נטילת תרופות עם או בלי מרשם

15 ביולי 2018
כדורי שינה

מתי הייתה הפעם האחרונה שבדקתם את ארון התרופות שלכם? מה כדאי לדעת לפני שלוקחים תרופה? ומה ההבדל בין תרופה שקיבלנו מהרופא לתרופה ללא מרשם? מדריך לחולה המתלבט

כמעט כולנו מחזיקים בבית תרופות מסוגים שונים לכאב ראש, צינון, או כאבים אחרים שרכשנו בבית המרקחת, או שקיבלנו במרשם מהרופא שלנו. אבל האם אנחנו באמת מודעים לסכנות של לקיחת תרופה שאינה מתאימה לנו או שלא נלקחה במינון הנכון? ומתי אפשר לקנות תרופה ללא מרשם במקום ללכת לרופא? תשובות בכתבה שלפניכם.

 

מהן תרופות?

תרופה היא תכשיר המיוצר על ידי חברת תרופות או תכשיר שנרקח בבית מרקחת על ידי רוקח מוסמך. התרופות נועדו לסייע בריפוי מחלות ולהקל על הסבל הכרוך במחלות כגון חום, כאבים וכדומה.

כל תרופה מכילה חומר כימי פעיל (ממקור טבעי או סינתטי), המשפיע על התא החי ומשנה את פעילותו. את התרופות ניתן ליטול בדרכים שונות כגון: טבליות, קפסולות, סירופים, נרות. במקרים מסוימים, החומרים שמכילה התרופה יכולים לגרום לתופעות לא רצויות המכונות תופעות לוואי.

תהליך הפיתוח וקבלת אישורים לשיווק תרופה חדשה הוא תהליך יקר ועשוי לארוך שנים רבות. בישראל, על מנת לשווק תכשיר כתרופה יש לקבל אישור מטעם אגף הרוקחות של משרד הבריאות. בעולם, הגופים המאשרים שיווק של תרופה חדשה הם ה- FDA האמריקאי וה-EDMA האירופי.
בעת לקיחת תרופה יש להקפיד על מילוי ההנחיות של הרופא, ואם מדובר בתרופה ללא מרשם על ההנחיות על גבי האריזה ובעלון לצרכן.

תרופות ללא מרשם (OTC -Over The Counter)
בוודאי קרה לכם לא פעם, שחשתם ברע והחלטתם לפנות לבית המרקחת או לאחת מרשתות הפארם כדי לרכוש תרופה ללא מרשם, במקום לפנות לרופא. בדרך כלל אנו עושים זאת כשמדובר בתסמינים הנחשבים “קלים” יחסית, כגון: כאב ראש, כאב בטן, שיעול או צינון. אבל מהן בעצם תרופות ללא מרשם? ובאילו מקרים הן מותרות לשימוש?

תרופות ללא מרשם הן תרופות שאושרו על ידי משרד הבריאות, והשיווק שלהן אינו מותנה במרשם רופא.
בישראל, מחולקות התרופות הנמכרות ללא מרשם רופא לשתי קטגוריות:

 1. תרופות רוקח – מכירתן מותרת רק על ידי רוקח בבתי מרקחת למשל אופטלגין (dipirone)
 2. תרופות לשיווק כללי ( GSL – General Sale List). החל משנת 2005, מותר למכור תרופות מסוימות בחנויות שאינן בתי מרקחת, שקיבלו לכך רישיון ממשרד הבריאות. לדוגמה: סופרמרקטים ותחנות דלק.

ישנם מקרים בהם תרופה שניתנה אך ורק במרשם רופא, תשנה את מעמדה ותהפוך לתרופה ללא מרשם. תהליך כזה יקרה רק לאחר שנים רבות של שימוש, כשמחקרים יוכיחו כי היא בטוחה לשימוש עצמי.

בעת רכישת תרופה ללא מרשם רופא חשוב שתקפידו לקבל מהרוקח הסבר מלא על המינון שיש לקחת את התרופה ועל תופעות הלוואי הנלוות לתרופה. כמו כן, חשוב לעיין בעלון לצרכן המצורף לתרופה, לפני נטילתה.
חשוב לציין כי גם תרופות ללא מרשם מחויבות להציג עדויות מחקריות המוכיחות את יעילותן ובטיחותן, וכי הן משווקת אך ורק באישור של משרד הבריאות. כמו כן, תרופות המשווקות על ידי חברת תרופות מוכרת עוברות ביקורות קפדניות ומיוצרות במפעלים העומדים בתקנים המחמירים ביותר הנקבעים על ידי ה-FDA (הרשות האמריקאית המפקחת על תהליכי אישור ויצור התרופות בעולם המערבי.


טיפים לנטילת תרופות

 1. כמה איך ומתי? תשאלו את הרופא המטפל או את הרוקח מה אופן השימוש בתרופה, ומהי הכמות המתאימה שעליכם לקחת ובאיזה פרק זמן
 2. הקפידו על מינון מדויק: בעת נטילת התרופה, תעזרו בכלי מדידה המגיעים עם התרופה, אם יש כאלו, כגון מזרק, כוסית מדידה, משום שחשוב שנפח המנה יהיה אחיד במהלך הטיפול התרופתי.
 3. בדקו מה התוקף של השימוש בתרופה, בהתאם לרישום על הבקבוק/האריזה. כמו כן, שימו לב כי יש תרופות שיש להשליך עם תום הטיפול, למרות שיש להן תוקף ארוך טווח.
 4. הקפידו לנקוט באמצעי זהירות והרחיקו את התרופות מהישג ידם של ילדים.
 5. שימו לב לתופעות הלוואי. עם נטילת תרופה יכולים להופיע תופעות לוואי שונות. אם אתם חושדים כי אתם סובלים מתופעת לוואי כמו שלשולים, פריחה, הקאות או שינוי במצב הכללי, פנו מייד לרופא שלכם.
 6. קראו את העלון לצרכן המצורף לתרופה, גם אם מדובר בתרופה שקיבלתם במרשם רופא. בין היתר, תבדקו האם התרופה יכולה להשפיע על מידת הערנות או השינה.
 7. המשיכו לקחת את התרופה על פי הוראות הרופא. אין להפסיק ליטול תרופות מרשם ללא הוראה מפורשת של הרופא, גם אם אתם מרגישים שיפור במצב. זאת על מנת שלא לגרום לכם לחלות שוב ואף חמור מזה, להחמרה במצבכם הרפואי.
 8. רעננו את ארון התרופות שלכם. מומלץ כי תמיד יהיו בארון התרופות שלכם תרופות בסיסיות ללא מרשם, כגון תרופות לכאבי ראש, צינון וכאבים. יש לבדוק את תאריכי התפוגה של התרופות ולהיפטר מתרופות ישנות שאינן בתוקף.
 9. השתדלו שלא ליטול מספר רב של תרופות בו זמנית, אם אין בכך צורך. הסיכון לתגובות ”בין תרופתיות” עולה במידה משמעותית עם העלייה במספר התרופות שאנו נוטלים.
 10. ספרו לרופא או לרוקח על מצבכם הבריאותי. חשוב לעדכן את הרופא או הרוקח אם אתם סובלים מרגישויות כלשהן לתרופות, אלרגיים, סובלים ממחלות כלשהן או נוטלים תרופות באופן קבוע. כמו כן חשוב כי תיידעי את הרופא אם את בהיריון או מניקה.
 11. אחסנו את התרופה באריזה המקורית ובהתאם להוראות השימוש המצורפות.
 12. רכשו תרופות שיוצרו על ידי חברה מוכרת העומדת תחת הפיקוח של משרד הבריאות.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות