סובלים מכאבי שרירים במסגרת השפעות הלונג קוביד? כך תפחיתו את הכאבים

22 ביוני 2022
כאבי שרירים

רבים באוכלוסייה חווים כאבי שרירים, בדרגת חומרה כזו או אחרת, מה שהופך אותם לאחת הסיבות העיקריות לביקור אצל רופא. מאז שווירוס הקורונה נכנס לחיינו, מצטברות העדויות לכך שגם לאחר ההידבקות בו וההחלמה ממנו אי אפשר עדיין להיות רגועים לחלוטין. הסיבה לכך היא תופעות הפוסט קורונה (“לונג קוביד”), ביניהן כאבי שרירים ומפרקים תופסים מקום של כבוד מפוקפק.

כאבי שרירים לאחר הקורונה – כל הסיבות וגורמי הסיכון

המחקר לגבי השפעות הקורונה, על הווריאנטים והגלים השונים שלה, רחוק מלהיות ממצה. חדשות לבקרים, מתווספים למשוואה נתונים שונים ועשויים לשנות אותה. כיום ידועים עשרות תסמינים שעלולים להופיע בתקופה שאחרי ההחלמה מהנגיף, אפילו חודשים קדימה, לרבות בקרב אנשים שחוו מחלה קלה או אפילו נטולת תסמינים. עם זאת, ככל הנראה אנשים שחוו את המחלה בצורה חמורה יותר נוטים לסבול מתופעות הלונג קוביד בסבירות ובדרגת עוצמה גבוהים יותר.

כאבי שרירים הם, ככל הנראה, מהשכיחים שבתסמינים אלו. הכאבים עלולים להופיע בשלל שרירים ברחבי הגוף ובדרגות עוצמה שונות, החל מכאבים קלים שאפשר להתמודד איתם ועד לכאבים חמורים המשבשים את שגרת החיים של האדם החווה אותם כמעט לחלוטין. גם היום, לא ידוע באופן מלא מהם הגורמים שמגדילים את הסיכון שאדם מסוים יסבול מכאבי שרירים. הנתונים שכן קיימים עשויים לשתנות עם זאת, כך שמה שנכון לפי מחקר אחד עשוי להיות פחות רלוונטי בבדיקה נוספת. נתונים שהצטברו מראים למשל שנשים בקבוצת הגילים 70-30 עלולות לחוות, בסבירות גבוהה יותר, מחלק מתופעות הלונג קוביד, אך עדיין קשה להגיע למסקנות מרחיקות לכת ביחס לסוגיה הזו.

 

הפתרונות להקלה על הכאבים

כאבי שרירים, בין אם כחלק מתופעות הלונג קוביד ובין אם מכל סיבה אחרת, רחוקים מלהיות גזירת גורל. פעמים רבות הזמן עושה את שלו, כך שהכאבים צפויים להיות מופחתים בהדרגה או להיעלם לאחר מספר חודשים, עם או בלי קשר לתופעות האחרות שחווים במהלך תקופת ההחלמה. החדשות הטובות הן שגם אם אתם חווים כאבים, ניתן לשפר את המצב בדרכים שונות.

רבים יטענו שהמסע להתאוששות מהכאבים מתחיל ממנוחה מספקת – במיוחד אם לצד הכאבים חווים תסמינים נפוצים אחרים של לונג קוביד, דוגמת עייפות, חולשה או בעיות שרירים. לצד הקפדה על מנוחה, דווקא פעילות גופנית מותאמת היטב וטיפולי פיזיותרפיה עשויים לשפר את מצב השרירים. זאת, כמובן, לצד התמורות האחרות שלהם עבור בריאות הגוף והנפש, דוגמת שיחרור לחצים או העלאת מצב הרוח. אצל אנשים הסובלים מכאבי שרירים חשוב על אחת כמה וכמה להתכונן היטב לקראת כל ביצוע פעילות גופנית, עם חימום ומתיחות כנדרש, במטרה למקסם את הפעילות ולמנוע כאבים וקשיים אחרים.

 

המוצרים שכדאי לכם להכיר

כאשר הכאבים חמורים או אינם חולפים, וגם אם אתם מעוניינים במעט שקט נפשי, ניתן לגשת במהלך התקופה לאבחון על מנת לראות האם ישנה סיבה שורשית אחרת שעשויה להסביר את הכאבים. ההמלצה לגבי אבחון נכונה במיוחד לגבי אנשים אצלם לא הופיעו תסמיני קורונה כלל כאשר היו חולים, מפני שסיכוי לא מבוטל שאצלם כאבי השרירים לא נובעים בהכרח מהנגיף אלא עלולים להיות מיוחסים לשלל בעיות אחרות.כיום יש מספר מוצרים שעשויים להפחית משמעותית כאבי שרירים, לרבות כאבים המופיעים לאחר החלמה מקורונה.

אחד הפתרונות היעילים והבטוחים ביותר הוא מדבקות לשימוש חיצוני, ביניהן בולטת דיקלופלסט של כצט. מדובר בתרופה (ללא מרשם) המספקת טיפול מקומי יעיל בכאבים, במחלות ראומטיות שונות ובדלקות שהמקור שלהם אינו זיהומי. המדבקות מתאימות להדבקה על גבי איברי ואזורי הגוף השונים, דוגמת צוואר, גפיים, גב או מפרקים, והן אינן גורמות לחוסר נוחות במהלך השימוש בהן. את התרופה ניתן לרכוש בבתי המרחקת וברשתות הפארם השונים בישראל, ללא צורך במרשם.

מקורות מידע:

  1. איך להתמודד עם תופעות פוסט קורונה?
  2. פוסט קורונה: כל מה שידוע על הנזקים ארוכי הטווח של הקורונה
  3. תופעות לונג קוביד – משרד הבריאות
  4. מה אנחנו יודעים היום על לונג קוביד (Long COVID) במבוגרים?
  5. פוסט קורונה (קורונה מתמשכת, Long Covid)

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות