מהו פרוגסטרון ומה תפקידו לאורך ההריון

30 בנובמבר 2018
בטן של אישה בהריון - בדיקת NIPT

הפרוגסטרון הוא הורמון בעל חשיבות רבה לתפקודו של הגוף ולהבטחת תקינותם של תהליכים רבים. כפי שניתן כבר להבין, הוא משמש תפקיד מרכזי בכל הנוגע להריון, אך למעשה הוא מלווה את האישה ומשפיע על תפקוד גופה כמעט לאורך כל חייה.

 

השפעת הפרוגסטרון על תהליכים כלליים

גם בזמני ‘שגרה’, כלומר כאשר האישה אינה בהריון או כשאינה מבייצת, לפרוגסטרון השפעה על תהליכים רבים ושונים בגופה – תהליכים שיש בהם השפעה רבה על בריאותה, מדי יום ביומו.
כך לדוגמה, הפרוגסטרון מסייע לשמירה על רמות תקינות של אבץ ונחושת בגוף; הוא תורם לתהליך קרישת הדם ומבטיח שיתבצע כהלכה; הוא מסייע לגוף לנצל כראוי את מאגרי השומן בגוף ולהפיק מהם אנרגיה; הוא נחשב לגורם אנטי-דלקתי, מסייע בצמצום נפיחויות הנוצרות עקב דלקות ומחזק את מערכת החיסון; הוא חיוני לתהליך הפרשת האינסולין מהלבלב ומשחק תפקיד חשוב בייצור חלבון הקולגן; הוא תורם לגמישות העור, לחיזוק העצמות ולהגנה על מערכת העצבים.

 

פרוגסטרון והריון

לאחר שהבנו את תרומתו של ההורמון לתהליכים שונים בגוף, נתמקד בתפקידו המרכזי: השפעתו על תהליך היווצרות ההריון. את תפקידו החשוב של ההורמון בתקופה זו ניתן להמחיש בעזרת נתון מרכזי אחד: במהלך ההריון, ערכי הפרוגסטרון בגוף האישה גבוהים פי עשרה מערכיו בימים ‘רגילים’.
אם כן, לפרוגסטרון השפעה על כל שלבי ההריון למעשה, החל בשלב הביוץ וההפריה ועד לייצור החלב סמוך ללידה.

שלב הביוץ וההפריה
עוד לפני שמתחיל הביוץ מיוצר הפרוגסטרון בגוף בכמויות קטנות וקבועות יחסית. תפקידו העיקרי בזמנים אלו הוא לתרום לוויסות המחזור החודשי, מה שמגדיל כמובן את סיכוייה של האישה להתעבר. בזמן הביוץ מיוצר ההורמון בשחלה בכמויות גדולות יותר, ולאחר היווצרותו של הגופיף הצהוב בזקיק השחלה שהתבקע – הפרוגסטרון ממשיך להיווצר ממנו. בשלב זה אחראי ההורמון על העלאת טמפרטורת הגוף של האישה (בחצי מעלה לערך), מה שמגדיל את סיכויי ההפריה. יש הטוענים שההורמון אף מסייע לתאי הזרע להגיע אל הביצית, ומשמש עבורם כ’מכוון תנועתי’.

שלבי ההריון הראשונים
בימי ההשרשה וההתעברות, משמש הפרוגסטרון בתפקיד שאותו הוא מבצע גם בשגרה: חיזוק המערכת החיסונית של האישה. בתקופה זו יש לתפקיד זה חשיבות רבה עוד יותר, משום שבדרך זו מבטיח הפרוגסטרון שהגוף יסתגל כראוי להתפתחות העובר. לצד זה, מסייע הפרוגסטרון בשלבים אלו ליצירת הסביבה המתאימה ביותר להתפתחות העובר: הוא מגביר את אספקת הדם העורקי לעובר ואת ייצור הגליקוגן ומונע חדירת חיידקים לרחם על ידי עיבוי צוואר הרחם.

לאורך ההריון
לאחר שסייע ביצירת הסביבה המתאימה להתפתחות העובר, מתחיל תפקידו החשוב ביותר של הפרוגסטרון בזמן ההריון: תהליך עיבוי רירית הרחם. מדוע תפקיד זה חשוב כל כך? התעבות תקינה של רירית הרחם היא המאפשרת את השרשת העובר, את הקליטה המוצלחת שלו ברחם ואת ההזנה הישירה שיקבל מגוף האם, המבטיחה את התפתחותו התקינה. רירית הרחם היא למעשה ה’מצע’ שעליו מתפתח העובר לאחר שנקלט ברחם, ולכן הפרוגסטרון ותהליך עיבוי הרירית שעליו הוא אחראי חיוניים כל כך בשלב זה.
תהליך עיבוי רירית הרחם על ידי הפרוגסטרון כולל בתוכו עוד כמה וכמה השפעות חיוביות התורמות להבטחת הריון תקין: הוא מבטיח שתאי זרע נוספים לא יוכלו לחדור אל צוואר הרחם, מרפה את שרירי הרחם החלקים למניעת התכווצויות מוקדמות של הרחם, מקטין את הסיכוי להפלה מוקדמת ואף מצמצם את הסיכון להתפתחות סרטן רירית הרחם.

לפרוגסטרון השפעה רבה גם בהמשך ההריון. החל בחודש החמישי מפרישה השלייה את רמות ההורמון הדרושות לגוף, ואלו גדלות ככל שכמות העוברים גדולה יותר. עם זאת, לקראת סוף ההריון מתרחשת ירידה משמעותית ודרמטית בכמויות הפרוגסטרון בגוף האישה, מסיבה אחת עיקרית: לאפשר לגוף להתחיל בייצור חלב האם, לקראת הלידה ותחילת ההנקה.

 

פרוגסטרון כמונע הריון

אופן מעט אבסורדי, אותו הורמון החשוב כל כך להתהוות ההריון ולתקינותו, משמש גם למניעת הריון. כיצד? מתברר שכמויות גבוהות של פרוגסטרון מונעות את תהליך הביוץ הטבעי. נוסף על כך, אם התרחש ביוץ אך לא התרחשה הפריה לאחריו, נוכחות ההורמון בגוף עוצרת את תהליך הבשלתן של ביציות נוספות ומונעת הפריה נוספת לאורך המחזור.
אגב, ישנן אף גלולות למניעת הריון המתבססות על הורמון זה, אך הן נחשבות יעילות פחות מהגלולות המכילות אסטרוגן. עם זאת, גם באחרונות ניתן למצוא פרוגסטרון בכמויות כאלו ואחרות, משום שהוא ידוע כהורמון המבטל השפעות שליליות של האסטרוגן, כולל העלאת הסיכוי ללקות בסרטן השד.

 

פרוגסטרון וגיל המעבר

הפרוגסטרון התגלה גם כמסייע לטיפול בתופעות שונות בגיל המעבר. נטילת תרופות המכילות פרוגסטרון מסייעת בצמצום השפעות המנופאוזה (גלי חום, יובש בנרתיק, שינויים במצב הרוח וכדומה), מונעת התפתחות תאים סרטניים ברחם, עוצרת את תהליך דלדול העצם ומונעת התפתחות אוסטיאופורוזיס, מאטה את תהליכי ההזדקנות הטבעיים ואת תהליך היווצרות הקמטים ותורמת לגמישות העור.

 

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A4%D7%A8%D7%95%D7%92%D7%A1%D7%98%D7%A8%D7%95%D7%9F
http://www.wikirefua.org.il/index.php/פרוגסטרון_-_Progesterone

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות