אטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור) גורמים, טיפול ומניעה

1 בינואר 2013

אטופיק דרמטיטיס- Atopic dermatitis (המכונה גם “אסטמה של העור”) היא מחלת עור דלקתית המתבטאת ביובש קשה בעור, בתפרחת אדומה ובגרד עז.

שמה העברי של המחלה נקשר לאסטמה משום שהחולה בדרמטיטיס אטופית סובל בדרך כלל גם ממחלה אלרגית: מאסטמה, נזלת אלרגית (קדחת השחת), דלקת עיניים, רגישות יתר לעקיצות של חרקים ואלרגיה למזונות מסוימים.

שיעור התחלואה בקרב תינוקות גבוה וכ- 50% מהם יחלו באסטמה של העור כבר בשנה הראשונה לחייהם . בקרב 30% נוספים היא תופיע בגילאי שנה עד חמש, אך עם השנים תחול הטבה משמעותית וזמני ההפוגה בין התקף להתקף יקטנו באופן משמעותי. כ- 80% מהם ירפאו ממנה בבגרותם.
אסטמה של העור היא מחלה אוטואימונית (מחלה בה הגוף תוקף את מערכת החיסון של עצמו) ונפוצה בקרב משפחות בעלות היסטוריה משפחתית לתחלואה במחלות אלרגיות.

 

תסמינים של אטופיק דרמטיטיס

אטופיק דרמטיטיס מתבטאת בשטחי עור גדולים המכוסים בפריחה אדומה. היא תוקפת את קפלי העור המצויים במרפקים (בחלק הפנימי), בחלק החיצוני של הידיים, בקפלים מאחורי הברכיים, בשיפוע הגב (באיזור הגב התחתון), בלחיים, סביב העיניים ובקרקפת. תחושת הגירוד עזה, מטרידה ובשל כך גורמת לסובל ממנה לגרד את עורו עד זוב דם, לפציעה, לכאבים ולהחמרת החולי בשל הזיהומים שנוצרים בעור. אצל תינוקות וילדים רכים הסבל רב במיוחד, היות וקשה להם לשלוט בגירוד.
גורמי המחלה רבים וההנחה היא שמדובר בשפעול המערכת החיסונית עקב אלרגיה. בשל רגישות יתר למזונות מסוימים, לאבקני צמחים, חומרי ריח במוצרי טיפוח לשיער ולגוף, בשינויים תכופים במזג האוויר, סביבת מגורים מאובקת, אלרגיה לשיער של בעלי חיים וכתוצאה של מתח נפשי.

אצל חלק קטן מהסובלים מאסטמה של העור ניתן לאבחן את הגורמים לאלרגיה באמצעות תבחיני אלרגיה שונים כגון: תבחין EOS, תבחין טלאי ותבחין דם לנוגדן IgE (אימונוגלובולין E). יעילות התבחינים טובה באופן כללי היות שהם מאפשרים לזהות את הגורם למחלה ולהדריך את החולה בהמנעות מחשיפה להם או מאכילה שלהם. למרות זאת, יעילותם של התבחינים במקרים של אסטמה של העור פחותה. משום שהמחלה נגרמת בשל כמה וכמה גורמים ולא בשל חשיפה לאלמנט אחד מובהק.

 

טיפול נגד אסתמה של העור אצל תינוקות וילדים

  • במקרי אסטמה של העור תינוקות, יש להשתמש במוצרי רחצה וטיפוח היפואלרגניים ברמת חומציות של 3.5 המיועדים לעורם הרגיש של הקטנטנים כדוגמת תחליב הסבון לקטופיל.
  • לנגב את עורם בעדינות, להשאירו לח מעט ולשמן את גופם בקרם לחות ובין הקפלים במיוחד.
  • להלביש אותם בבגדים רפויים ומאריגים טבעיים.
  • להאכיל אותם במזונות בריאים ולא במזונות מעובדים.

 

טיפולים מונעים בקרב מתבגרים ומבוגרים

  • להשתמש במוצרי רחצה בעלי רמת pH נמוכה, ובמוצרי קוסמטיקה ובישום היפואלרגניים כדוגמת מוצרי לקטופיל .
  • להמעיט את השימוש בבגדים מצמר או מחומרים סינטטיים.
  • להתרחץ או לנגב את העור מזיעת יתר ולאחר מאמצים גופניים.
  • להמנע מחשיפה לשמש ולהגן על העור באמצעות תכשירי הגנה מתאימים.להמנע מחשיפת יתר לשיער של בעלי חיים ולסביבה מאובקת.

אסטמה של העור חושפת את עורם של הקטנים והמבוגרים. מכאיבה, מטרידה ומקשה על תפקוד יומיומי. לכן כדאי לנסות ולהרגיע את העור באמצעות טיפולים מניעתיים, ביתיים ופשוטים.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות