בשורה קלה לעיכול יש פתרון לכאבי בטן

17 בינואר 2019

כולנו סובלים מדי פעם מכאבי בטן, אבל מה קורה כשכאב הבטן מלווה אותנו לאורך זמן רב? הרפואה המודרנית מסייעת לסובלים מבעיות עיכול שונות ונותנת מענה לכאב בטן, בעיות גזים ובטן רגישה. בואו להכיר את כל הדרכים להקלה בבעיות עיכול

מערכת העיכול היא מערכת איברים בגוף (באורך כולל של כ-7.5 מטרים) שמטרתה לקלוט מזון, לפרק אותו ליחידותיו הבסיסיות עד לרמת המולקולות, לאפשר ספיגתם לצורך הפקת אנרגיה ובניין הגוף ולפלוט את פסולת המזון שאינה דרושה לגוף בצורת צואה. למערכת העיכול כמה חולשות הבאות לידי ביטוי במחלות שונות הפוגעות במערכת העיכול.

 

30% מהאוכלוסייה סובלים מכאבי בטן

על פי נתוני סקר ארצי, שכיחות הפרעות העיכול בישראל עומד על למעלה מ-30% בקרב האוכלוסייה הבוגרת. השכיחות גבוהה יותר בקרב נשים ופוחתת עם הגיל. אחת ההפרעות הבולטות הינה תסמונת המעי הרגיש, ממנה סובלים כ-11% מהאוכלוסייה. הפרעות תפקודיות של מערכת העיכול, שאינן מוסברות על ידי ליקויים אנטומיים או הפרעות ביוכימיות, מאופיינות בתסמינים הבאים:

  • אי-סדירות ביציאות: עצירות או שלשול
  • ריבוי גזים: גורמים לתחושה של נפיחות ולכאבי בטן
  • צרבת: עלייה של חומצות קיבה בוושט הגורמת לכאב
  • בחילות: כתוצאה ממחלה או מטלטול הגוף (נסיעה, שיט)
  • כאבי בטן כרוניים: הנגרמים ממחלות שונות

מחלות בדרכי העיכול יכולות לנבוע מסיבה פנימית: במערכת העיכול יש חומצות העלולות לעכל חלקים ממערכת העיכול עצמה, כדוגמת כיב קיבה, או מסיבה חיצונית: אל מערכת העיכול נכנסים חומרים מבחוץ, הכוללים חומרים מזיקים, חיידקים ונגיפים העלולים לגרום לזיהומים ולעתים חומרים שהגוף לא רגיל אליהם ומגיב אליהם כאילו והגוף סובל מזיהום. גורם חיצוני נוסף הם הטפילים הנכנסים למערכת העיכול מבחוץ.


איך מתמודדים עם כאבי בטן?

כיום קיימות תרופות טובות ויעלות לטיפול בכאבי הבטן. חשוב להכיר את התרופות המתאימות ולהתייעץ עם רופא המשפחה בנוגע לנטילת התרופה המתאימה במינון המתאים:

טיפול בבעיות גזים
תכשירים ייחודים בעלי יעילות גבוהה, שאינם מכילים פחם. מבוססים על חומר פעיל (סימתיקון) המקטין את מתח הפנים של בועות הגז, מקל על התפזרותן ומביא לשחרור גזים.

עצירות
החומר הפעיל בתכשיר מזרז תנועתיות המעי על ידי גירוי ישיר. משפיע על הפרשת מים ואלקטרוליטים וגורם להצטברות נוזלים במעי, וכך פותר את העצירות.

חומציות וצרבות
סותר עודף חומצה במקרי צרבת ומקל על תחושת הצרבת והכאב. מספק תוספת סידן ומכיל 200 מ”ג סידן זמין לטבלייה, החיונית לתחזוקה של עצמות ושיניים בריאות.

שלשול
תכשיר לטיפול בשלשול חריף. מפחית איבוד מים ומלחים מהמעי ומאט את פעילותו.
בנוסף לטיפול התרופתי, מומלץ להימנע מאכילת מזונות רוויי שומן. כמו כן מומלץ לשתות מים בכמויות קטנות ולהימנע מאלכוהול, קפאין וממשקאות מוגזים.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות