על תופעת שלשול הקיץ דברים שחשוב לדעת

10 באוגוסט 2018

הסיבות לשלשול ומחלות במערכת העיכול הן זיהום חיידקי, שימוש בתרופות ורגישות למזון במאמר זה מפורט מידע אודות מניעה וטיפול בתופעות השלשול אצל ילדים ופעוטות

הקיץ כבר כאן במלוא עוצמתו, והוא מביא עמו שמש, חופש, ים ובילויים, אך גם את תחלואי הקיץ. הנפוצות והמטרידות ביותר מבין מחלות הקיץ בקרב ילדים ופעוטות הן מחלות מערכת העיכול הגורמות להקאות ולשלשולים.

שלשול הוא יציאה נוזלית המופיעה יותר משלוש פעמים ביום. הבעיה שכיחה, יכולה להופיע בכל גיל ובדרך-כלל חולפת תוך יום או יומיים ללא כל טיפול. אך שלשול ממושך יכול להיות סימן לבעיה רפואית אחרת. שלשול עלול לגרום להתייבשות, שמשמעותה היא מחסור בנוזלים הנחוצים לגוף לתפקודו התקין.

התייבשות מסוכנת בעיקר בקרב פעוטות, ילדים וקשישים, ויש לטפל בה בקדימות על-מנת למנוע בעיות רפואיות קשות.

 

הסיבות לשלשול

הסיבות לשלשול ומחלות במערכת העיכול הן זיהום חיידקי, נגיפי או טפילי, שימוש בתרופות, הפרעות תפקודיות ורגישות למזון, והסכנה בשלשולים היא התייבשות, כתוצאה מאיבוד נוזלים.

תינוקות וילדים מאבדים נוזלים במהירות משום שאחוז המים בגופם גבוה במיוחד (70% ממשקל הגוף בהשוואה ל-50% במבוגר), קצב הנשימה שלהם מהיר יותר והם סובלים מריבוי יחסי של מחלות עם חום גבוה, הגורמות לאיבוד נוזלים. בנוסף, אצל תינוקות ופעוטות קיים חוסר בשלות של הכליות שמטרתן, בין היתר, לווסת את כמות הנוזלים בגוף ולאגור נוזלים לזמן חוסר.

 

סימני התייבשות

סימני ההתייבשות אצל ילדים עשויים לכלול פה ולשון יבשים, בכי ללא דמעות, חיתול יבש שלוש שעות או יותר לאחר החלפה, בטן שקועה, עיניים ולחיים שקועות, חום גבוה, עייפות או רגזנות, עור שנצבט לא חוזר להיות שטוח.

אם מתעורר חשד שהתינוק סובל מהתייבשות, יש לפנות מיידית לטיפול רפואי. ברוב המקרים הטיפול היחידי הדרוש הוא החזרת הנוזלים והמלחים שאבדו – במהירות, מאחר שהגוף אינו יכול לתפקד כהלכה כשהם חסרים.

התייבשות חמורה הינה מסוכנת במיוחד אצל תינוקות וילדים, שללא טיפול מתאים עלולים אף למות ממנה בתוך מספר ימים. למרות ששתיית מים חשובה ביותר למניעת התייבשות, בזמן שלשול, המים אינם נספגים היטב במערכת העיכול ללא תוספת של מלחים וסוכרים. על-מנת להחזיר לגוף כמות מרבית של נוזלים, ממליצים הרופאים על שתיית תמיסה המכילה הרכב מיוחד של מים, סוכרים ומלחים מיוחדים, בריכוזים מדודים על-פי המלצות ארגון הבריאות העולמי (WHO).

שרון מנביעות ממליצה על שתיית 600מ”ל מים ביום לתינוקות בגילאי 7-12 חודשים, 900מ”ל מים לילדים בגיל 1-3, ו1.2 ליטר מים לילדים בגילאי 4-8. ההמלצות נוגעות לתנאי מזג אוויר נוחים ויש לשתות יותר בתנאי מזג אוויר קשים יותר. קראו על המלצות השתיה של נביעות .


טיפים בנושא שלשולי הקיץ בפעוטות

  • דרושה הקפדה יתרה על שטיפת ידיים במים וסבון לאחר הביקור בשירותים. הקפידו לשטוף היטב גם את הידיים שלכם וגם ידיו של הילד;
  • חשוב מאוד להקפיד על שטיפת הפירות והירקות במים וסבון;
  • אין להשאיר מחוץ למקרר מוצרי חלב ומזונות מבושלים, אפילו לא לזמן קצר;
  • אל תשלחו את הילדים לגן, לבית הספר או לקייטנה עם כריכים המכילים מזונות שעשויים להתקלקל מחוץ למקרר, כמו: חומוס, גבינות, מיונז, נקניק;
  • ילד משלשל – לא לוקחים לבריכה;
  • בסוף כל שימוש בבריכה ביתית מתנפחת – יש לרוקן את המים ולקראת השימוש הבא למלא שוב במים נקיים. מים עומדים הם מאגד אדיר לחיידקים;
  • נהוג לחשוב שמרק צח מעוף או בקר, המכיל נתרן, יכול לסייע לטיפול בשלשול והתייבשות ולספיגת המים בגוף, אך כדי שהמים אכן ייספגו, יש לספק למערכת העיכול של הפעוט תמיסה שמכילה גם מלחים וגם סוכר (גלוקוז) ביחס מיוחד ומדוד יחד עם המים. במרק עוף המכיל ריכוז גבוהה של מלחים, חסר מרכיב הגלוקוז. גם מיצי פירות, המכילים אשלגן או משקה קולה המכיל חומצה פוספורית לא באמת יכולים לסייע לטיפול בשלשול. הם אינם מומלצים שכן אינם מכילים את האלקטרוליטים – מלחים הדרושים לספיגת המים ויכולים אף להרע את מצב השלשול;
  • בניגוד למה שהיה נהוג בעבר, לאחר שהוחזרו הנוזלים לגוף, ניתן להאכיל את הילד, במזונות שהוא אוהב, רצוי מזון איכותי (כלכלה רגילה), כזה המכיל רכיבי מזון היכולים לתרום להחלמה מהירה של המעי כמו חלבונים (עוף, חביתה או ביצה קשה) ופחמימות (אורז, תפוחי אדמה) וגם בננות, ירקות מבושלים או לפי העדפת הילד, העיקר שיאכל ויתחזק

 

עפ”י ההמלצות העדכניות של ארגון הבריאות העולמי (WHO). השבת המלחים והנוזלים באמצעות תמיסת מינרלים מועדף על פני עירוי תוך ורידי, משום שזו הדרך הפיזיולוגית הטבעית ואינה טראומטית לתינוק כמו מתן עירוי.

 

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות