גזים בבטן מה אתם באמת יודעים?

6 בנובמבר 2018
אישה סובלת מכאבים בצד

אין אדם שלא אוכל, מכאן שאין אדם שלא מעכל. תהליך העיכול מורכב ומרתק ואחת מתופעות הלוואי שלו הם גזים, זה די ידוע. אבל האם ידעתם שמהלך החיים אדם ממוצע אוכל כ-30,000 ק”ג מזון – כמות השווה למשקלם של 6 פילים? לפניכם עוד כמה מספרים ועובדות מרתקות על מערכת העיכול

על פניו זה נשמע פשוט: אנחנו מכניסים משהו לפה, הוא יורד ב”צינור” לאיזור הבטן, מתעכל, ואנחנו חשים שבעים (עובדה 1#: מדובר בצינור באורך 9 מטרים, המתחיל בפה ומסתיים בפי הטבעת). אך למעשה, מערכת העיכול מורכבת מאין כמוה ומבצעת תהליכים מסובכים עד מאוד. תהליכים אלה לפעמים יוצרים תופעות לוואי כמו גזים בבטן או נפיחות בבטן.

 

גזים בבטן: מה מרכיב אותם?

גזים בבטן היא תופעה טבעית לחלוטין שאינה מסוכנת כלל אך עלולה להפוך לבעיה כשכמות הגזים גדולה וכאשר הם גורמים לכאב או כשקיימת בעיה בריאותית כלשהי הגורמת להיווצרותם (עובדה 2#: מרבית האנשים פולטים נפיחות כ-14 פעמים ביממה שהן כחצי ליטר גז). גזים במערכת העיכול נוצרים כתוצאה מאי סבילות למזונות מסוגים מסוימים או בגלל מחסור באנזימי עיכול שונים. וישנם גם גורמים חיצוניים: צריכת משקאות מוגזים, עישון, לעיסת מסטיק, נטילת תרופות שונות, תוספי מזון שונים ועוד. (עובדה 3#: תערובת הגזים מכילה חנקן, חמצן, דו תחמוצת הפחמן, מימן ומתאן).

ממה מורכבים הגזים שאנחנו פולטים? מ-59% חנקן ,21% מימן, 9% פחמן דו חמצני, 7% מתאן ו-4% חמצן. תזונה שעשירה בגופרית כמו מוצרי חלב, ביצים, כרוב ושעועית תשפיע לרעה על ריחניות הפעולה.


דברים שלא ידעתם על נפיחות בבטן

  • תהליך העיכול מתחיל כבר בפה שלנו. האחרון אינו רק פתח להכניס בו אוכל ויש לו תפקיד חשוב נוסף (עובדה 4#: הפה מקרר או מחמם את המזון לטמפרטורה שמאפשרת לשאר מערכת העיכול לבצע את העבודה). למעשה התהליך מתחיל עוד לפני הביס הראשון (עובדה 5#: המראה והריח של מזון מעוררים את ייצור הרוק ומיצי העיכול).
  • גם לכבד מקום של כבוד בתהליך העיכול ויש לו הרבה עבודה לבצע (עובדה 6#: הכבד מבצע יותר מ -500 תפקידים שונים, כולל אחסון חומרים מזינים, סינון ועיבוד כימיקלים במזון, ייצור מיצי מרה, ועוד)
  • הקיבה שלנו היא איבר גמיש מאוד ויש לה קיבולת ענקית (עובדה 7#: קיבה של אדם מבוגר יכולה להכיל ליטר שלם) ואם אתם חשים צורך לפתוח כפתור אחרי ארוחת חג או שישי כדאי שתדעו שלקיבה יש יכולת עצומה “להתנפח” (עובדה 8#: עד פי 20 מגודלה המקורי).
  • הקיבה אינה מפסיקה לעבוד, גם כשאין לה מזון לעכל וזאת כדי שמיצי הקיבה לא יעכלו אותה (עובדה 9#: היא חייבת לרפד את עצמה מחדש כל שבועיים).
  • אגב, אם אכלתם ארוחה דשנה כדאי שתדעו שתזדקקו לכ-72 שעות כדי לעכלה. (עובדה 10#: הפחמימות מתעכלות ראשונות, ואחריהן חלבונים ובסוף שומנים)
  • אחד המיתוסים הישנים בנושא הוא בנושא בליעת מסטיקים. ראשית, בוודאות לא יצמח לכם עץ מסטיקים בבטן ושנית, אין אמת במיתוס הגורס שמסטיק נותר במערכת העיכול במשך שנים לפני שהוא מתעכל. הגוף שלנו אינו מעכל מסטיק, אבל הוא ייצא מהגוף יחד עם צואה, כמעט ללא שינוי. במקרים נדירים מאוד, כמות גדולה של מסטיקים עלולה להוביל לחסימה במעיים.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות