השמש מזיקה אז תוסיפו ויטמין D לתפריט

15 בדצמבר 2018

אם אתם מבלים את רוב שעות היום במשרד וקרן האור היחידה שאתם רואים היא מבעד לחלון, חשוב שתדעו כי יתכן ואתם סובלים ממחסור בויטמין D.

ויטמין D הוא אחד הויטמין החיוניים לגוף. בעת החשיפה לשמש, תאי הגוף מייצרים את הויטמין, להבדיל מויטמינים אחרים הנקלטים בגופנו באמצעות מזון. לויטמין D חשיבות גבוהה מאחר והוא מאחר והוא ידוע כמשפר את ספיגת הסידן . בעשורים האחרונים, חלו שינויים רבים באורח החיים שלנו כגון בנייה גבוהה בערים המסתירה את השמש, עלייה מתמדת בזיהום האוויר, הימצאות במקומות עבודה סגורים שאינם חשופים לשמש ועלייה בשימוש בתכשירי הגנה בעת החשיפה לשמש – כל אלה גורמים לנו למחסור בויטמין D.

 

היסטוריה של ויטמין D

ויטמין D התגלה לפני כ-80 שנה. באותה תקופה גילו חוקרים שניתן לטפל במחלת הרככת בילדים – שהייתה נפוצה מאוד במאות הקודמות בעיקר במדינות קרות, וגרמה להיחלשות עצמות הגוף עד שהן הפכו רכות ועקומות. הטיפול במחלה היה באמצעות שינוי התזונה וחשיפה לשמש. בשנת 1926 הצליח הכימאי הגרמני אדולף וינדאוס לבודד את הוויטמין וזכה על תגליתו בפרס נובל.

 

מקורות לויטמין D

ויטמין D מופיע בשתי צורות: האחת – צורה בלתי פעילה הקרויה ויטמין D2 והשנייה, הצורה הפעילה – ויטמין D3הנוצרת מפעולת קרני השמש על העור.

צריכת ויטמין D מפעילות קרני השמש: גוף האדם מסוגל לייצר ויטמין D באמצעות חשיפה לקרני השמש. הזמן היעיל ביותר לייצור ויטמין D בעור הוא בשעות הצהריים, בהן היחס בין קרני UVB/UVA הוא הגבוה ביותר. לכן ההמלצה הינה להיחשף לקרני השמש למשך זמן קצר בצהריים. חשוב להדגיש כי חשיפה מוגברת לשמש היא מסוכנת ויכולה לגרום לסרטן העור.

צריכת ויטמין D באמצעות מזון: ניתן למצוא ויטמין D בעיקר בדגים שמנים במיוחד, בשמן דגים, בכבד עוף, ביצים, פטריות שיטאקי, בדגני בוקר, חטיפי אנרגיה ושמנים שונים. כמו כן, במרבית מדינות המערב, ביניהן בישראל, נוהגים להוסיף ויטמין D לחלב.

צריכת ויטמין D באמצעות תוספי מזון: מאחר והחשיפה לשמש מסוכנת, מומלץ להשלים את כמות הויטמין הרצויה לגוף באמצעות נטילת תוסף ויטמין D באופן יומיומי ומבוקר. באמצעות נטילת תוסף ויטמין D למבוגרים אפשר לדעת מה המינון המדויק המומלץ לשמירה על בריאותנו.


איך תדעו אם אתם סובלים מחוסר בוויטמין D?

תזונה לקויה, וחשיפה לא מספקת לשמש עלולות להוביל למחסור בויטמין D. כדי למדוד את הערכים של ויטמין D בגופכם, עליכם לבצע בדיקת דם פשוטה, המתבצעת בכל אחת מקופות החולים. מאחר ובדיקת דם שגרתית לא בודקת את הימצאות הויטמין בגוף, עליכם לבקש כי הרופא יציין זאת בהפניה. הבדיקה מומלצת במיוחד אם אתם נמנים על אחת מהקבוצות הבאות:

  • אנשים העובדים שעות רבות במשרד ולא רואים אור שמש ויטמין D
  • אנשים העובדים במשמרות לילה ואינם חשופים לאור יום
  • קשישים
  • ילדים
  • אנשים דתיים או כל מי שנוהג לכסות את רוב גופו ולא אינם נחשפים לשמש

 

מהי הכמות המומלצת של ויטמין D?

על פי המלצות המכון הלאומי לרפואה ‭(IOM)‬ באקדמיה הלאומית למדעים בארה”ב:
גיל צריכה יומית
עד 50- 200 יחידות בינלאומיות (IU)‬
51-70- 400 יחידות בינלאומיות (IU)‬
71 ומעלה 600 יחידות בינלאומיות (IU)‬

חשוב לציין כי בגיל מבוגר לצריכת ויטמין D יש חשיבות גדולה

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות