5 טיפים לצחצוח שיניים לילדים

7 באוקטובר 2021
ילדה מצחצחת שיניים

בריאות השיניים היא אחד הדברים החשובים שיש לדאוג לו, מידי יום – ומגיל קטן. המומחים ממליצים להתחיל בהנחלת הרגלי צחצוח שיניים לילדים ושמירה על היגיינת הפה כבר עם בקיעת השן הראשונה, וזאת למרות שמדובר ‘רק’ בשיני חלב. למרות ששיני הילדים נושרות בשלב מסוים, בריאות לקויה שלהן עשויה לפגוע בחניכיים, ועשויה אף להזיק לשיניים הקבועות שיצמחו תחתן. לכן בריאות השן חשובה כבר בגילאים קטנים מאוד, וחשוב מאוד להבין כיצד לעשות זאת נכון.

 

צחצוח שיניים לילדים – טיפים חשובים

אין צורך להכביר במילים באשר לחשיבות צחצוח השיניים – זוהי הפעולה החשובה ביותר בכל הנוגע ל’תחזוקת’ השיניים, מגיל צעיר. עם זאת, ברור שהצחצוח אינו פעולה טבעית עבור הילד הפעוט, ועבור רבים מהם זהו אינו דבר אהוב במיוחד. הטיפים שלהלן יסייעו לכם להבין כיצד להפוך את הצחצוח לשגרה מיטבית, כבר בגיל קטן מאוד.

  • דאגו למברשת שיניים שהם אוהבים – ראשית, חשוב לבחור מברשת שיניים המתאימה לגילו של הילד. בגילאים צעירים מאוד, יש לבחור במברשת בעלת סיבים רכים וקצרים יחסית, בעלת צורה שמקילה על האחיזה, ורצוי גם בצבעים מושכים ונעימים לעין. כך, לא רק שיהיה לפעוט קל להשתמש בה, היא גם עשויה להפוך לצעצוע (שאותו אין בעיה להכניס לפה), וכך הוא ‘יערוך היכרות’ עם המברשת כבר בגיל קטן מאוד, מה שיתרום לו בעתיד. את המברשת מומלץ להחליף אחת ל־4–3 חודשים.
  • גם המשחה תיבחר בקפידה – ראשית נזכיר – מבחינה בריאותית – כי חשוב לרכוש משחה שמתאימה לגילו של הילד. כך למשל, עד גיל שנתיים מומלץ להשתמש במשחה שאינה מכילה פלואוריד, ומגיל שנתיים ועד שש, במשחה המכילה פולאוריד במינון נמוך יחסית (500–900 ppm).
    גם בחירת המשחה תנו משקל לדעתו של הילד: בחרו משחה שטעימה לו, כזו שהוא אוהב את המראה שלה (למשל: את הציורים המופיעים על האריזה). עבור הקטנטנים אפשר לרכוש מברשת אצבע, שההורה מלביש על אחת מאצבעותיו, ובעזרתה מצחצח את שיניו ומעסה את החניכיים.
  • אין כמו דוגמה אישית – רוצים שהילדים שלכם יתרגלו לצחצח שיניים, פעמיים ביום – כפי שממליץ משרד הבריאות וכפי שממליצים רופאי השיניים? העניקו להם דוגמה אישית, והקפידו גם אתם לצחצח שיניים מדי יום, בהתמדה. כאשר הילדים רואים שהפעולה הזו חשובה לכם, הם מבינים עד כמה חשוב שגם הם יעשו זאת.
  • עודדו עצמאות ואחריות אישית – לגילאים הצעירים עניין זה רלוונטי פחות, כמובן, אך כאשר הילדים גדלים, ומגיעים לסביבות גיל 5–6, אפשר להתחיל לעודד אותם לצחצח שיניים בצורה עצמאית, כטקס קבוע לפתיחת היום ולסופו. בתחילה, רצוי כמובן להשגיח ולוודא שהם מצחצחים כהלכה; רצוי כמובן ללמד אותם לירוק את מה שהצטבר בפה, ולא לבלוע; ולהעניק תשומת לב לכל חלקי הפה ולכל השיניים. כאשר אתם רואים שהדבר נעשה מעצמו – אפשר לשחרר ולהעניק להם עצמאות. כך חוויית הצחצוח תהיה חיובית ונעימה יותר עבורם, שכן הם לא יחושו שכופים עליהם אותה.
  • הפכו את הצחצוח לחלק מהחיים – ישנם הורים שאוהבים להקריא לילדים ספרים שעוסקים בחשיבות צחצוח שיניים לילדים ובדאגה לבריאות השיניים (‘קריוס ובקטוס’ הוא הספר המוכר ביותר בז’אנר, אך כיום ישנם רבים נוספים מסוגו). אפשר גם לשחק עם הילד ברופא שיניים, ובאופן כללי לדבר על כך בצורה חיובית ולהמחיש את החשיבות של העניין. כך, הילד יהפוך להיות, ביוזמתו, איש צעיר ובהמשך אדם מבוגר שחשיבות בריאות השיניים עבורו היא ערך מרכזי.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות