איך לבחור רופא שיניים לילדים שלכם?

10 באוקטובר 2021
איך לבחור רופא שיניים לילדים

כל הורה יודע מדוע חשוב להקפיד על בריאות השיניים של הילד שלו מגיל צעיר ולהקנות לו הרגלי צחצוח ותחזוקה נכונים. הבעיה היא שרבים לא מבינים מהן הדרכים הנכונות לעשות זאת, ועד כמה לרופא שיניים לילדים יש חשיבות מכרעת בהגשמת המשימה.

מעבר לרמה המקצועית של האבחונים והטיפולים שהוא מבצע, שחייבת כמובן להיות ללא רבב, אסור לשכוח שרופא השיניים עשוי להיות דמות ומודל לחיקוי עבור הילד. בהחלט יכול להיות מצב בו הרופא ילווה את הילד מהשנים הראשונות ועד לבגרות, יקנה לו יסודות צחצוח בסיסיים וילמד אותו כיצד לטפל בשיניים בצורה הנכונה והיסודית ביותר. לכן הכרחי שרופא השיניים יגרום לכך שהילד יבטח בו. הרופא, מצדו, חייב לגלות אורח רוח, להכיל את הילד, לעטוף אותו ולגרום לו לתחושת ביטחון במרפאת השיניים, הנחשבת לאחד המקומות היותר מאיימים עבור אחוז ניכר מהילדים.

 

טיפים לבחירת רופא שיניים לילדים

  • הדבר הראשון שאתם חייבים לעשות הוא לוודא שהאדם שמציג את עצמו כרופא שיניים המומחה לילדים אכן מוגדר ככזה באופן רשמי בישראל – ולמרבה הצער, זה לא מובן מאליו. בדקו האם לרופא יש התמחות מורכבת ברפואת שיניים לילדים, ואל תתביישו לבקש ממנו להציג בפניכם את התעודה ולבדוק את תוקפה. באתר של ההסתדרות לרפואת שיניים בישראל תוכלו לבצע את הבדיקה באופן ידני על פי אזורי הפעילות של הרופאים, התחום הרפואי הרלוונטי (במקרה הנוכחי: פדודונטיה – רפואת שיניים בישראל) או לחלופין שם הרופא. אם אתם לא מצליחים למצוא הוכחה כזו, והרופא מסרב להציג בפניכם מידע מתאים, יכול מאוד להיות שזה הרגע להדליק את נורות האזהרה שלכם.
  • הרמה המקצועית עשויה בהחלט להשתנות בין רופאי השיניים השונים, וגם אותה חשוב שתנסו להעריך. מומלץ לנסות ולהתרשם עד כמה רופא השיניים הרלוונטי משתמש בחומרים איכותיים, המחזיקים בתווי התקן המחמירים כפי שנדרש בישראל ואינם יכולים להסב לילד נזק, ובשיטות טיפול מתקדמות.
  • העדיפו רופא שמציע מענה רחב ככל האפשר עבור הילד שלכם, שמתייחס גם לתחזוקת השיניים ושיעבוד עם הילד גם על דרכי מניעה של בעיות שיניים בעתיד הקרוב או הרחוק. דוגמאות לכך הן הקניית הרגלי צחצוח נכונים ומתן דגשים על המאכלים שעלולים להסב לשיניים נזק חמור (בעיקר צריכת מאכלים ממותקים על בסיס יום-יומי, שילדים כידוע אוהבים במיוחד). רופא שיניים, כאמור, עשוי להיות “מורה לחיים” מהבחינה הזו.
  • במהלך השיחות והפגישות עם הרופא נסו להתרשם מיחסי האנוש שלו, שעשויים להשפיע במידה לא מבוטלת על החוויה של הילד. חשוב להעדיף רופא חייכן בעלי יחסי אנוש מעולים, אדיבות וסבלנות, במקום רופא סגור היוצר אווירה שלילית ועלול להעלות את מפלס הלחץ אצל הילד.
  • המרפאה עצמה עשויה להיות גם כן חלק מהחוויה, כאשר מרפאה המעוצבת בצורה מרגיעה ונעימה, עם פינת המתנה או אפילו משחקים לילדים, יכולה לשפר את חויית הביקור ולהשפיע על שיתוף הפעולה של הילד והמוכנות שלו להמשיך בתוכנית הטיפולים. דגש חשוב אחר הוא על זמינות המרפאה, במטרה לבחור במרפאה במיקום נגיש וברופא הזמין בשעות הנוחות ביותר עבורכם ועבור הילד. כך יהיה לכם פשוט הרבה יותר להתמיד בתוכנית הטיפולים, וכך אתם עשויים לחסוך זמן, מאמצים וכספים.

ומה לגבי המחיר ? בשנים האחרונות, בעקבות הרפורמה לרפואת שיניים שהוזילה משמעותית את טיפולי השיניים והפכה חלק מהם לחינמיים עד גיל 18, הטיפולים הפכו להיות נגישים הרבה יותר מבחינה כלכלית. לכן חשוב על אחת כמה וכמה למנוע מצב בו בוחרים רופא רק על בסיס שיקול כלכלי. הסיבה היא שייתכן מאוד שמאחורי מחיר זול באופן יחסי של טיפול שיניים מסתתרת שיטת טיפול מיושנת, חומרים שאינם איכותיים או רופא בעל ניסיון דל. במקביל כדאי מאוד שתנסו לקבל המלצות ממכרים או מהורים אחרים במסגרת החינוכית של הילד שלכם (גן או בית ספר), קבוצות בפייסבוק וכן הלאה.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות