8 מיתוסים על הפרעות שינה וכדורי שינה

24 בינואר 2018
מיתוסים על הפרעת שינה
חושבים שאתם יכולים להסתדר עם חמש שעות שינה ולתפקד מצוין? אתם משלימים שעות שינה בסוף השבוע וחושבים שזה בריא? כאן תוכלו למצוא את האמת שעומדת מאחורי המיתוסים האלו ואחרים

5 שעות שינה בלילה מספיקות לי

האמת: מומחי שינה מצאו כי מרבית המבוגרים הבריאים זקוקים לכשבע עד תשע שעות שינה בלילה, למען בריאות טובה, מצב נפשי תקין ומיצוי יכולותיהם הקוגניטיביות. גם לילה אחד ללא שינה מספקת עלול לגרום לפגיעה בתפקוד היומיומי, ורצוי להשלים את שעות השינה בלילות הבאים. בשונה מהתפיסה הרווחת, לא ניתן “לאמן” את הגוף לצרוך פחות שעות שינה ממה שהוא צריך.

 

הפרעות שינה מתבטאות רק בקושי להירדם

האמת: הפרעות שינה מוגדרות גם כקושי להירדם, וגם בהתעוררויות מרובות, יקיצה מוקדמת מדי ללא יכולת חזרה למצב שינה, סיוטים בלילה, ביצוע פעולות אוטומטיות מתוך שינה, תסמונת הרגל העצבנית וכל מצב אחר שבו אתם קמים בבוקר ללא תחושת רעננות מספקת. הפרעות אלו פוגעות במחזור השינה הטבעי של הגוף, ועשויות לגרור תופעות בריאותיות ונפשיות.
לכל סוגי הפרעות שינה

 

גלולות שינה הן ממכרות

האמת: קיימות גלולות שינה שניתנות במרשם רופא. הן משפיעות על הפעילות המוחית ומערכת העצבים, ויכולות להיות ממכרות ובעלות תופעות לוואי. יחד עם זאת, קיימות גם גלולות שינה שאינן ממכרות ואין צורך במרשם רופא כדי לרכוש אותן.

 

הפרעות שינה גורמות רק לעייפות במהלך היום

האמת: הפרעות בשינה עשויות לגרום לשלל תופעות נפשיות ובריאותיות נוספות, כמו: עייפות, רוגז, חוסר סבלנות, תוקפנות, קושי בקבלת החלטות, השמנת יתר, הפרעות נוירולוגיות ועוד. למעשה, בזמן השינה המוח אינו נח, אלא מעבד את חוויות היום ומכין את הגוף ליום שלמחרת. כדי להשלים את הפעילות המוחית בזמן השינה, הגוף דורש מספר מחזורי שינה שכוללים שינה עמוקה ושינה קלה.

 

אפשר להשלים שעות שינה בסוף השבוע

האמת: גוף האדם זקוק לעקביות, לכן בריא יותר לישון טוב באופן קבוע מאשר לישון 10-12 שעות ברציפות בסוף השבוע. שינויים בשגרת השינה משבשים את המחזוריות הטבעית של הגוף ומקשים עליכם עוד יותר לזכות בשינה מספקת ומרעננת. בנוסף, שינה מופרזת בסוף השבוע תקשה עליכם להירדם שוב בערב, דבר שגורר חוסר שינה ועייפות גם בימים הבאים.

 

בני הגיל השלישי זקוקים לפחות שעות שינה

האמת: גם בגיל מבוגר הגוף זקוק לבין 7-9 שעות שינה ביממה, מה שמשתנה הוא סדר היום. לכן, מבוגרים רבים יישנו פחות בשעות הלילה אך ישלימו שעות שינה באמצעות שנת צהריים.

 

עדיף לנמנם מספר פעמים ביום מאשר לישון ברצף

האמת: תנומות יכולות להיות בהחלט מצוינות. הן עוזרות לחפות על מחסור בשעות שינה ומסייעות לתפקוד יומיומי טוב יותר. יחד עם זאת, תנומות צהרים שנמשכות יותר משעה או מתקיימות אחרי השעה 15:00 עשויות לפגוע בשנת הלילה ולגרום לקשיי הירדמות, בנוסף בשינה קצרה המוח לא משלים מחזור שינה ולכן בתנומות קצרות רבות תפקודו עשוי להיפגע. על אף היתרונות שבתנומות היום, במהלך שנת הלילה הגוף מגיע לשינה עמוקה החיונית עבור תפקוד המוח ומשפרת את תפקודי הגוף.

 

אם התעוררתי באמצע הלילה, אסור לצאת מהמיטה

האמת: ספירת כבשים באמצע הלילה איננה מומלצת. אם התעוררתם באמצע הלילה ואינכם מצליחים להירדם לאחר 15-20 דקות, עדיף לצאת מהמיטה ולעסוק בפעילות מרגיעה, כמו קריאה או האזנה למוזיקה. תוך זמן קצר תחושו עייפים יותר, ותוכלו לחזור לישון בקלות.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות