על מזגנים ונזלת שלא נגמרת

4 בספטמבר 2018

הקיץ הישראלי הדביק והלוהט לא משאיר להורים הרבה ברירות, והמזגנים בבית עובדים ללא הפסקה במשך ימים שלמים. המזגן מספק הקלה ומשפר את ההרגשה בצורה מיידית, אבל לאורך זמן גם הוא עלול לגרום למחלות והתקררויות. איך מנצלים נכון את המזגן ודואגים שהילדים לא יתקררו?

בקיץ החום מתחיל כבר בשעות הבוקר המוקדמות וכולנו מזיעים, חשים דביקים והתחושה הכללית היא על גבול הבלתי נסבלת. גם לעמוד בצל לא עוזר. בבית, בעבודה, בגן ובעצם בכל מקום שבו זה אפשרי משתמשים במזגן לא כמותרות, אלא כמפלט. הבעיה היא שלעיתים המפלט מתגלה כמלכודת ודווקא הוא עלול לגרום לנו ולילדינו לתחושות לא נעימות בטווח הארוך.

 

מזגן, שפעת מזגנים ושאר בעיות

הבעיות בשימוש במזגן מתחילות כשמשתמשים בו יותר מדי.

מיזוג אוויר מחמיר סימפטומים במחלות כמו דלקת פרקים או דלקת עצבים האופייניות בגילאים מתקדמים וגם מחמיר בעיות בסינוסים וגורר תחושת “אף סתום”.

מחקרים במקומות העובדה הראו שהעובדים בסביבה ממוזגת רגישים יותר מאלו העובדים בחוץ להתקררויות, שפעת (המכונה גם שפעת מזגנים) ומחלות נוספות.

עוד הראו מחקרים כי הגוף מתקשה להסתגל למעברי טמפרטורה קיצוניים – מהחמסין שבחוץ למיזוג שבפנים. מעבר מ-35 מעלות שבחוץ ל-23 מעלות ממוזגות, עלול לגרום לבעיות בריאותיות אם המעברים הללו מתבצעים תכופות והטמפרטורות אכן קיצוניות. המעברים הללו מחלישים את המערכת החיסונית והופכים את הגוף לפגיע יותר. מעבר לכך, אנשים וילדים השוהים זמן ממושך בסביבה ממוזגת מתקשים להתמודד לאחר מכן עם הקיץ החם שמצפה להם בחוץ.

האוויר היבש הנפלט בעוצמה מהמזגן, משפיע גם על העיניים, העור ומערכת הנשימה. האוויר הזה עלול לגרום למיגרנה, התקף אסטמה, פריחה אלרגית ועוד.

בעיות נוספות שכרוכות בשימוש במזגן מתייחסות לפילטרים של המזגן. הפילטרים, על פי רוב, מלאים באבק ולעיתים מצטברים בהם חיידקים שהצליחו לשרוד את כל התקופה מאז החורף.

זו אחת הסיבות לכך שהפעלת מזגן בקיץ גוררת כמה מחלות שמאפיינות את החורף בדרך כלל כמו נזלת, חום, כאבי פרקים ושרירים ועוד.


להתמודד עם הקיץ והמזגן

בימי הקיץ החמים קשה מאוד לקרר משמעותית את הבית ללא שימוש במזגן, אך אין בכך כדי לומר שהמזגן צריך לפעול 24 שעות ביממה. הנה כמה דרכים למזג את הבית וגם לשמור על בריאותנו ולמנוע צינון אצל תינוקות:

  • נקו את הפילטרים – את בעיית האבק והחיידקים המצטברים אפשר לפתור בקלות על ידי ניקיון הפילטרים כהכנה לקיץ
  • לא כל היום – אפשרו למזגן לנוח ואווררו את החדרים כדי למנוע מצב של “חממת חיידקים”
  • לא על המזגן לבדו – כדי למנוע נזלת אצל תינוקות וילדים הנמצאים שעות ארוכות בבית ממוזג ודאו שאינם נמצאים בקירבתו המיידית של המזגן ושאינם מסתובבים לידו לאורך זמן עם בגדים קלים מדי. אם יש לכם תינוקות הלבישו אותם בגדים ארוכים
  • הימנעו מקירור מוגזם – יש להשתדל לשמור על טמפרטורה קבועה של 25 מעלות. אם לא ניתן, כדאי לשקול לפתוח חלון קטן שיזרים פנימה אוויר חם ונקי
  • אפשר גם מאוורר – השתמשו במאוורר עומד או מאוורר תיקרה כדי לייצר זרימה של אוויר בבית, לעיתים זה מספיק ואין צורך בקירור מאסיבי
  • בריכת מים קטנה – אם יש לכם ילדים קטנים וגם חצר קטנה או מרפסת גדולה, אפשר למלא בריכה קטנה במים ולעזור לילדים להתקרר בצורה קצת אחרת
  • כבו את המזגן בלילה – הימנעו משינה עם מזגן. הטמפרטורות יורדות בשעות הלילה, פיתחו חלון ותנו לאוויר נקי להיכנס או הפעילו מאוורר תיקרה
  • אוויר חם עולה למעלה – אם יש לכם כמה קומות בבית, שחקו עם הילדים בקומה הנמוכה ביותר. מאחר ואוויר חם עולה למעלה הקומה הנמוכה אמורה להיות קרירה יותר

 

בכל זאת הצטננתם?

אם ילדיכם בכל זאת הצטננו או שהם סובלים מקשיי נשימה בעקבות אף סתום השתמשו במוצרים ייעודיים לטיפול בצינון ונזלת אצל תינוקות,תרסיס מי-ים לאף, מגבונים ותמצית אקליפטוס לרענון הנשימה.

 

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות