ויטמין D מפחית את הסיכון לחלות בסרטן הוכח במחקר

20 ביוני 2017

החשש ממחלת הסרטן מעודד רבים לשנות את הרגלי החיים: להימנע מעישון, להגביל את החשיפה לשמש ולאכול אוכל בריא. תופתעו לגלות שגם וויטמין D יכול להפחית את הסיכון שלכם לחלות בסרטן ולחזק את גופכם בצורה טבעית

וויטמין D, שמכונה על ידי רבים “ויטמין השמש”, הוא הורמון הנוצר בעת חשיפת תאי העור לשמש. הוויטמין התגלה בשנות ה-20 והכימאי שהצליח לבודד את הוויטמין זכה על התגלית בפרס נובל. בשנים הראשונות השתמשו בוויטמין D כדי לטפל ברככת ילדים, שגורמת להיחלשות עצמות הגוף, לאורך השנים מחקרים מדעיים גילו שוויטמין D חיוני לבריאות ומשפיע על גופנו במגוון דרכים.

איך ויטמין D משפר את הבריאות?

  • שמירה על עצמות חזקות: תוסף ויטמין D משפר את ספיגת הסידן בגוף. מחסור בוויטמין יכול לגרום להתפתחות לא תקינה של העצמות בקרב ילדים ואוסטיאופורוזיס בקרב מבוגרים.
  • מניעת השמנה: מחסור בויטמין D מעודד השמנה. הוויטמין מפחית את הפרשת ההורמון לפטין, המיוצר על ידי תאי השומן ומעורב בבקרת משקל הגוף.
  • מניעת מחלות: הוויטמין מגן על הגוף מטרשת נפוצה וסוכרת, ומפחית את הסיכון לחלות בהן.

 

הוויטמין שנלחם בסרטן

מלבד תרומתו לבריאות הגוף הכללית, תוסף ויטמין D יכול למנוע סרטן. מחקרים בשנים האחרונות גילו כי ויטמין D מסייע במניעת סוגי סרטן שונים, ביניהם סרטן הלבלב, סרטן השחלות וסרטן הערמונית.

מחקר שפורסם ב-British Medical Journal בדק את השפעת רמת ויטמין D בגוף על הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס וסרטן פי הטבעת. על פי תוצאות המחקר אנשים בעלי רמות נמוכות של ויטמין D הם בעלי סיכון גבוה ב-40% לחלות בסרטן המעי הגס לעומת אנשים בעלי רמות גבוהות של הוויטמין. המחקר נערך באירופה במשך שש שנים והשתתפו בו 520,000 נבדקים מעשר מדינות שונות, מהם נלקחו דגימות דם בתחילת המחקר.
בנוסף, המחקר הצביע על קשר בין רמות גבוהות של סידן בגוף, לירידה בסיכון לחלות בסרטן המעי הגס. חשוב שתדעו: רמות תקינות של ויטמין D משפרות את רמת הסידן בגוף, ונטילת הוויטמין, גם אם לא תשפרו את צריכת הסידן היומית שלכם, תוכל לשפר את רמות הסידן בגופכם.

 

מהי כמות ויטמין D שמומלצת לצריכה?

על מנת לספק לגוף את כמות הוויטמין שנדרשת לו, המכון לרפואה ‭(IOM)‬ באקדמיה הלאומית למדעים בארה”ב ממליץ לצרוך תוסף יומי של ויטמין D המכיל 200 יחידות בינלאומיות ‭(IU)‬ של ויטמין D עד גיל ‭400 ,50‬ יחידות מגיל 51 עד גיל ‭,70‬ ו־ 600 יחידות מגיל 71 ומעלה. תוכלו למהול את הטיפות במשקאות שונים: מים, חלב או מיץ פירות. צריכה יום יומית של הוויטמין תסייע לכם לשמור על הגוף ותפחית את הסיכון לחלות בסרטן.

 

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/

http://www.bmj.com/content/340/bmj.b5500

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות