עייפות כרונית הסיבות, התסמינים והטיפול בעייפות כרונית

15 במרץ 2018
עייפות כרונית

עייפות היא תחושה פיזית טבעית. בעידן המודרני חווה כמעט כל אדם עייפות ברמה כזו או אחרת, אם בשל הרגלי השינה שלו, בעיות הקשורות לרמת ההמוגלובין בדם (אנמיה) או בעקבות תופעה אשר רק באחרונה הוגדרה באופן רשמי כמחלה: עייפות כרונית או תסמונת התשישות הכרונית – עייפות שנמשכת זמן רב, ואינה חולפת גם לאחר מנוחה ראויה.

מהי תסמונת עייפות כרונית?

בעבר העייפות הכרונית לא נחשבה למחלה, אלא לתסמונת. היא אף נקראה בשם ‘מחלת היאפים’, ולא נתפסה כעניין בריאותי של ממש. השנים האחרונות מתאפיינות בשינוי כיוון מבחינה זו: הרפואה המודרנית רואה בתסמונת עייפות כרונית מחלה לכל דבר ועניין, בעיקר מאז הוכרז על כך באופן רשמי בתחילת שנת 2015. כך, יכולים היום הסובלים מהתופעה לדעת כי יזכו לטיפול ראוי וליחס רציני יותר מבעבר: אם עד לשינוי מבחינת הרפואה המודרנית נחשבה עייפות כרונית כתופעה פסיכולוגית בעיקר שנקשרה בעצלות, הרי שהיום המצב אינו כך. היום ברור לחלוטין כי מדובר במחלה שאינה תלויה בחולה עצמו וכי יש לטפל בה כמו בכל מחלה אחרת.

 

הסיבות לעייפות כרונית

הסיבות והגורמים להתפרצותה של תסמונת עייפות כרונית אינם ידועים לרפואה עד כה. עם זאת, בשנים האחרונות חלה התקדמות בעניין וכיום ידוע כי ישנם כמה מצבים המעודדים את התופעה ואולי אף גורמים לה (עניין שנמצא עדיין במחקר). הגורם המרכזי הוא מחלות ויראליות שונות, כמו מחלת הנשיקה, שפעת, הרפס ועוד. במקרים רבים התפתחה העייפות הכרונית לצד מחלות אלו, או מיד לאחר ההחלמה מהן.

נציין כי ישנם מצבים נוספים אשר במסגרתם יכול אדם לחוש עייפות לאורך זמן: ראשית, ובאופן טבעי, הפרעות שינה הגורמות לעייפות מצטברת עשויות לגרום לתשישות, עייפות וחולשה לזמן רב. במקרים כאלו, שינה טובה ורצופה כמה לילות ברציפות תביא לשיפור משמעותי במצב.

בעיה בריאותית נוספת שיכולה לגרום לעייפות, לתשישות ואף לכאבי ראש היא האנמיה – קבוצת מחלות שמתאפיינת ברמה נמוכה של המוגלובין בדם, מה שגורם לפגיעה באספקת החמצן לגוף ולתחושת עייפות תמידית. אנמיה מתרחשת לא פעם אחרי לידה, וכן במקרים של מחלות כרוניות – וביניהן גם עייפות כרונית.


עייפות כרונית תסמינים

לתסמונת עייפות כרונית תסמינים רבים:

  • עייפות בלתי מוסברת
  • צורך תמידי במנוחה
  • תשישות וחולשה לאחר ביצוע פעולות פיזיות פשוטות
  • השקעת אנרגיה רבה מהרגיל בעת מאמץ
  • כאבי שרירים ופרקים
  • חולשה בשרירים
  • אנמיה
  • חוסר תיאבון עייפות
  • כאב ראש עייפות
  • חולשה כללית בגוף עייפות

יש לציין כי הקושי באבחון המחלה נובע ממהות התסמינים האלה ממש, וזאת משום שהם מאפיינים מחלות רבות אחרות. לכן, כדי לאבחן עייפות כרונית יש לשלול קודם כול את קיומן של מחלות אחרות בעלות אותם תסמינים, כמו גם לברר כמה זמן הם מופיעים: הסובלים מהתופעה יחושו בתסמינים שצוינו לעיל במשך חצי שנה לפחות, ולעתים גם לכל אורך חייהם.

 

טיפול בעייפות כרונית

כאמור, עייפות כרונית אינה תוצאה של עייפות יתר, הרגלי שינה לא טובים או עייפות מצטברת. כאן מדובר בעניין פיזיולוגי נרחב ומורכב בהרבה, ולכן נדרש לו טיפול של ממש. מאחר שהגורמים למחלה, כפי שציינו, אינם ידועים עדיין, הטיפולים לסובלים מתסמונת עייפות כרונית מפחיתים את עוצמת המחלה אך לא מאפשרים החלמה ממנה. למעשה, הדרך היחידה להחלים מהמחלה לחלוטין היא להמתין ולקוות שתחלוף.

 

אלו הטיפולים המוצעים כיום לסובלים מעייפות כרונית:

תרופות אנטיביוטיות או אנטי ויראליות: ניתנות במקרים שבהם התברר כי המחלה פרצה על רגע מחלה ויראלית אחרת. החלמה מהמחלה הוויראלית תסייע לצמצום תסמיניה של העייפות הכרונית.

חיזוק מערכת החיסון: כמו כל מחלה, גם תסמונת התשישות הכרונית ‘מנצלת’ חולשה של המערכת החיסונית. חיזוק של המערכת החשובה הזו, באמצעות תוספי מזון, פעילות גופנית קבועה, תזונה נכונה ועוד – יכול לסייע מאוד לחולה
טיפול הורמונלי: במקרים מסוימים, המחלה מתפרצת על רקע בעיות בפעילות בלוטת יותרת הכליה או בלוטת התריס. תרופות הורמונליות אשר מאזנות את פעילותן של הבלוטות הללו, יכולות להביא להפחתה משמעותית בעוצמת התסמינים
עירוי ברזל: כאמור, מחלות ממשפחת האנמיה קשורות גם הן לתחושת העייפות המוגברת. מאחר שהתופעה קשורה לא פעם למחסור בברזל, צריכה מוגברת של ברזל באמצעות תוספים יכולה לסייע מאוד ולהקל על החולה. מי שאינו יכול ליטול תוספי ברזל ‘רגילים’ מסיבה מסוימת, או מי שסובל ממחסור חמור בברזל, יוכל לעבור עירוי ברזל, המהווה תחליף לנטילה ממושכת של תוספים.

טיפול במישור הפסיכולוגי: עייפות כרונית היא אמנם לא עניין פסיכולוגי אלא פיזיולוגי, כפי שכבר הוזכר כאן, אך הטיפול הפסיכולוגי יכול לתרום לשיפור מצב רוחו של החולה, מה שבוודאי יביא לשיפור במצבו הבריאותי הכללי.

https://he.wikipedia.org/wiki/תסמונת_התשישות_הכרונית

 

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות