מידבק – אבל במובן החיובי הצחוק טוב לבריאות

25 במרץ 2021

כולנו אוהבים לצחוק – לבד או עם אחרים. זה משחרר, זה מהנה, זה משרה אופטימיות. אך האם ידעתם שהצחוק יכול לשפר את הבריאות שלכם? ידעתם שאדם אשר נוהג לצחוק, תורם לבריאותו הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך? הנה כמה עובדות חשובות על הקשר בין בריאות לצחוק, שוודאי יתרמו להעלאת מצב הרוח שלכם:

צחוק משחרר אנדורפינים

אנדורפינים הם נוירוטרנסמיטורים שמופרשים מבלוטת יותרת המוח.
אנדורפינים מסייעים לשיכוך כאבים – לכן במצבים שבהם אדם חווה כאבים, פעולת הצחוק מפחיתה פלאים את עוצמת הכאב ומקילה את מצבו.

אנדורפינים מסייעים לשיפור מצב הרוח – במצבי דיכאון הצחוק הוא תרופה נהדרת. כתוצאה משחרור אנדורפינים בזמן הצחוק, מצב הרוח משתפר.
אנדורפינים מאזנים יתר לחץ דם – בזכות השפעתם המרגיעה על מערכת העצבים ועל המערכת האנדוקרינית האחראיות על ויסות לחץ דם. אז אם אתם סובלים מלחץ דם גבוה, הכניסו הומור לחייכם ותתחילו לצחוק ולשחרר יותר אנדורפינים.

laughing granma

הצחוק הוא העיסוי המושלם

הצחוק משחרר פיזית את השרירים המכווצים בגוף ובכך מהווה עיסוי פנימי לכל האיברים. אפקט ההרפיה של השרירים יכול להימשך עד 45 דקות.

הצחוק מחזק את המערכת החיסונית

במחקר שבו שהשתתפו נשים לאחר לידה נמצא כי טיפול בצחוק הגביר את תפקוד מערכת החיסון באופן משמעותי בהשוואה לפלצבו.

הצחוק מפחית סטרס

מתברר שמחשבות חיוביות ואופטימיות תורמות להפחתת הלחץ לא רק בזכות האנדורפינים אלא גם משום שהן משחררות מולקולות בשם נוירופפטידים, שנוכחותם בגוף מקילה את הלחץ ואף עשויה לסייע בהתמודדות עם מחלות אחרות על ידי שיפור פעולת מערכת החיסון.

couple

הצחוק תורם לשיפור היכולות הקוגניטיביות

מחקרים שונים הראו שיפור בזיכרון לטווח הקצר לאחר צפייה בתוכן הומוריסטי; וגם להפך: מחקר שבו השתתפו כ־20,000 איש הראה קשר בין הסיכוי לשבץ מוחי ומחלות לב לבין צחוק בתדירות נמוכה.

הצחוק ככלי טיפולי

כיום ישנם מטפלים שמשתמשים בצחוק ככלי טיפול לכל דבר ועניין. עם השנים התברר כי הוא מסייע למטופלים רבים המתמודדים עם מחלה קשה, ואף משפר את איכות חייהם. זהו הבסיס לתחום המתפתח של ליצנות רפואית.

הצחוק מעשיר את גופנו בחמצן

כשאנחנו צוחקים אנחנו מכניסים לגוף כמות גדולה יותר של אוויר, וכך מעשירים את הגוף במנות רבות של חמצן. פעולה כזו ממריצה את הריאות ואת הלב, מעלה את קצב הדופק ועשויה אף לשפר את תפקוד כלי הדם עד כדי הפחתת הסיכון לאירועי לב.
friends laughing

הצחוק משפר את מערכות היחסים שלנו עם אחרים

הצחוק מקרב, מחבר, אפילו יוצר הזדהות, וכך האנשים הסובבים אותנו מרגישים נוח ונעים יותר לצידנו.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות