בריאות הפעוטות בגן כך תימנעו ותטפלו בשלשולים

25 ביולי 2017

גם אם תשמרו על היגיינה ותנסו ככל יכולתכם להגן על תינוקכם מפני שלשול, כנראה שלא תצליחו למנוע ממנו להידבק בנגיף לפחות פעם אחת עד גיל חמש. כדאי שתכירו את הכללים והכלים שיעזרו לכם להפחית את הסיכונים להידבקות ילדיכם ולמנוע התייבשות במקרה של הדבקה

תינוקות וילדים רבים סובלים במהלך שנות חייהם הראשונות משלשול, שעלול להיות מלווה גם בחום ובהקאות. הגורם הנפוץ ביותר לתסמינים אלה הוא נגיף הרוטה, שתוקף את המעיים, בעיקר בקרב ילדים בני שנתיים ומטה, והסיכון עולה ככל שהתינוק נדבק בנגיף בגיל קטן יותר. למרבה הצער, מכיוון שנגיף הרוטה נפוץ בכמה זנים, גם תינוקות שסבלו כבר משלשול כתוצאה מהנגיף, יכולים להידבק שוב, בזן אחר של הווירוס, ולסבול שוב משלשולים. מעבר לאי הנוחות שגורמים השלשולים לילדים, ובייחוד לתינוקות, הם גורמים גם לאיבוד נוזלים דרך המעיים, ועלולים להביא להתייבשות. הגיינה – ההגנה הכי טובה משלשולים
כדי להגן על ילדכם ככל האפשר מפני הידבקות אפשרית בווירוסים הגורמים לשלשולים והקאות, רצוי להרגיל את הילד לשמור על היגיינה, גם בבית וגם בגן, באמצעות כמה כללים פשוטים:

  • לרחוץ ידיים במים ובסבון לאחר השימוש בשירותים
  • לרחוץ ידיים במים ובסבון לפני הארוחה
  • לשטוף פירות וירקות לפני האכילה
  • להימנע מאכילת מזון שהיה זמן ממושך מחוץ למקרר

כללים אלה יפחיתו את הסיכוי להידבקות בנגיף, המתרחשת בעיקר באמצעות מגע עקיף עם הפרשות – שתיית מים או אכילת מזון המזוהמים בנגיף, וכן מגע עם צעצועים, חפצים או משטחים נגועים.

פעוטות בגן נמצאים בסיכון גבוה במיוחד, מכיוון שהם עלולים להשתמש במושב אסלה שעליו ישב ילד שנדבק בנגיף, או לבוא במגע עם משטח שבו נגע קודם לכן חיתול מזוהם בנגיף. הידבקות בנגיף יכולה להתרחש כל השנה, אבל שיא התחלואה הוא בין החודשים אוקטובר לאפריל.
עם זאת, גם אם תשמרו על רמה גבוהה של היגיינה, בבית ואפילו בגן, כנראה שלא תוכלו למנוע לחלוטין הידבקות בנגיף הרוטה, שכמעט כל פעוט בארץ נדבק בו לפחות פעם אחת עד גיל חמש. הסיבה העיקרית לכך היא שהנגיף מידבק עוד לפני שהפעוט מתחיל לסבול מהקאות ושלשולים, וההדבקה יכולה להתרחש גם עשרה ימים לאחר היעלמות השלשול. לכן, אם ילדכם נדבק מומלץ לא לשלוח אותו לגן לפחות כל עוד נמשך השלשול, ולטפל בו במסגרת ביתית.

 

הילד משלשל? כך תימנעו התייבשות

כיום קיים חיסון נגד וירוס הרוטה, אבל תינוקות וילדים הנדבקים בנגיף מבריאים גם ללא טיפול תרופתי. חשוב להקפיד, במהלך המחלה, על טיפול תומך שימנע איבוד נוזלים והתייבשות, בייחוד בקרב תינוקות – שתייה לעתים תכופות, הנקה אצל תינוקות שעדיין נמצאים בשלב היניקה, ומתן תוספים פרוביוטיים. שימו לב כי כל עוד נמשך השלשול חלק גדול מהנוזלים שנכנסים לגוף אינו נספג, ויוצא מהגוף דרך המעיים.

 

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות