סובלים מאקנה? יש פתרון לפנים

13 באוגוסט 2009
סובלים מאקנה? אישה בוחנת טיפול

אקנה – לפעמים זה כואב, לעיתים מביך אבל תמיד לא ממש נעים. החדשות הטובות? זה בר טיפול

למי מאיתנו זה לא קרה? לפני מסיבה, דייט או אירוע משפחתי, מבלי שנשים לב מתגנב לו, ממש מתחת לאף, חצ’קון מרגיז ומכריז “הנני כאן”. לפעמים זה כואב, לעיתים מביך אבל תמיד לא ממש נעים. החדשות הטובות? זה בר טיפול

אקנה, או בשמה היותר נפוץ “פצעי בגרות”, היא תופעה שכיחה מאוד ולמעלה מ-80% מהאוכלוסייה סובלים ממנה בשלב כזה או אחר במהלך חייהם ובחומרה משתנה.
למרות שהתופעה מופיעה לרוב בגיל ההתבגרות – ומכאן השם “פצעי בגרות”, אקנה יכולה להופיע גם בגיל צעיר יותר, בקרב ילדים בגיל 9 ואף יכולה לצוץ למספר שבועות גם בקרב תינוקות. קיימת גם התופעה של אקנה מבוגרים – פצעי בגרות שממשיכים להטריד בגיל מבוגר יותר בקרב בני 35- 40.

 

אמא’לה! יצא לי חצ’קון!

הסיבה העיקרית להופעת האקנה בגיל ההתבגרות ואילך, היא פעילות יתר בלוטות החלב של העור וחסימתן . בלוטות אלו קיימות בעור מלידה אך בגיל ההתבגרות, בגלל פעילות מוגברת של הורמוני מין גבריים (הקיימים גם אצל נשים), הבלוטות הללו גדלות ומייצרות כמות גדולה של חומר שומני הנקרא חלב. תגובה לקויה של הבלוטות להורמונים יוצרת את הפצעונים הכל כך מוכרים.

  • הופעת “פצעים מוגלתיים לבנים” – בלוטת חלב שהגיבה בצורה לא בריאה, גדלה במהירות ומייצרת כמות גדולה של חלב עלולה להיסתם וליצור קומדונים (פצע אקנה בסיסי). קומודון שסתום בצורה מושלמת נקרא “פקק לבן” כשחלקו העליון לא חשוף לאוויר והוא נראה כבלוטה לבנה או כגוש שומן קטן מתחת לעור.
  • הופעת “ראשים שחורים” – פצע שאינו סתום בצורה מושלמת נקרא “פקק שחור”, כשהחלק העליון של הקומדון חשוף לאוויר ונוצר חימצון שמשחיר ויוצר את הפקק.
    חשוב שתדעו כי פיצוץ של חצ’קון יגרום להפרשת החומרים והחיידקים על העור הסמוך, וגוררת תגובה דלקתית ולכן אינה מומלצת.

 

לפוצץ מיתוסים על חצ’קונים

מזון שמן, מתח נפשי היו נחשבים בעבר לסיבות העיקריות להיווצרות אקנה. כיום הרופאים מודים שמדובר ב”מיתוסים”, או במקרים מסוימים, שכבר קיימים פצעי אקנה, הם יכולים להחמיר בגלל הפרשת שומנים מוגברת מהעור.

  • פיצות, צ’יפס, שוקולד ובוטנים גורמים חצ’קונים – אין הוכחה מדעית לקשר ישיר בין אקנה לתזונה. בעוד שבעבר המליצו הרופאים להימנע ממאכלים אלה כדי להפסיק את תופעת האקנה, כיום זו המלצתם נגד השמנה בלבד.
  • יחסי מין משפרים את מצב האקנה – טעות, יחסי מין יכולים לשפר אך ורק את מצב הרוח.
  • פיצוץ החצ’קון מזרז את היעלמותו – החצ’קון אכן יהפוך בולט פחות, אך יכול להשאיר סימן על העור ובפועל ההחלמה תהיה איטית יותר.
  • אפשר להסתיר את החצ’קון עם איפור – נכון, אפשר. אך ישנם סוגי מייק אפ ואיפור היכולים להחמיר את מצב הפצעים, לכן חשוב לבדוק שמוצרים אלו אינם גורמים לסתימת בלוטות החלב.
  • מספיק טיפול קוסמטי להרחקת הפצעים – לא מדויק, עדיף להשתמש במשחות מתאימות ולעיתים אף בכדורים, כדי לטפל בצורה יעילה.

 

אוקיי, אז איך בכל זאת מטפלים בפצעים?

מחקרים עדיין לא מצאו מדוע אנשים מסוימים מקבלים פצעי בגרות ואחרים לא, אך ידוע כי התופעה נוטה להיות תורשתית.

ביקור אצל רופא עור

מסתבר שרק מעטים מודעים לעובדה שאת האקנה ניתן לדכא ב-99 אחוזים מהמקרים, וטיפול נכון של רופא עור מיומן יפחית את הסבל והסימנים במידה משמעותית ביותר.

שימוש בקרמים ומשחות

כדי להשיג את התוצאות הטובות לטיפול באקנה, מומלץ להשתמש בקרמים המכילים חומצה רטינואית, שהיא נגזרת של ויטמין A ושל תכשירים המכילים חומצה גליקולית המופקת מקנה סוכר. החומצה שוברת את הפקק שחוסם את בלוטת החלב ועל ידי כך הוא מפחיתה את מספר הקומדונים (נקודות שחורות ולבנות) שמהם מתפתחים למעשה נגעי האקנה. מאחר שהוא מפחיתה את הקומדונים היא גם מפחיתה את היווצרות הנגעים הדלקתיים האדומים של האקנה.


תכשיר מבית כצט לטיפול באקנה, המכיל חומצה רטינואית המתאים במיוחד לכל מי שסובל שסובל מאקנה קלה או קשה. התכשיר מומלץ על ידי רופאי עור ותוך זמן קצר תוכלו לחוש בהבדל: התרופה גורמת לנקבוביות העור להישאר נקיות, מבהירה את העור ומסייעת להתחדשות תאי העור. ניתן להשיג את התכשיר בצורת קרם או ג’ל.

לאחר השימוש בתכשירים נגד אקנה חובה למרוח מסנן קרינה לפני היציאה לשמש וכמובן ולהימנע מחשיפה מוגזמת לשמש.

 

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות