משבט המאיה ועד הראפרים השיניים בצו האופנה

10 באוגוסט 2018

מאז ומעולם השיניים היו סמל למעמד בתרבויות שונות: ציפויים מזהב, צביעת שיניים בשחור ושיבוץ יהלומים הם רק חלק מהקישוטים שנהגו להוסיף לשיניים. גם היום יש מי שמעדיפים שהחיוך שלהם יהיה הכל חוץ מלבן.

מי מאיתנו לא צפה אינספור פעמים בחיוך מושלם ובוהק של דוגמניות המביטה אלינו ממסך הטלוויזיה, במגזינים ובשלטי החוצות? כיום שיניים לבנות ומושלמות הפכו לחלק חשוב מהמראה שלנו ולכן המודעות לנושא עלתה, אם באמצעות משחות שיניים מלבינות, מוצרים ביתיים להלבנת שיניים או טיפולים אסטתיים להלבנת שיניים. אין ספק שבתרבות המערבית של ימינו, שיניים לבנות הן אחד הסמלים ליופי ולבריאות. אבל לאורך ההיסטוריה היו לא מעט אופנות אחרות בשיניים שסימלו יופי, עושר והצלחה.

 

ההיסטוריה של קישוטי השיניים

קישוטים בשיניים היו קיימים כבר לפני אלפי שנים, והעדות לכך הם השרידים שהתגלו בבית קברות סמוך לפירמידות במצרים. בשרידים שנמצאו, בני ארבעת אלפים שנים, הופיעו שניים ובהן כתרים עם חוטי זהב. במאה ה-15 שיבצו בני שבט האינקה בפרו אבנים וזהב בשיניים. גם בני שבט המאיה נהגו לקדוח חורים בשן ולשבץ בהם אבנים יקרות.
בתרבות היפנית העתיקה נהגו הנשים לצבוע את השיניים בצבע שחור שנקרא ” “ohaguroכחלק מטקס איפור הפנים. הצבע השחור נוצר מהוספת ברזל לתה או למשקה הסאקי היפני, ונחשב כאיפור התורם ליופי האישה. צביעת השיניים בשחור היתה נפוצה בעיקר במאה ה-18.

חיוך של זהב ושל נחושת ושל כסף
בתרבויות שונות, ביניהן אילו שבמזרח אירופה ומרכז אסיה, שיני זהב היו ונשארו סמל סטטוס שמעיד על מעמדו הכלכלי של האדם. בתרבויות אלה, כתרים מזהב לא מורכבים בפה רק כחלק מטיפול בשן שניזוקה אלא לפעמים מחליפים שיניים בריאות.
בשנים האחרונות אופנת שיני הזהב הגיעה גם למערב, והיא נפוצה בקרב אמנים, ובעיקר זמרי ראפ והיפ והופ בארצות הברית, שמצפים את השיניים במתכות שונות: זהב, כסף או פלטיניום. ציפוי השיניים ידוע בשם “Grill” ולפעמים אף כולל שיבוץ אבני חן או יהלומים. עבור אותם זמרים ציפוי השיניים, שעלותם יכולה להגיע גם לאלפי דולרים, הוא סמל להצלחתם הכלכלית. בין המפורסמים בעלי שיני זהב, בעבר ובהווה, מדונה, ג’וני דפ, אנתוני קידיס סולן להקת רד הוט צ’ילי פפרס, הראפר נלי, ליידי גאגא ועוד רבים ומנצנצים.

 

טרנדים נשכניים: כך תהפכו את השיניים לפריט אופנתי

לצד הדיעה הרווחת בימינו ששניים יפות הן שיניים לבנות, אופנת קישוטי השניים של המפורסמים הגיעה גם לקהל הרחב, בצורה מעודנת וזולה יותר, מאשר חיוך של 24 קארט. כיום ניתן למצוא מגוון קישוטים לשיניים בתווך מחירים רחב: יהלומים ואבני חן לשיניים שמודבקים על השן ותכשיטי מזהב אמיתי שקיימים בצורות שונות שגם מודבקים לשיניים.
חשוב שתדעו, שכדי להדביק או להסיר את התכשיט מהשיניים יש לפנות לרופא שיניים כדי למנוע נזקים. כמו כן, יש להקפיד על ניקוי התכשיטים ועל הגיינת הפה, מאחר שהתכשיטים הם מקור להצטברות חיידקים. משחת השיניים דנט אייד מבית כצט מועשרת בשמן אובליפיחה, שתורם להרגעת החניכיים. רכיבי המשחה מסייעים להילחם בחיידקים, מחזקים את השיניים ושומרים על שיניים וחניכיים בריאות.

לא משנה איך תבחרו לקשט את השיניים שלכם, אם בכלל, הכי חשוב שתישמרו עליהן בריאות וחזקות כדי שתוכלו להמשיך לחייך.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות