חומצה פולית – מה זה ולמה זה חשוב?

3 בספטמבר 2018
שולחן עם פירות, משקל, משקולות, מים וסרט מדידה

חשוב ליטול חומצה פולית לפני ההיריון ובמהלכו – את זה את כבר יודעת. אבל מה היא בדיוק חומצה פולית, מדוע היא חשובה כל כך לנשים הרות והאם רק להן? קראי עוד כדי לקבל קצת חומר למחשבה

חומצה פולית היא ויטמין מקבוצה B, ונחוצה לכלל בני האדם לשם:

  • בניית התאים והתחדשותם
  • תקינות תהליך חילוף החומרים
  • שכפול DNA ומניעת שינויים גנטיים
  • ייצור תאי דם אדומים ומניעת אנמיה
  • שיפור תהליך העיכול
  • עיבוד חומצות אמינו

אבל זה לא הכל. ממחקרים שנעשו עולה כי נטילת חומצה פולית באופן קבוע תורמת לתפקוד התקין של הלב ומפחיתה את הסיכון ללקות בשבץ, מחלות לב וכלי דם. היא משפרת את בריאות החניכיים, מונעת מחלות עיניים בגילאים מתקדמים וכן מורידה את הסיכון ללקות בסוגים שונים של סרטן. יתר על כן, לחומצה הפולית נודעה השפעה חיובית גם על פעילות המוח ונמצא קשר בין צריכתה לבין שיפור בבריאות המנטאלית והפחתת הסיכוי ללקות בדיכאון.

 

חומצה פולית לפני ההיריון ובמהלכו

אף שלחומצה הפולית מגוון יתרונות לבני כל המינים בכל הגילאים, היא מוכרת יותר מכל בחשיבותה להתפתחותו התקינה של העובר. מחקרים רפואיים שנעשו לאורך שנים הוכיחו כי נטילת חומצה פולית כשלושה חודשים לפני הכניסה להריון ובמהלך השליש הראשון מקטינה באופן משמעותי (בשיעור של עד כ-70%) את סיכוייו של העובר לפתח מומים במערכת העצבים המרכזית כפגמים בתעלה העצבית ועיוותים בעמוד השדרה, במוח ובגולגולת.

בשבועות הראשונים להריון מתפתחים כלל איברי הגוף של העובר לרבות המוח. בשלב מוקדם זה, פגם בתא בודד או במספר תאים עלול להתפתח לכדי פגם במערכת שלמה. מכאן שמום בתעלה העצבית, ממנה מתפתחים המוח ועמוד השדרה, עלול לגרום לנכות חמורה ואף למוות. כיוון שהתעלה העצבית נסגרת במהלך השבועות הראשונים שלאחר ההפריה, יש חשיבות רבה לנטילת חומצה פולית מוקדם ככל האפשר.
הקצובה היומית המומלצת על ידי משרד הבריאות היא 0.4 מ”ג, עד סוף השליש הראשון וגם הלאה, עד לסוף ההיריון ומעט אחריו. יש הממליצים לנשים להתחיל לקחת חומצה פולית כבר מרגע התכנון. אך, כיוון ש- 50% מההריונות אינם מתוכננים ומתוזמנים, יש הסבורים כי על נשים בגיל הפוריות לטול חומצה פולית על בסיס קבוע, מדי יום ביומו, גם אם אינן מתכננות הריון בזמן הקרוב.

אם החלטת ליטול חומצה פולית על בסיס קבוע, או שפרק הזמן בין תכנון ההיריון לבין הכניסה להריון מתארך, אין סיבה לדאגה. חומצה פולית מסיסה במים, הגוף אינו אוגר אותה ומהשאריות נפטר באמצעות השתן.

את החומצה הפולית תוכלי לצרוך בכדורים ייעודיים. בנוסף, חומצה פולית נמצאת בכמויות קטנות גם במזון, בעיקר בירקות עליים, בחומוס, בבננות ובתפוזים. חשוב לדעת כי אלכוהול פוגע בספיגת החומצה הפולית ולכן מומלץ להמעיט בצריכתו במהלך ההיריון ובחודשים שקודמים לו. בכל שאלה הנוגעת לחומצה פולית, למינונים, למשך זמן נטילתה ושאלות נוספות, פני לרופא המטפל שלך.


** התכנים לעיל ניתנים למטרת מידע בלבד ואינם מהווים בדרך כלשהי עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה. חברת כצט משתדלת שהמידע המובא כאן יהיה מדויק ועדכני, אך אינה מציגה מצג או נוטלת על עצמה אחריות לכך שהמידע מדויק, שלם ועדכני. כל שימוש שייעשה במידע לעיל הוא על אחריות המשתמש בלבד. מקורות המידע לתוכן הכתוב שמורים במערכת

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות