דוקטור, כואבת לי השן!

21 בספטמבר 2018

מעל ל – 90% מאוכלוסיית העולם סובלת מעששת, הגורמת להרס וריקבון של השיניים. אבל אל חשש, לא מדובר במחלה מדבקת או בלתי-נמנעת. כך תגנו על בריאות השיניים שלכם

עששת נחשבת לאחת המחלות הנפוצות בעולם אחרי הצטננות. היא עלולה לגרום להרס וריקבון של השיניים, כתוצאה מפעולת חיידקים, ולגרום לאי נוחות, כאב, הפרעה בלעיסה ובדיבור ואף באסתטיקה של החיוך והפנים. שימוש בפלואוריד שמירה על היגיינה טובה של הפה והרגלי אכילה נכונים קרוב לוודאי ימנעו מכם לחלות בעששת.
השן בנויה מחומר קשיח הנקרא דנטין ומצופה בציפוי חיצוני של אמייל (Enamel). השן היא אמנם הרקמה הקשה ביותר בגוף אך קשיחותה עומדת בסכנה לנוכח המזון והנוזלים שאנו אוכלים ושותים מדי יום, העלולים לגרום לנזקים קשים בשן.

 

כיצד נגרמת עששת?

הגורם העיקרי לעששת הוא החומציות הנוצרת בפה לאחר האכילה. האוכל, בצירוף הרוק והחיידקים שבפה יוצרים חיפוי דביק על השיניים הקרוי פלאק (Plaque), והם הופכים את שאריות המזון והסוכר לחומצות, התוקפות את זגוגית השן, וגורמות להתפוררותה. לכן, אכילה באופן לא סדיר ולעיתים תכופות, תזונה עשירה בסוכרים ואי הקפדה על היגיינת הפה עלולים לגרום להתפתחות מחלת העששת.

 

איך תדעו אם אתם סובלים מעששת?

כאב בשיניים או רגישות של השיניים לחום וקור יכולים להיות סימנים לעששת או חור בשן. אם אתם נתקלים ברגישות כזו, הקדימו את התור לרופא השיניים כדי לפתור את הבעיה במהירות. בכל מקרה, כדי למנוע התפתחות של עששת עמוקה מומלץ להגיע לבדיקה תקופתית סדירה כל חצי שנה אצל רופא השיניים. בדיקה כזו צריכה לכלול בדיקה קלינית של השיניים ורקמות הפה ולכלול צילומי רטנגן של השיניים. אל תוותרו על צילומי הרנטגן כי רק הם יוכלו למצוא עששת באזורים בשן שאינם נראים לעין.

 

כך תשמרו על השיניים שלכם מפני עששת

  • הימנעו ככל הניתן מאכילת מזון המכיל סוכר. הסוכר מעודד את היווצרות העששת בכך שהוא מעלה את החומציות בפה ומותיר אותו פגיע יותר לפגיעת חיידקים. אם אכלתם מזון המכיל סוכר צחצחו את שיניכם מייד לאחר האכילה כדי למנוע נזקים.
  • צחצחו שיניים מדי בוקר ולילה וכן לאחר כל ארוחה. כך תשמרו על שיניים נקיות וריח פה נעים.
  • אינכם צריכים לוותר על חטיפים, אך עדיף שתבחרו בחטיפים ללא סוכר בצמוד לארוחות ולא ביניהן.
  • שימוש יומיומי במשחת שיניים ומי פה המכילים פלואוריד יסייעו במניעת התפתחות מוקדי עששת חדשים.
  • שימוש בחוט דנטאלי פעמיים בשבוע ינקה את השיניים משאריות מזון ויעזור לשמור עליהן בריאות.
  • שימוש בתוספי פלואוריד: פלואור מועיל לבנייה מחדש של זגוגית השן ומגביר את חסינותה בפני חיידקים וחומציות. מי הברז בישראל עברו תהליך העשרה בפלואור המסייע לבריאות השן, אך כמות הפלואור במי הברז אינה מספקת לשם הגנה מלאה על השן. דרך פשוטה ויעילה להוספת פלואור היא טיפול בדוראפט מבית כצט. דוראפט הוא תכשיר פלואוריד הפעיל בהפחתת רגישות דנטאלית ובטיפול בעששת. את הטיפול ניתן לקבל אצל רופא השיניים שלך.

 

איך תבחרו את משחת השיניים שלכם?

זו עובדה ידועה שצחצוח יומיומי לאחר כל ארוחה הוא הכרח למניעת עששת. אך האם זה משנה באיזו משחת שיניים אנחנו מצחצחים? מסתבר שכן.

לשיני חלב חזקות ובריאות
סופרמן משחת שיניים לילדים שומרת על שיני הילדים שלכם בריאות וחזקות ומעניקה להן הגנה מירבית מפני מחלת העששת. המשחת מגיעה במרקם ג’ל, בטעם פירות וללא סוכר ומכילה אחוז פלואוריד ראוי למניעת עששת. משחת השיניים מתאימה במיוחד לילדים עד גיל 6, ומאפשרת פעולת צחצוח ממושכת.

לחיוך יפה ונוצץ
ברבי משחת שיניים לילדים בתוספת נצנצים, תשמח גם ילדות שאינן אוהבת לצחצח. המשחה מגיעה במרקם ג’ל, בטעם פירות, אינה מכילה סוכר ובעלת אחוז פלואוריד ראוי למניעת עששת. משחת השיניים מתאימה במיוחד לשיני חלב, והנצנצים שבמשחה הם רכיב קוסמטי המותר לשימוש במשחות שיניים המיועדות לילדים.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות