טעויות נפוצות בטיפול באקנה או - למה לא כדאי לפוצץ חצ'קונים?

22 באפריל 2012
אישה עם שיער סגול מנפחת בלון כחול

חשוב לא לבצע טיפולים חריפים מדי נגד אקנה, שעלולים לפגוע בהגנה הטבעית של העור, להחריף את המצב ואף לגרום לצלקות

בני הנוער נבוכים מאוד מהופעת אקנה על עור הפנים, ולכן בוחרים באמצעי טיפול קיצוניים, כמו פיצוץ הפצעונים או שימוש בתכשירים חריפים שמייבשים את העור. התוצאה: התופעה מחריפה ואף עולה הסיכון להיווצרות צלקות. בכתבה הבאה תוכלו לקרוא על הטעויות הנפוצות בטיפול בחצ’קונים

אקנה, או בשמה העממי – חצ’קונים, הינה תופעה שתוקפת בעיקר בני נוער. הגורמים לאקנה משתנים ממקרה אחד לשני, אך לרוב מדובר בתוצאה של השינויים ההורמונאליים שמתרחשים בגילאים אלו. בני הנוער, הנבוכים מהופעת הפצעונים על עור הפנים, עשויים במצוקתם לפנות לטיפולים חריפים מדי שגורמים לתוצאות בלתי הפיכות, כמו: צלקות, חטטים, החרפת האקנה וכדומה. כדי לטפל נכון באקנה, חשוב להכיר את הפיזיולוגיה של העור ולמנוע פגיעה במנגנוני ההגנה הטבעיים שלו.

מחזור חיי החצ’קון

הופעת החצ’קונים אינה מפתיעה, שכן קיימים סימנים מקדימים טרם הופעתם. אלו הם השלבים בהתפתחות האקנה:

  • קומודונים (ראשים) לבנים: בגיל ההתבגרות, נקבוביות העור מפרישות כמות מוגברת של חלב שגורמת להן להיסתם. כשנקבובית נסתמת היא הופכת ללבנה, אך עדיין נמצאת מתחת לפני העור ואינה בולטת. סתימת הנקבוביות פוגעת ביכולת הניקוז והריפוי הטבעיות של העור.
  • קומודונים (ראשים) שחורים: כשנקבובית שנסתמה עולה מעל לפני העור, המפגש עם החמצן שבאוויר גורם לה להשחיר. אלו הם ה”ראשים השחורים” המפורסמים שמוציאות הקוסמטיקאיות.
  • פצעונים (קרום אדמדם): הפגיעה ביכולת הניקוז הטבעית של העור יוצרת דלקת, ושגורמת לראש השחור להתנפח ולהאדים.
  • שלפוחית (קרום לבן ומוגלתי): מגע של יד, שיער או לכלוך בפצעון בעל קרום אדמדם עשוי להחריף את הדלקת ולגרום להיווצרות מוגלה, שנאגרת תחת קרום הפצעון.

מרגע הופעת הראשים הלבנים, רצוי להתחיל בקיום שגרת ניקוי יומיומית עם לקטופיל תחליב סבון טיפולי. שמירה על שגרה זו, תפחית את סתימת הנקבוביות ותסייע להפחתת החצ’קונים והעלמתם.

 

טעות מספר 1 בטיפול באקנה:

פיצוץ חצ’קונים

חיטוט ופיצוץ של הפצעונים, במיוחד אלו שעדיין נמצאים מתחת לפני העור, אולי נותנים תוצאות מהירות מבחינה אסתטית ומפחיתים את האדמומיות, אך מעלים את הסיכון להחרפת האקנה ולהיווצרות צלקות. בעת פיצוץ, ניתזת מוגלה וחומרים מעוררי דלקת על שטח פני העור ועשויים לגרום להיווצרות פצעונים נוספים באותו האזור. מעבר לכך, חיטוט בפצעים גורם ללכלוך ושומן מכפות הידיים להחריף את הדלקת שבעור.

 

טעות מספר 2 בטיפול באקנה:

תכשירים חריפים מדי

תכשירים המכילים אלכוהול, תכשירי ניקוי מייבשים ותכשירי קרצוף (פילינג) פוגעים במעטפת החומצית הטבעית של העור, וגורמים לירידה בהגנה הטבעית שלו כנגד דלקות וזיהומים. התוצאה: האקנה מחריפה והחצ’קונים מתרבים.

הדרך הטובה ביותר לנקות את העור מבלי לגרום לו נזק היא להשתמש בתכשירי ניקוי בעלי רמת חומציות של pH3.5, כמו במוצרי לקטופיל. תכשירים אלו מגנים על המעטפת החומצית של העור ובאמצעות פעולה מתונה ומאוזנת, מסייעים בהפחתת הפצעונים, מנקים את הנקבוביות ומותירים עור חלק וגמיש. כמו כן, חשוב להימנע מניקוי תכוף מדי של עור הפנים, ומספיקה גם פעם אחת ביום. תופעת האקנה אינה נגרמת רק מלכלוך, שהרי יש אזורים בגוף המלוכלכים יותר מעור הפנים.

 

ומה עושים כשמופיע חצ’קון לפני אירוע חשוב?

במקרי חירום שבהם חשוב להיראות טוב ולהעלים את החצ’קון במהירות, ניתן להיעזר בטיפ בייתי מנצח: שפכו לקערה קטנה כרבע כוס מים חמימים וערבבו עם כפית מלח. בעזרת קיסם אוזניים, מרחו מעת מהתמיסה על הפצעון בלבד ולא על כל שטח הפנים. המלח ייבש את הפצעון במהרה ויסייע לכם להיראות טוב ולחזק את הביטחון העצמי.

בהצלחה!

 

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות