הסוד להנקה מוצלחת הכנה מראש

31 ביולי 2018

ג’ון לנון אמר שהחיים זה מה שקורה בזמן שאנחנו עושים תוכניות, אך הוא ללא ספק לא התכוון להנקה. מדובר באחת מהפעולות הטבעיות ביותר לאם, אך היא איננה פשוטה ונדרשת הכנה מראש כדי להתחיל ברגל ימין. אם החלטתם להיניק, כאן תוכלו להכיר את כל מה שחשוב לדעת ואיך כדאי להתכונן

אימהות רבות בוחרות לעשות קורס הכנה ללידה, במיוחד אם הן בהריון ראשון. בקורס הם לומדות להיערך ללידה הקרובה, להתמודד עם כאבי הצירים ולהכיר את נהלי בתי החולים. אם יש דבר אחד שהקורס אינו מלמד, זה איך להתכונן לשלב שמגיע אחרי הלידה – שלב ההורות וההנקה, שהוא מאתגר ומורכב הרבה יותר.

הנקה הינה פעולה בסיסית וטבעית, אך גם ככזאת היא עדיין דורשת הכנה נפשית וגופנית. משרד הבריאות ממליץ לכל אם להיניק את תינוקה אפילו לזמן קצר, שכן הוכח שחלב האם הוא המזון הטוב ביותר לתינוקות. הוא מכיל הרכב מדויק שמותאם לתינוק לפי גילו וכן נוגדנים למחלות שונות.

 

איך מתכוננים להנקה במישור הנפשי?

  • לפעמים זה קשה בהתחלה: יכול להיות שהתינוק לא ייצמד טוב לשד, שהחלב לא יצא או שתנוחות ההנקה לא יהיו לך נוחות. חשוב להיות מוכנים לקשיים שיגיעו, להחליט מראש כיצד להתמודד עם כל אחד מהם ולדאוג למספר טלפון של יועצת הנקה זמינה שניתן להזעיק במידת הצורך.
  • לפעמים צריך לחכות כמה שבועות עד שההנקה תתבסס: במקרים רבים, שימוש במוצץ או בבקבוקים במהלך השבועות הראשונים יכול לפגוע בהתקדמות ההנקה ובהצלחתה. בשפת יועצות ההנקה זה נקרא “בלבול פטמות”, וכדאי לשים לב לסימנים ובמידת הצורך לדחות את השימוש במוצץ או בבקבוקים במספר שבועות.
  • הנקה יכולה לעורר גם מבוכה: אימהות מניקות שאינן מתמודדות עם המבוכה מבעוד מועד מוצאות את עצמן מסוגרות בבית ומבודדות. כדאי להתכונן לתחושת המבוכה ולמצוא את הדרך המתאימה לכן כדי להתמודד עימה. יש אימהות שיעדיפו סינרי הנקה שמאפשרים כיסוי בעת הנקה במקומות ציבוריים, יש מנשאים שמאפשרים הנקה וכן יש מקומות שכוללים חדרי הנקה פרטיים (כמו קניונים) שניתן לבקר בהם. נסו למצוא את הדרך המתאימה לכם כדי לקיים חיי חברה ולהתאוורר.

 

איך מתכוננים להנקה מהבחינה הגופנית?

  • הנקה יכולה לכאוב: אחת מתופעות הלוואי המוכרות של הנקה היא פטמות סדוקות. כ-90% מהנשים סובלות ממנה, והיא נגרמת, על פי רוב, מאחיזה לא טובה של פי התינוק את השד. תופעת הפטמות הסדוקות יכולה לגרום לכאבים ואף לדימום, וניתן להתמודד איתה באמצעות שימוש בקרמים מיוחדים לשמירה על גמישות הפטמה וכן בפניה ליועצת הנקה לשיפור תנוחת ההנקה. משחת הנקה של סדרת La-M מבית כצט מבוססת על חומרים טבעיים ואינה מכילה חומרים משמרים. המשחה מבוססת על לנולין טהור ומכילה אלו וורה ושמן נבט חיטה. היא מאלחשת, מרגיעה ומטפלת בפצעים וביובש בפטמות.
  • החלב יכול לדלוף: כבר מחודשי ההיריון המתקדמים נשים רבות חוות דליפה של חלב מהפטמה, תופעה שיכולה להיות מביכה מאוד. כדי להתמודד איתה מומלץ להצטייד מראש ברפידות הנקה סופגות ונושמות, כמו רפידות La-M של כצט (שנמצאות אף הן בערכת ההנקה) המגנות על הפטמות מפני גירויי רטיבות, ועליך מפני מבטים מוזרים של עוברים ושבים.

טיפ נוסף להנקה מוצלחת

הימים הראשונים לאחר הלידה הם עמוסים ולחוצים לשני בני הזוג, לכן אם בחרת להניק, חשוב לזכור שמרבית הקשיים חולפים בתוך כשבועיים מהלידה. לאחר שהיא מתבססת, הנקה הינה חוויה נפלאה לאם ולתינוק, שמהווה חלק חשוב מאוד בהזנת התינוק ובהתפתחותו. לכן, מומלץ לשמור על גישה חיובית ורגועה, להתייעץ במידת הצורך ולא לשמור את הקושי בבטן.

כך תגדילי את הסיכוי לחוויית הנקה מאושרת ומספקת.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות