אפצ’י! הצטנן המסכן וקיבל נזלת

16 באוגוסט 2018

האף של הילד נוזל, והוא לא מפסיק להשתעל? לא נעים, אבל גם לא נורא. כך תיפטרו מהצינון כמה שיותר מהר ותעברו את החורף (וגם את הקיץ) בשלום

כמה פעמים קרה לכם שהילד רק החלים מהצינון ושוב הוא נדבק? מסתבר שילדים יכולים לחלות בצינון בממוצע כ – 12 פעמים בשנה, בעוד שמבוגרים נדבקים בה רק כ – 3 פעמים בשנה. הצינון תוקף את הילדים שלנו (ואותנו) בעיקר בחורף, אבל גם שהייה בקיץ במקומות ממוזגים וסגורים יכולה לגרום לילדים לחלות בה. אספנו למענכם מספר טיפים לטיפול בצינון, כדי שתוכלו לחזור לשגרה כמה שיותר מהר.

 

איך אדע אם הילד שלי מצונן?

הצטננות היא מחלה ויראלית, הנגרמת על ידי וירוס ומתבטאת בדלקת של הלוע העליון והאף. היא נחשבת לקלה, אך היא מדבקת מאוד במיוחד בקרב ילדים.

נזלת היא תופעה נפוצה שאין לה גורם מרכזי אחד, לכן גם אם ילדך מנוזל לעיתים קרובות יחסית, אין זה אומר שהוא בעל מערכת חיסונית חלשה. להיפך, ייתכן שמחלות הילדים יתרמו למערכת החיסונית שלו וכך יחסכו ממנו מחלות קשות בעתיד.
שיעול הוא לרוב סימפטום למחלה. השיעול הוא דרך להרחיק גופים מזהמים מהגוף ועלול להפריע לשינה ובזמן האכילה. מחלות רבות גורמות לשיעול, אך במרבית המקרים הוא נגרם ממחלה זיהומית שנגרמה מחיידק או וירוס.

קיימים מספר סימנים עיקריים המעידים על הצטננות: התעטשויות, נזלת, גודש באף, שיעול, גרון צורב, כואב או מלא ליחה, כאב ראש, עייפות וצמרמורות. אם הילד סובל משני תסמינים או יותר, כנראה שהוא מצונן. בדרך כלל צינון היא מחלה פשוטה יחסית הנמשכת עד כשבוע. אם הילד גם משתעל, המחלה עלולה להימשך מעט יותר.

 

סירופ או טיפות?

תרופות לנזלת ולשיעול יקלו על מחלת הילד, אם רק תנהגו בהן בתבונה .לפני שנותנים לילד תרופה כנגד צינון או נזלת, חשוב שתקפידו על הכללים הבאים:

 1. מינון נכון בהתאם לגילו ומשקלו של הילד
 2. לשים לב האם ניתן לקחת את התרופה יחד עם טיפול אנטיביוטי או עם תרופות אחרות
 3. האם התרופות מיועדות לילדים? מאיזה גיל?

 

6 טיפים להקלה על הצינון

 1. הכינו לילד מרק עוף: למרות מה שנהוג לחשוב, מרק עוף אינו רק תרופת סבתא, אלא טיפול מוכח מדעית שנמצא כמועיל בניסויים שנערכו ברחבי העולם.
 2. הגביהו את המיטה: מומלץ ליצור זווית במיטת הילד ולהגביה את הצד שבו הוא מניח את ראשו. תוכלו לשים מתחת למזרון מגבות או להגביה את רגלי המיטה. ההגבהה מקלה על הנשימה ועל הכיוח.
 3. השתמשו במכשיר אדים: מכשיר האדים מעלה את אחוזי הלחות באוויר בצורה משמעותית ומביא להקלה מיידית בנשימה. מבחינה רפואית אין ממש הבדל בין אדים חמים לקרים. ההבדלים הם בעיקר במחיר, זמן הפעילות של המכשיר והתפעול של המכשיר.
 4. עשו לילד אמבטיה חמה: האדים החמים מסייעים בפתיחת האף ומקשים על הישרדות ווירוסים בטמפרטורה גבוהה.
 5. שמרו על הגיינה: יש לרחוץ את ידיו של הילד לעיתים קרובות, משום שחיידקים והווירוסים נוטים להידבק לידיים ולהתפשט.
 6. תנו לילד תרופה נגד צינון ושיעול.

 

בעת מתן התרופה הקפידו על הכללים הבאים:

מינון נכון בהתאם לגילו ומשקלו של הילד
בדקו האם ניתן לקחת את התרופה יחד עם טיפול אנטיביוטי או עם תרופות אחרות
האם התרופות מיועדות לילדים? מאיזה גיל?


תרופות לנזלת וצינון

מוצרים המכילים פסאודואפדרין – חומר סימפאתומימטי המפחית גודש באף. בנוסף, הסירופ מומלץ לטיפול בדלקות אוזניים, שהן מהתופעות המלוות את הצינון, משום שהוא מסייע בהפחתת הגודש בצינורית השמע – הצינור המחבר את האוזן התיכונה עם החלל שמאחורי האף.
טיפות המתאימות לפעוטות מגיל שנה, במרשם רופא. היתרון בטיפות הוא שהן ניתנות בבליעה ולכן השימוש בהן נוח יותר גם להורה וגם לתינוק והתוצאות טובות יותר.

 

תרופות לשיעול

מוצרים המפחתים את צמיגות הליחה ומקלות על ההפרעות במערכת הנשימה של הילד הנובעות מהליחה. הטיפות מותאמות במיוחד לילדים ופעוטות, הן בטוחות לשימוש גם במקביל לאנטיביוטיקה ונמכרות ללא מרשם רופא. תוכלו להשתמש במוקוליט גם ילדכם אסטמתי.

 

מתי צריך לפנות לרופא?

נזלת אצל תינוקות לבדה לא מצדיקה ביקור אצל הרופא אך קיימים מספר תסמינים שאם הם מופיעים, כדאי שתקבעי תור אצל רופא הילדים:

 • מחסור בשינה וחוסר תיאבון
 • חום גבוה: חום מעל ל-39 מעלות, הנמשך מעל ל- 24 שעות
 • ילד עם בעיות אסטמה:הצינון יכול להיות עבורו קשה יותר ומסוכן ולכן יש לציין לפנות לרופא
 • צינון לעיתים קרובות לפרקי זמן ארוכים יכול להעיד על אלרגיה או על בעיה אחרת הדורשת התערבות רפואית

חשוב להבין שהנזלת היא תופעה שכיחה ומוכרת שאין לה הסברים חד משמעיים, ולכן הופעה חוזרת שלה ושל תופעותיה אינה מקישה בהכרח על מערכת חיסונית חלשה, אלא לעיתים אף תורמת לחיסונו של הילד ומונעת ממנו מחלות קשות בעתיד. בכל מקרה, חשוב להקפיד שכשהילד נדבק בצינון הוא יישאר בבית, גם כדי שלא ידביק ילדים אחרים וגם כדי שהמחלה לא תהפוך חמורה יותר. וכמובן, תפקיד ההורים להיות עם היד על הדופק כאשר הילד מצונן או משתעל יתר על המידה.

 

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות