העולם הטכנולוגי מתגייס להתמודדות עם הקורונה על הפיתוחים המעניינים ביותר בתחום בתקופה האחרונה

8 בנובמבר 2020

מגפת הקורונה ומידת התפשטותה סביבנו מעסיקות אותנו כיום 24/7 – אותנו ואת העולם כולו. נראה שאין אדם אחד כיום שלא חושב על הנגיף ועל השפעתו, ומתמודד איתו כמעט יום־יום, בין אם זה בפעילות שגרתית ובין אם במקרים מיוחדים. בזמנים שכאלו עולם הטכנולוגיה, כמו תמיד, פועל כדי לשפר את המצב: להקל עלינו את ההתמודדות ולהפוך את החיים לפשוטים וקלים יותר. אז לבד מהמרוץ החשוב והחיוני כל כך לחיסון המיוחל, אילו ‘המצאוֹת קורונה’ מציע לנו העולם הטכנולוגי בימים אלו?

מסכת קורונה עם דיבורית

נתחיל בפיתוח חביב מאוד – אומנם לא חיוני להצלת חיים אך כזה שבוודאי יכול להקל על חיינו: C-Mask של חברת Donut Robotics היפנית, שמיועד להפוך את השימוש בטלפון לנוח יותר בזמן שאנו מסתובבים בחוץ, ומסכה על פנינו: הוא מאפשר ‘לחבר’ את המסכה לדיבורית, ואפילו מסוגל לספק לנו את היכולת להקריא הודעת SMS שנרצה לשלוח. למעשה, יש בפיתוח הזה גם היבט רפואי חשוב: כך אנחנו יכולים לתפעל את הטלפון כמעט מבלי לגעת בו, ולשמור על סטריליות המכשיר והידיים.

 

‘מצפן הבטיחות העסקי’

השם המרשים הזה מתייחס למערכת של קבוצת מלם תים הישראלית, שנועד למעשה לבצע בקרה מרחוק על העובדים בארגון, במתחם משרדים או במפעל. הפתרון מאפשר לבצע מדידת חום מרחוק, מספק יכולת זיהוי פנים, מאפשר למלא ולשלוח טופס הצהרת בריאות דיגיטלי ועוד. כך הארגון יכול לוודא, מרחוק וללא סיבוכים מיותרים, לדעת בכל רגע נתון מה מצב עובדיו ושהכול מתנהל כשורה. כך, בזמן הקורונה – בטח ובטח כאשר ישנן הוראות מיוחדת מצד המדינה (כדוגמת הדרישה לתו הסגול וכדומה) – יכולה כל חברה, החל בכמה עובדים בודדים וכלה במאות עובדים, לנהל נכון יותר ובקלות רבה יותר את הגעתם לעבודה.

 

מגן אוויר

חברת Teague האמריקנית פיתחה לאחרונה מתקן המיועד למערכות אוורור בחללים סגורים – מתקן שלמעשה יכול להפוך את סביבת שהייתו של אדם בודד למוגנת ומבודדת, ללא צורך במחיצות פיזיות. החברה טוענת שבעזרת המכשיר ניתן ליצור סביב כל אדם סביבה מוגנת יותר. כך, למשל, יוכלו לשבת זה לצד זה נוסעים במטוס, כשהם יודעים שסביבם נוצר ‘מגן אוויר’ שמונע העברת רסיסי רוק המגיעים מאדם שיושב לצידם. המוצר אפילו ניתן להדפסה במדפסת תלת־ממדית, והוא עשוי לפתור בעיות בחללים סגורים וצפופים רבים, בזמן הקורונה וגם אחריה.

 

סיור וירטואלי תלת־ממדי בבית החדש

אחד הענפים שנפגעו משמעותית מהקורונה הוא, כמובן, ענף הנדל”ן – שכן לא ניתן להגיע לסיור פיזי בדירה ולהתרשם ממנה, לא כל שכן לרכוש אותה. פיתוחים רבים הפכו את העניין לפשוט יותר, באמצעות סיורים וירטואליים תלת־ממדיים שמאפשרים לנו ‘לסייר’ בדירה בלי להיות באמת שם. הפיתוחים מדמים את מראה הדירה, או אפילו ‘מרכיבים’ תמונה מלאה מצבר של תמונות סטילס שאוחדו יחד, וכך מאפשרות התרשמות מלאה מהנכס. מאחר שכיום האמצעים הגרפיים מתקדמים מאוד, ניתן ליצור הדמיה נאמנה מאוד למקור. ישנן לא מעט אפליקציות כאלו שכבר משמשות אנשי נדל”ן רבים, כדוגמת זו של Matterport האמריקאית.

 

הקניות מגיעות עד הבית – ברחפן

זו לא המצאה חדשה כל כך (למעשה, היא הוצגה רשמת על ידי אמזון כבר בשנה שעברה) – אך היא הופכת רלוונטית במיוחד כעת: אפשרות לקבל הזמנות שלמות של קניות, אפילו בסופר, בעזרת רחפן. כך לא מסתכנים בקניות בחלל סגור, בסופר, וגם חוסכים את המגע עם השליח, שעשוי גם הוא לשאת קורונה. יותר מזה: הרחפן יכול להגיע אליכם ממש עד לחלון. אמזון עצמה התחייבה כי רחפן כזה יגיע בתוך חצי שעה מההזמנה, וכי הוא מסוגל לשאת עד 2.5 ק”ג. כאמור, הכרזה זו פורסמה כבר לפני יותר משנה, ויש להעריך כי עם הזמן השירות הזה ישתכלל ועוד חברות יציעו אותו.

quadcopter

רובוט שיחטא את הסביבה

החיטוי של משטחים במקומות ציבוריים הוא אחד החשובים בזמנים אלו. חברה צרפתית בשם Shark Robotics פיתחה רכב רובוטי קרקעי, RHYNO, שתפקידו – ניקוי וטיהור של משטחים. על פי החברה, הרובוט מנקה בתוך שלוש שעות, ובצורה יסודית, משטח של 20,000 מ”ר, ויכול לנקות גם קירות. לא רק זה: הוא מסוגל גם לשאת מטענים, ואפילו בני אדם במידת הצורך, ואפשר לתת לו לפעול אוטומטית או לשלוט בו מרחוק. לכן, לדברי החברה, הוא יכול להתאים מאוד לבתי חולים, לשדות תעופה ועוד.

 

בדיקת רוק מהירה

כיום ידוע כי בין המשימות החשובות של כל מדינה מבחינת המאבק בנגיף היא ביצוע כמה שיותר בדיקות, מתן תשובה מהירה עד כמה שניתן וביצוע בדיקות בעלויות נמוכות עד כמה שניתן. ישנם לא מעט פיתוחים שעובדים עליהם בימים אלו, ואחד מהם מקורו בבית הספר לרפואה שבאוניברסיטת ייל בארה”ב, שמספק מענה על שניים מהקריטריונים הללו לפחות: אפשרות לבצע בדיקת קורונה בצורה הפשוטה ביותר, כנראה – באמצעות בדיקת רוק. היתרון הנוסף, לבד מהנוחות (הן לבודק והן לנבדק) הוא שמדובר בבדיקה זולה מאוד, מה שיאפשר לבצע אותה בכמויות גדולות.

 

מדבקה ל’חיזוק’ המסכה

פיתוח ישראלי שני ברשימה הוא מדבקת מאיה, שפותחה על ידי צה”ל ומאפשרת להפוך את המסכה ליעילה יותר. המדבקה מוצמדת, למעשה, לחזית המסכה, ובכך היא משמשת כמעין ‘כוח עזר’ למסכה הרגילה והיומיומית שאנו עוטים על פנינו. כיצד זה קורה? המדבקה מורכבת מסיבים ננומטריים, ואלו מצופים בחומרי חיטוי שונים. בדרך זו, כאשר המדבקה מוצמדת אל המסכה, ניתן לנטרל נגיפים ברמה גבוהה יותר. כיום היא משמשת צוותים רפואיים ולאחרונה אף הפכה נפוצה גם בשימוש פרטי.

 

התרסיס שמגן על האף ועל הגוף כולו

המאבק בקורונה חשף עניין חשוב מאוד באשר לתהליך חדירתם של נגיפים לגופנו: מתברר כי רוב מקרי ההידבקות מתרחשים דווקא דרך האף. תרסיס חדש, גם הוא פרי פיתוח ישראלי, יוצר שכבת הגנה על האף ובכך יכול למנוע רבים ממקרי ההידבקות. התרסיס נקרא טאפיקס, וריסוס ממנו אל חלל האף יוצר בתוך 50 שניות שכבת ג’ל מיקרונית אשר מתגבשת מעל רירית הרף. השכבה הזו נותרת באף במשך חמש שעות, וההגנה שלה לא מתבססת על יצירת החיץ בין הוירוס לרירית האף בלבד: היא יוצרת סביבה חומצית (3.5PH) שבה רוב הווירוסים – ובהם וירוס הקורונה – לא יכולים להתקיים. בכך יכול התרסיס להגין על הגוף מפני 97% מהווירוסים הקיימים, ולהציע ‘חיזוק’ יומיומי לאמצעי ההגנה שאנו משתמשים בהם בימים אלו, כדוגמת מסכת הפנים.

 

על הקשר שבין רמת החומציות (PH) בחלל האף להגנה מפני וירוסים

 

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות