שומרים על עור התינוקות חומצי זה טוב

22 באפריל 2019
תינוק בשמש

שימוש בסבון בעל pH חומצי יכול להגן על עור התינוק שלכם, ואף לטפל ולמנוע תופעות עור שונות כמו אטופיק דרמטיטיס, תפרחת חיתולים, עור יבש וכדומה. מה זה בדיוק pH ואיך יודעים איך לבחור סבון לתינוק? כל התשובות פה

רמת ה- pH הנורמלית של עור של אדם מבוגר היא בין 4.5 ל-6, בעוד שרמת ה-pH הנורמלית אצל תינוקות היא בסיסית יותר ועומדת על 7. בתוך מספר שבועות עד חודשים עורו של התינוק יהפוך לחומצי יותר ויהיה עמיד יותר בפני זיהומים ויובש. שימוש בסבונים או בתכשירים אחרים שרמת החומציות שלהם גבוהה מדי, עשויה לפגוע בהתפתחות מעטפת ההגנה החומצית של עור התינוק ולחשוף את עורו לשלל תופעות עור, כמו פצעונים, יובש בעור ואטופיק דרמטיטיס.

 

ממה סובלים התינוקות בחודשי החיים הראשונים?

הביטוי “עור של תינוק” ככל הנראה הפך להיות שגור רק בפיהם של אלה שטרם הפכו להורים, שכן בחודשים הראשונים לאחר הלידה התינוק עשוי לסבול ממגוון תופעות בעור, חלקן שגרתיות וצפויות וחלקן נחשבות למחלות עור שניתנות למניעה. בין התופעות: פריחה קלה בעור, פצעוני זיעה, תפרחת חיתולים וכדומה. אילו תופעות שקשורות להסתגלותו של עור התינוק לחיים מחוץ לרחם, ללחות וכדומה.
לעומתן, קיימות שתי מחלות עור שעשויות לתקוף תינוקות:

  • סבוריאה: שכבת קשקשים לבנים שומניים וכתמים אדומים שמופיעים בעיקר בקרקפת ובקפלי עור. הגורמים להופעת סבוריאה הם לחות, חום או הורמונים שעברו מהאם לתינוק, וכדי לטפל בה רצוי להתייעץ עם רופא העור או עם רופא הילדים.
  • אטופיק דרמטיטיס: נקראת גם אקזמה או אסטמה של העור תינוקות ומאופיינת בכתמים אדומים מחוספסים ויבשים. זה לא מדבק, אך עשוי להיות מגרד ולהפריע מאוד לתינוק. כדי למנוע או לטפל באטופיק דרמטיטיס מומלץ להשתמש בסבון בעל רמת pH 3.5 שאינו מייבש את העור ומונע חדירה של מזהמים, כמו תחליב הסבון לקטופיל של כצט. בנוסף, מומלץ לכבס את בגדיו של התינוק עם אבקות ומרככים לעור רגיש, להלבישו בלבוש נוח ולא מגרד ולהימנע ממגבונים או תכשירים אחרים שמכילים בישום ואלכוהול.

 

הקשר בין עור התינוקות ו- pH

עור התינוקות דק ב-20-30% מעור המבוגרים. הוא עדין מאוד ולכן גם שימוש לא נכון במגבת עשוי לפגוע בו. בחודשי החיים הראשונים עורם של תינוקות רגיש במיוחד, ולכן הוא מגיב גם למפגש עם מזג האוויר, מים ותכשירי טיפול וטיפוח שונים. עם הזמן, עור התינוק מפתח מנגנון הגנה טבעי שנקרא “מעטפת חומצית”. מעטפת זו מגנה על העור מפני זיהומים ושומרת עליו בריא. שימוש בסבון בעל חומציות נמוכה (סבון בסיסי) פוגע באותה מעטפת חומצית וחושף את העור לזיהומים, לכן חשוב לשמור על חומציות העור ולהשתמש בסבון בעל רמת חומציות של pH 3.5 המאזן את רמת החומציות של העור.

רמת ה- pH אינה אחידה בכל איזורי הגוף. אזורים מסוימים בגופינו רגישים יותר, כמו קפלי עור, בית השחי, מפשעה, בין אצבעות הרגליים ועוד. לכן בטיפול באזורים אלה יש להקפיד במיוחד על טיפול בתכשירים חומציים בלבד, כדוגמת תחליב הסבון לקטופיל של כצט (בעל רמת pH 3.5) שמחסל את החיידקים והמזהמים, וגם שומר על שכבת ההגנה הטבעית של העור. לקטופיל הוא הסבון היחיד שאינו פוגע בשכבה השומנית של העור, אינו מכיל בשמים העלולים לגרום לגירויים ועמד במחקרים קליניים שהוכיחו כי הוא יעיל בטיפול ומניעת עור יבש.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות