הקיץ מתקרב? טיפים לשמירה על עורך מנזקי השמש

14 במרץ 2010
אישה מחייכת

רבים מאיתנו כבר מודעים לנזקים האסטטיים שהשמש גורמת לעורנו: כתמים, קמטים ובמקרים קיצוניים גם סרטן העור. אז איך בכל זאת תעברי את הקיץ בשלום ותשמרי על עור בריא?

בקיץ הישראלי קשה להתחמק מקרני השמש המזיקות. גם אם נוהגת ברכב או רק
יוצאת להליכה קצרה עלייך לדעת כי גם חשיפה קצרה לשמש, יכולה לגרום להופעת קמטים וכתמי שמש. החשיפה לשמש היא בלתי נמנעת, אבל אף פעם לא מאוחר על מנת לעצור את נזקי השמש ולמנוע הזדקנות מוקדמת של העור.

 

קמטים, כתמים וסרטן העור

  • חשיפה לשמש גורמת למגוון נזקים בריאותיים ואסתטיים:
  • נזקים מיידיים: כוויות שמש ונמשים
  • הזדקנות מוקדמת של העור: אובדן הגמישות של העור והופעת קמטים
  • ריבוי כתמים על העור
  • מחלת הסרטן: נגעים קדם סרטניים וסרטן העור
  • קטרקט (ירוד) בעיניים

לכן אם את מבחינה בנקודת חן חדשה או בשינוי בצורתה של שומה או נקודת חן בגופך, פני לרופא מייד לבדיקה רפואית. אם את סובלת מקמטים וכתמי שמש, קיימות דרכים להפחית את הנזקים הקיימים ולעצור את הזדקנות העור.

 

איך תסירי את כתמי השמש?

כתמי השמש, המכונים על ידי הרופאים היפר-פיגמנטציה, מופיעים כתוצאה מחשיפה לשמש. העור מסנן את קרני השמש בעזרת ייצור מלנין, שגורם להופעתם של כתמים כהים על העור. קיימות מגוון דרכים נפוצות להסרת הכתמים:

  • משחות רפואיות: משחות רפואיות המכילות דירוקינון חודרות לתאי העור ומבהירות אותם. יש להשתמש במשחה מספר חודשים עד שמבחינים בהבדלים, ויש להיזהר מהחשיפה לשמש בעת השימוש במשחה.
  • חנקן נוזלי: הרופאים משתמשים בחנקן הנוזלי, הידוע בשם שלג, כדי להסיר את כתמי השמש בטיפול נקודתי שמפיק תוצאות מרשימות. לאחר הטיפול מופיעים על העור גלדים שמתקלפים כעבור מספר ימים וחושפים עור בהיר ואחיד יותר.
  • טיפולי פילינג: קיימים מגוון טיפולי פילינג שמקלפים את שכבת העור העליונה ומפחיתים את כתמי השמש בעור. קיימים טיפולים באמצעות חומרים כימיים או קרני לייזר, בדרגות עומק שונות, כאשר הטיפול העמוק ביותר מגיע עד לשכבות העמוקות של העור.
  • טיפול בקרני אור הנקרא גם פוטו רג’וביניישן, עושה שימוש בקרני לייזר בעוצמה נמוכה שיעילה בהסרת כתמים וקמטוטים ונחשב לחדשני ויעיל.

הקפדה על טיפול נכון בעור הפנים היא חשובה, אך גם אם את מקפידה על ניקיון, לחות ושינה מספקת, נזקי השמש יכולים לפגוע במראה עורך ולגרום להזדקנותו. כדי להגן על עורך ולמנוע נזקים עתידיים הקפידי להשתמש במקדם הגנה. מומלץ למרוח על הפנים קרם הגנה מדי בוקר בכל ימות השנה ולהקפיד על כך במיוחד בחודשי הקיץ. בחרי בתכשיר המיועד לעור הפנים או בקרם לחות המכיל מסנן קרינה עם מקדם 15 SPF לפחות.


פילינג כימי

ניתן לעשות פילינג כימי עדין בעזרת הנגזרת של ויטמין A שמבצעים בה שימוש חיצוני הוא רטינול A. המולקולות הזעירות של הרטינול חודרות את השכבה החיצונית של העור ופועלות על שכבת הדרמיס, שהיא שכבה פנימית של העור שאינה חשופה כלפי חוץ.

לאחר מריחת הקרם על העור הרטינול הופך לחומצה רטינואית, שמחדשת תאים שנפגעו מזקנה או מהשמש ומסייעת להם לתפקד כמו תאי עור בריאים. החומצה הרטינואית גורמת לקילוף עדין של השכבה העליונה של העור, שמנקה את העור מתאים מתים ומאפשר לתאים חדשים להופיע על פני העור. בנוסף, החומצה הרטינואית מייצרת מולקולות נוספות, כמו קולגן ואלסטין, שתומכות בעור ומוסיפות לו לחות.

לכתבות נוספות בנושא עור ודרמוקוסמטיקה

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות