כל מה שרצית לדעת על פילינג שיטות

16 בנובמבר 2018

מהו פילינג כימי, כיצד פועל פילינג בלייזר ולמה לא כדאי פשוט לעשות פילינג באמבטיה? הכתבה הזאת מיועדת לכל מי שרוצה להיפטר מהקמטים, הכתמים והפצעונים, וליהנות מעור צעיר, בריא ורענן

המונח הקוסמטי “פילינג” מתייחס להסרת תאי עור מתים משכבת העור העליונה בכדי לגרום לעור להצמיח באופן טבעי תאים חדשים. צמיחת התאים מחדשת את העור, מרעננת אותו ותורמת להעלמת קמטים, להבהרת העור, להסרת כתמי שמש ולטיפול בפצעונים או אקנה.

הפילינג הוא לא משהו שהומצא לאחרונה. היסטוריונים מצאו תיאורים של תהליכים לטיפוח העור באמצעות קילוף שהתבצעו עוד במצרים העתיקה לפני כ-5,000 שנים. אז השתמשו במשחות מחומרים שונים, כמו מלח, שנמשחו על העור בעזרת פיסות עור של בעלי חיים, או תערובת של חלב חמוץ ושאריות של ענבים.

כבר בתחילת המאה ה-19 החלו סלוני יופי באירופה וצפון אמריקה להציע טיפולי פילינג על בסיס נוסחאות כימיות שהתבססו על תמציות צמחים שונות. בשנות ה-50 של המאה ה-20 החלו רופאים לבצע טיפולי קילוף עור בעזרת חומצת פנול וחומצת אצטט-טרי-כלורית (TCA). 40 שנה מאוחר יותר, החלו רופאים להשתמש בלייזר כחלק מטיפולי קילוף העור, כתחליף לטיפול בחומצות הכימיות. כאן נסקור את השיטות השונות שמשמשות לפילינג כיום, יתרונותיהן וחסרונותיהן.

 

פילינג באמצעות קרצוף הגוף

סיבון הגוף באמצעות ספוג רחצה או ליפה מסייע להסרת התאים המתים שהצטברו על פני העור וחשיפת שכבת העור החדשה והבריאה יותר. למעשה, בשיטה זו כל מקלחת מהווה טיפול פילינג בפני עצמו.
יתרונות: השימוש בלופה נחשב לבריאותי. הוא ממריץ את הדם ומרגיע את השרירים. כמו כן, שיטת פילינג זו היא נפוצה, זולה, קלה לשימוש ונעימה.
חסרונות: פילינג בשיטה זו הוא שטחי בלבד ואינו משפיע על השכבות העמוקות של העור, לכן הוא אינו מסייע להעלמת קמטים ולטיפול בכתמים. טיפול זה מתאים לצעירים וצעירות שאינם סובלים מפגעי עור שונים. בנוסף, תוצאותיו של הפילינג בשיטה זו אינן מחזיקות מעמד לזמן רב ונדרש שימוש יומיומי כדי להיראות ולהרגיש טוב יותר.

 

פילינג באמצעות גרגירים

לצורך פילינג מסוג זה יש לערבב שמנים אורגניים או מינרליים עם גרגירים קטנים, למשוח את העור בתרכובת ולקרצף באופן ידני את הגוף. השמנים מרככים את העור והגרגירים מגרדים את שכבת העור העליונה באופן מכאני. ניתן להכין פילינג כזה בבית על בסיס גרירי סוכר ומלח או לרכוש בחנויות המתמחות. תכשירי הפילינג נבדלים אחד מהשני באיכותם וביעילותם.
יתרונות: השימוש בשמנים מרכך את העור, מעניק לו לחות ותוצאותיו של הפילינג מורגשות באופן מיידי. הניחוח הנעים שמתלווה לשמנים הופך טיפול זה לנעים ומפנק במיוחד.
חסרונות: הקילוף המכני באמצעות גרגירים הוא אינו אחיד ועשוי לשרוט את העור (אם העור יבש) ולהותיר אותו מגורה. כמו כן, שיטת פילינג זו נחשבת לעדינה ואינה חודרת לשכבות העור העמוקות ולכן אינה מתאימה להחלקת קמטים וכתמים ואינה מחזיקה מעמד זמן רב.

 

פילינג כימי

שיטת פילינג זו אינה מצריכה קרצוף של העור, אלא מבוססת על חומרים כימיים, בעיקר חומצות כמו חומצה רטינואית, חומצת פנול וחומצת אצטט-טרי-כלורית (TCA), שגורמים לעור לקלף מעצמו את שכבת העור העליונה. פעולה זו תורמת להיווצרותה של שכבת עור חדשה וטרייה, בהירה יותר, חלקה יותר ובריאה יותר. טיפול פילינג כימי ניתן לעשות במכוני האסתטיקה, אצל הקוסמטיקאיות הרפואיות או באמצעות קרם על בסיס רטינול A שניתן לרכוש בבתי המרקחת עם מרשם רופא. חשוב לזכור: קיימים תכשירים קוסמטיים שמציינים כי מכילים חומצות אלו, אך לרוב מדובר בריכוזים נמוכים בלבד שאינם משיגים תוצאות מייטביות.
יתרונות: פילינג זה יעיל במיוחד מכיוון שהוא חודר אל השכבות העמוקות של העור וגורם להן להתחדש באופן טבעי, ללא פעולת גירוד מכאנית. הטיפול יעיל להעלמת קמטים וכתמים ולהגברת קצב יצור תאי העור החדשים.
חסרונות: יש לגשת לרופא העור כדי לקבל מרשם. אם הינכן פונות למכוני האסטיקה או לקוסמטיקאיות, חשוב לוודא שהטיפול נעשה בפיקוחו של רופא עור.


פילינג באמצעות לייזר

קילוף העור באמצעות לייזר יוצר למעשה כוויה בעור, דבר הגורם לעידוד צמיחת תאי עור חדשים. טיפול זה הינו יעיל מאוד ובעל תוצאות מהירות ואיכותיות.
יתרונות: פילינג באמצעות לייזר תורם ליצירת מראה אחיד וטבעי, חודר אל השכבות העמוקות של העור ומתאים להעלמת קמטים וכתמים. באמצעות הלייזר ניתן לשלוט בעוצמת הקילוף והוא מתבצע בטיפול חד פעמי.
חסרונות: תקופת ההחלמה לאחר פילינג בלייזר כוללת כאבים, נפיחות, שלפוחיות ואדומומיות, כמו החלמה מכוויה רגילה. האדמומיות נשארת על העור למשך שלושה עד ארבעה חודשים ויש להסוותה עם מייק אפ. מכיוון שהטיפול בלייזר עלול לעורר את נגיף ההרפס, לרוב משתמשים בטיפול מונע הרפס או טיפול אנטיביוטי.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות