ויטמין A בשירות הקוסמטיקה והרפואה

30 במרץ 2018

מעלותיו של ויטמין A בשיפור מראה עור הפנים ידועות ומוכרות, אבל זה לא הכל. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מראים כי תכשירים רפואיים המכילים ויטמין A בריכוזים שונים משיגים תוצאות מרשימות גם בטיפול בפגעי עור חמורים. למדו עוד

מעלותיו של ויטמין A בשיפור מראה עור הפנים ידועות ומוכרות, אבל זה לא הכל. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מראים כי תכשירים רפואיים המכילים ויטמין A בריכוזים שונים משיגים תוצאות מרשימות גם בטיפול בפגעי עור חמורים. למדו עוד

עורנו מורכב משלוש שכבות:

  • השכבה העליונה- האפידרמיס,
  • שכבת הביניים – הדרמיס (ובה סיבי קולגן הרגישים במיוחד לחשיפה ממושכת לשמש),
  • שכבה התחתונה – ההיפודרמיס.

עם ההזדקנות משתנים המאפיינים של עורנו; תאיו מתחדשים באיטיות רבה יותר, הוא מאבד מגמישותו עקב הרס הדרגתי של סיבי הקולגן, נעשה דק יותר, גמיש פחות ומועד לפגיעות ולנזקים. מחקרים רבים שנעשו במהלך השנים הוכיחו כי תכשירים המכילים רטינול A, נגזרת סינטטית של ויטמין A, עשויים למתן את התפתחותם של נזקי עור כדוגמת קמטוטים וכתמים. במגע עם העור הופך רטינול A לחומצה רטינואית. החומצה הרטינואית נקשרת לתאי העור, גורמת לקילוף עדין של האפידרמיס וחודרת גם לשכבת הדרמיס.

לפעולה כפולה זו שני יתרונות מרכזיים:

  • היא מסירה תאים מתים ומזרזת את צמיחתם של תאים חדשים בשכבת העור העליונה
  • היא מעודדת את ייצורם של חומרים ומולקולות (כדוגמת קולגן ואלסטין) המשפרים את ייצור תאי העור ואת תפקודם בשכבת הדרמיס

 

טיפול ומניעה באמצעות רטינול A

שימוש מתמשך ברטינול A יכול להאט ולרסן את התפתחותם נזקי שמש וזקנה אך יכול גם לשמש כאמצעי טיפול בפגעי עור קיימים ואקנה. מחקר שנעשה על אוכלוסיית קשישים שגילם הממוצע 87, הראה כי מריחת תכשיר המכיל רטינול A למשך תקופה של 24 שבועות שיפרה את מראה העור ועוררה את ייצורם של חומרים המשפרים את מבנה ותפקוד תאי העור.

מחקרים נוספים שנערכו בשנים האחרונות מראים כי שימוש בתכשירים המכילים רטינול A בריכוזים משתנים מביא לצמצום בכמות קמטים, נמשים ונגעים טרום סרטניים שנגרמו עקב חשיפה לא מוגנת לקרני השמש, וכן משפר את תדירות הופעתן ואת חומרתן של דלקות עור כרוניות.

רטינול A, אם כן, איננו רק סוכן בשירות הקוסמטיקה אלא גם חייל בשירות הרפואה. יתרונותיו של הרטינול אינם רק במניעה ארוכת טווח של מטרדים אסטטיים אלא גם בהגשת טיפול יעיל ומהיר בנזקים עוריים קיימים לבני כל המינים, בכל הגילאים.

המלצות ושימוש

התכשירים המכילים ריכוז מיטבי של רטינול A ניתנים במרשם רופא בלבד. חשיבות הפניה לאיש המקצוע היא באבחון מדויק של הבעיה, בהתאמה מתאימה של אחוזי הריכוז, בהדרכה לשימוש ובמעקב אחרי שיפור ותופעות לוואי.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות