פצעי אקנה כל מה שרציתם לדעת

4 באוקטובר 2010

אם אתם סובלים מפצעונים על עור הפנים חשוב שתדעו ששיגרת טיפוח נכונה וביקור אצל רופא העור יעזרו לכם להשיג עור פנים בריא ונקי.

צעירים רבים ואף מבוגרים סובלים מפצעי בגרות, שיכולים לפגוע במראה ובתחושה הכלליים. אם אתם סובלים מפצעונים על עור הפנים חשוב שתדעו ששיגרת טיפוח נכונה וביקור אצל רופא העור יעזרו לכם להשיג עור פנים בריא ונקי. יש טיפול יעיל ומוכח לאקנה!

פצעי עור קטנים המופיעים על הפנים, ונראים כפצעים מוגלתיים לבנים או כ”ראשים שחורים” מוגדרים על ידי רופאי עור כאקנה, בעיית עור ממנה סובלת מרבית האוכלוסייה במהלך חייה.
הפצעונים יכולים להופיע גם על הצוואר, החזה, הגב, הכתפיים ועל החלק העליון של הזרועות, ובנוסף לעובדה שהם אינם אסתטיים, הם יכולים גם לגרום לתחושה לא נעימה ולמבוכה. אין צורך להילחץ – 99% ממקרי האקנה ניתנים לדיכוי ואתן יכולות לנצל את ההתקדמות בתחומי הקוסמטיקה והרפואה כדי לשפר את מראה הפנים שלכן.

 

איך נוצרים פצעי בגרות?

עור הגוף מכיל אלפי זקיקי שערות קטנטנים ובלוטות חלב, המפרישים באופן טבעי חומר שומני, הנקרא סבום. אם בלוטות החלב מפרישות כמות סבום גדולה, הוא עלול לחסום את זקיקי השערות – כך שעלולה להתרחש דלקת בזקיקי השערות ובלוטות החלב שגורמת להופעת פצעי הבגרות. פצעי אקנה יכולים להופיע בשתי צורות:

  1. פצעים מוגלתיים לבנים: כמות גדולה של סבום יכולה להיסתם בבלוטת החלב, כך נוצר פצע אקנה בולט ולבן, המכיל מוגלה מתחת לעור.
  2. פצעים שחורים: סבום שנכלא מתחת לפני העור נחשף לאוויר, מה שגורם לחימצון שמשחיר את הפצעון ויוצר “ראש שחור”.

אם אתם מתפתים להוציא את הפצע בעצמם, כדאי שתימנעו מכך, שכן, פעולה זו יכולה לגרום להפרשת החומרים והחיידקים על עור הפנים ולגרור תגובה דלקתית וצלקות.

 

מה גורם להופעת אקנה?

בעבר היה מקובל לחשוב שמזון שמן ולחץ גורמים לאקנה – כיום מרבית רופאי העור מסכימים שאין קשר ישיר בין אקנה לתזונה או למתח נפשי. עם זאת, קיימים מספר גורמים שיכולים להופעת הפצעונים:

  • תרופות: קיימות תרופות וטיפולים רפואיים שונים שעלולים לעודד את הופעת פצעוני הבגרות. תוכלו לשאול את רופא העור או את רופא המשפחה שלכם האם התרופות שאתם נוטלים יכולות לגרום לפצעי הבגרות.
  • שינויים הורמונאליים: גיל ההתבגרות ותקופת ההיריון הן שתי תקופות בחיים בהן מתרחשים שינויים הורמונאליים רבים, שמשפיעים על הגוף במגוון דרכים ואף יכולים לגרום להופעת פצעונים. בנוסף, נטילת גלולות למניעת היריון יכולה להשפיע על האיזון ההורמונאלי ולהשפיע על מראה העור.
  • הזנחה של עור הפנים: הצטברות של תאי עור מתים וחשיפה לחיידקים יכולים לגרום להופעת פצעי אקנה, לכן ניקוי וטיפוח של עור הפנים חיוניים לשמירה עליו נקי וחלק.

 

כיצד רופא העור יכול לעזור?

כדי למצוא פתרון לפצעי הבגרות תוכלו לפנות לרופא העור, שיוכל להתאים לכן טיפול מתאים. כיום קיימות מגוון שיטות לטיפול באקנה, שרופאי העור יכולים להציע – חשוב לחלוק עם רופא העור את ההיסטוריה הרפואית הכללית שלכן ולספר לו על תרופות שאתן נוטלות באופן קבוע. באופן כללי, קיימים טיפולים תרופתיים המסייעים לאקנה וקיימים קרמים ומשחות, המטפלים בבעיה באופן חיצוני. במקרים רבים רופאי העור ממליצים על קרמים המכילים חומצה רטינואית , שמסייעת להפחית את מספר הפצעונים ואת הנגעים הדלקתיים האדומים שנגרמים בזמן הופעתם.

 

שיגרת טיפוח: הדרך הבטוחה לעור חלק ונקי

תרופות וקרמים יכולים לסייע בטווח הקצר להתמודדות עם אקנה, אבל הקפדה על טיפוח עור הפנים חשובה לאורך זמן, היא מסייעת למנוע הצטברות שומן (סבום) על עור הפנים וכך מפחיתה את הסיכון להתפתחות הפצעונים.

הצעד החשוב ביותר בטיפוח עור הפנים הוא ניקוי נכון. כדי לשמור על עור נקי ולמנוע הופעת פצעים, כדאי להקפיד על הכללים הבאים:

  • יש לשטוף את עור הפנים מידי בוקר וערב: אל תתפתו ללכת לישון מבלי לנקות את הפנים, במיוחד אם אתן מתאפרות, האיפור והאבק שמצטברים על העור יכולים לחסום את הנקבוביות ולגרום להתפרצות אקנה.
  • השתמשו במגבות נקיות: הקפידו להחליף לעיתים קרובות את מגבות הפנים שלכן. שימוש במגבת נקייה שומר על ההיגיינה של העור ומפחית את הסיכון לזיהומו.
  • היזהרו מייבוש של עור הפנים: רבים הסובלים מאקנה חושבים שצריך לייבש את העור ובוחרים בסבון מייבש ואגרסיבי, שיכול לגרום לתוצאה ההפוכה – בלוטות החלב של העור מפצות על היובש על ידי הפרשת סבום מוגברת, וכך המצב עלול להחמיר.

איך מנקים את הפנים בצורה מאוזנת?

מבלי לייבש אותם?
כדאי שתכירו את לקטופיל תחליב סבון טיפולי ב ph 3.5. בנוסף לניקוי של עור הפנים, חשוב להשתמש בקרם לחות נטול שומן, כשאתן רוכשות קרם פנים חפשו את הכיתוב Oil Free שיבטיח שהמוצר לא יחסום את הנקבוביות ויעניק לחות, מבלי לגרום לפצעונים. הפכו את טיפוח הפנים לשגרה, כך תשמרו על העור נקי ותשפרו את המראה שלו בקלות, מבלי להזדקק לטיפולים רפואיים וקוסמטיים.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות