אטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור): גורמים, טיפול ומניעה

 

<<<קופון הנחה לרכישת מוצרים מסדרת לקטופיל>>>

 

אטופיק דרמטיטיס - Atopic dermatitis (המכונה גם "אסטמה של העור") היא מחלת עור דלקתית המתבטאת ביובש קשה בעור, בתפרחת אדומה ובגרד עז. שמה העברי של המחלה נקשר לאסטמה משום שהחולה בדרמטיטיס אטופית סובל בדרך כלל גם ממחלה אלרגית: מאסטמה, נזלת אלרגית (קדחת השחת), דלקת עיניים, רגישות יתר לעקיצות של חרקים ואלרגיה למזונות מסוימים.

שיעור התחלואה בקרב תינוקות גבוה וכ- 50% מהם יחלו באסטמה של העור כבר בשנה הראשונה לחייהם . בקרב 30% נוספים היא תופיע בגילאי שנה עד חמש, אך עם השנים תחול הטבה משמעותית וזמני ההפוגה בין התקף להתקף יקטנו באופן משמעותי. כ- 80% מהם ירפאו ממנה בבגרותם.
אסטמה של העור היא מחלה אוטואימונית (מחלה בה הגוף תוקף את מערכת החיסון של עצמו) ונפוצה בקרב משפחות בעלות היסטוריה משפחתית לתחלואה במחלות אלרגיות.

<<<לרשימת המוצרים>>>  


תסמינים של אטופיק דרמטיטיס

 

אטופיק דרמטיטיס מתבטאת בשטחי עור גדולים המכוסים בפריחה אדומה. היא תוקפת את קפלי העור המצויים במרפקים (בחלק הפנימי), בחלק החיצוני של הידיים, בקפלים מאחורי הברכיים, בשיפוע הגב (באיזור הגב התחתון), בלחיים, סביב העיניים ובקרקפת. תחושת הגירוד עזה, מטרידה ובשל כך גורמת לסובל ממנה לגרד את עורו עד זוב דם, לפציעה, לכאבים ולהחמרת החולי בשל הזיהומים שנוצרים בעור. אצל תינוקות וילדים רכים הסבל רב במיוחד, היות וקשה להם לשלוט בגירוד.
גורמי המחלה רבים וההנחה היא שמדובר בשפעול המערכת החיסונית עקב אלרגיה. בשל רגישות יתר למזונות מסוימים, לאבקני צמחים, חומרי ריח במוצרי טיפוח לשיער ולגוף, בשינויים תכופים במזג האוויר, סביבת מגורים מאובקת, אלרגיה לשיער של בעלי חיים וכתוצאה של מתח נפשי.

אצל חלק קטן מהסובלים מאסטמה של העור ניתן לאבחן את הגורמים לאלרגיה באמצעות תבחיני אלרגיה שונים כגון: תבחין EOS, תבחין טלאי ותבחין דם לנוגדן IgE (אימונוגלובולין E). יעילות התבחינים טובה באופן כללי היות שהם מאפשרים לזהות את הגורם למחלה ולהדריך את החולה בהמנעות מחשיפה להם או מאכילה שלהם. למרות זאת, יעילותם של התבחינים במקרים של אסטמה של העור פחותה. משום שהמחלה נגרמת בשל כמה וכמה גורמים ולא בשל חשיפה לאלמנט אחד מובהק.

טיפולים מניעתיים לאסתמה של העור

 

 

טיפול נגד אסתמה של העור אצל תינוקות וילדים

 

  • להשתמש במוצרי רחצה וטיפוח היפואלרגניים ברמת חומציות של 3.5 המיועדים לעורם הרגיש של הקטנטנים כדוגמת תחליב הסבון לקטופיל .
  • לנגב את עורם בעדינות, להשאירו לח מעט ולשמן את גופם בקרם לחות ובין הקפלים במיוחד.
  • להלביש אותם בבגדים רפויים ומאריגים טבעיים.
  • להאכיל אותם במזונות בריאים ולא במזונות מעובדים.
טיפולים מונעים בקרב מתבגרים ומבוגרים

  • להשתמש במוצרי רחצה בעלי רמת pH נמוכה, ובמוצרי קוסמטיקה ובישום היפואלרגניים כדוגמת מוצרי לקטופיל .
  • להמעיט את השימוש בבגדים מצמר או מחומרים סינטטיים.
  • להתרחץ או לנגב את העור מזיעת יתר ולאחר מאמצים גופניים.
  • להמנע מחשיפה לשמש ולהגן על העור באמצעות תכשירי הגנה מתאימים.להמנע מחשיפת יתר לשיער של בעלי חיים ולסביבה מאובקת.


אסטמה של העור חושפת את עורם של הקטנים והמבוגרים. מכאיבה, מטרידה ומקשה על תפקוד יומיומי. לכן כדאי לנסות ולהרגיע את העור באמצעות טיפולים מניעתיים, ביתיים ופשוטים.

 

 

כתבות בנושא אטופיק דרמטיטיס:

 

 

 

אסטמה של העור נפוצה בקרב 20% מהילדים

לילד יש אסטמה של העור? כך תגנו עליו

צבעי ידיים, מיצי פירות, קצף אמבט, מבשמי כביסה וסבונים מייבשים הם רק חלק מהדברים שכדאי להוציא מהבית כשלילד יש אסטמה של העור. לעומתם, כדאי להכיר את הקומפרסים, הכפפות ואת כל מה שיכול להקל עליו
30/06/2013
אטופיק היא דלקת עור כרונית

אטופיק דרמטיטיס - דרכי טיפול מומלצות

אטופיק דרמטיטיס, או בשמה הנפוץ יותר "אסטמה של העור", היא מחלה אוטואימונית המתבטאת בפריחה, יובש וגרד חריף. היא איננה מסוכנת או מדבקת אך תסמיניה מטרידים ובלתי נעימים. ניתן לחיות איתה, לשלוט בה ולהקל על חיי הלוקים בה בכמה דרכים. למדו כאן כיצד
21/05/2013
סבונים המכילים דטרגנטים אינם בריאים לעור התינוק

אסתמה של העור אצל תינוקות: סיבות ודרכי טיפול

אחת ממחלות העור הנפוצות בקרב תינוקות וילדים צעירים היא אסתמה של העור. כך תדעו אם הילד שלכם סובל ממנה ואיך לטפל בה
17/04/2013
אטופיק דרמטיטיס - לא רק בקרב תינוקות

יש לך עור יבש? אולי זה אטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור)

עור יבש הוא לרוב תוצאה של האקלים, גיל, גנטיקה וגורמים חיצוניים נוספים. יחד עם זאת, לעיתים העור היבש נובע מתופעה שנקראת אטופיק דרמטיטיס - איך תבדילו?
23/05/2012
נורלבו
גייסטליך
פמינה יאנג
טיפטיפות
אקילו ספורט
מוקוליט