אנמיה או חוסר ברזל, מהן אפשרויות הטיפול?

חלשים? הריכוז כבר לא משהו? התעוררתם משינה עמוקה וארוכה ואתם עדיין עייפים? ירדתם לרוקן את הזבל וחזרתם מתנשפים כאילו צעדתם חצי מרתון? אתם נתקפים סחרחורות בכל פעם שאתם קמים מהכיסא? יתכן ואתם סובלים מתופעות של אנמיה או חוסר ברזל בגוף.

 

מהי אנמיה?

אנמיה היא למעשה קבוצת מחלות שהמשותף לכולן הוא רמה נמוכה של המוגלובין בדם, הנובע ממצב של מחסור בברזל וברכיבים נוספים.

לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי כ-15% מכלל האוכלוסייה בעולם סובלים מחוסר ברזל. אומנם התופעה שכיחה בעיקר בקרב תינוקות, נשים הרות וקשישים אך היא לא נעצרת שם. מחקר של ענף הרפואה בצה"ל  מראה, כי בקרב נערים ישראלים (מועמדים לגיוס) קיימת רמת אנמיה גבוהה ביחס לשיעור האנמיה המקובל בנערים בארצות המערביות.
הבשורה הטובה היא שבמרבית המקרים אפשר לטפל באנמיה באמצעות טיפול תרופתי או תזונתי יעיל ופשוט.

תסמינים של אנמיה:

 • כאבי ראש או סחרחורות
 • חיוורון
 • עייפות כרונית
 • קוצר נשימה ודפיקות לב
 • עצבנות וקושי בריכוז
 • במקרים קיצוניים: הפרעות במערכת העיכול ונשירת שיער

חשוב לשים לב:  כך הסימפטומים הללו יכולים להיות גם תוצאה של מתח נפשי, עייפות כרונית ומצטברת, מחסור בויטמינים ואפילו סתם שפעת.

אל תאבחנו את עצמכם לבד... על מנת לבדוק האם אתם אכן סובלים מאנמיה, עליכם לבצע בדיקת דם פשוטה, שתקבע האם קיים מחסור בברזל, ב-B12 ובכמות תאי הדם האדומים. כל אחד מאלו מרמז על רמה מסוימת של אנמיה או נטייה לאנמיה.

הסיבות להיווצרות אנמיה:

 • תזונה דלה בברזל - המקור העיקרי לברזל הינו מהמזון שאנו אוכלים ובעיקר ממוצרי בשר. עם זאת, ללא קשר לכמות הברזל שנאכל, רק כ-10% נספג במערכת העיכול.
 • חוסר ברזל  – ישנם מצבים בהם יש עלייה בדרישה של הגוף לברזל, בין היתר בתקופת ההיריון, בזמן ההנקה וכן בקרב ילדים. חוסר בברזל יתכן גם כשהגוף מאבד ברזל, בין היתר בשל דימום, מחלה כרונית, טיפולים כימותרפיים.
 • חוסר באחד מהויטמינים B12, E, B6 ו- C עשוי להיגרם מתזונה לקויה, מחלה כרונית או נתונים גנטיים. חוסר באחד מהם או כולם עשוי לפגוע ביצירה של תאי דם אדומים חדשים או להריסה תאי דם קיימים. בכל אחת מהאפשרויות תיגרם אנמיה.
 • חוסר בחומצה פולית  – במקרים של חוסר חמור בחומצה פולית תיפגע יכולת הגוף לייצר כדוריות דם אדומות וכתוצאה מכך תיווצר אנמיה. במצבים קשים המחלה עשויה להפוך לכרונית ולפגוע באיברים חיוניים.
 • בקרב נערות ונשים - הוסת  עלולה לגרום למצבים של אנמיה.

אנמיה בהריון

רוב הנשים ההרות זקוקות להשלמה תזונתית שניתנת בעזרת תוסף תזונה מיוחד לנשים בהריון, ברזל וחומצה פולית בכדור אחד.

 

אנמיה אצל תינוקות

 אנמיה היא תופעה שכיחה ביותר בקרב תינוקות, העלולה לפגוע בהתפתחות התקינה של התינוק ולגרום חוסר תיאבון, חולשה ועייפות.

 

אנמיה בהריון

בתקופת ההיריון התינוקות מקבלים את הברזל מהאם, מה שגורם לא פעם לאנמיה אצל האם ההרה . מחסני הברזל הנאגרים אצל התינוק בתקופת ההיריון מספיקים לו עד גיל 4 חודשים, ומגיל זה מומלץ ע"י משרד הבריאות להתחיל ולתת לו תוספי ברזל. לקריאה נוספת על צריכת ברזל בהריון

 

טיפול באנמיה

 

במקרים רבים ניתן לטפל ואף למנוע אנמיה על ידי תזונה נכונה ונטילת תוספי מזון מתאימים. אך שמירה על תזונה נכונה לא תמיד מספיקה, מאחר שלעיתים הבעיה היא לא בכמויות הברזל שאנו צורכים, אלא בשל העובדה שכמויות הברזל הנספגות על-ידי הגוף מהמזון אינן מספיקות. לכן על מנת שהגוף יקבל את כמות הברזל הרצויה, מומלץ ליטול תוסף ברזל. 
 

 

אפשר להתגבר על עיפות כרונית

עייפות כרונית: הסיבות, התסמינים והטיפול

עייפות היא תחושה פיזית טבעית שמאפיינת כל אדם. בעידן המודרני חווה כמעט כל אדם עייפות ברמה כזו או אחרת, לעתים יומיומית, אם בשל הרגלי השינה שלו, בעיות הקשורות לרמת ההמוגלובין בדם (אנמיה) או בעקבות תופעה אשר רק באחרונה הוגדרה באופן רשמי כמחלה: עייפות כרונית או תסמונת התשישות הכרונית - עייפות שנמשכת זמן רב, ואינה חולפת גם לאחר מנוחה ראויה.
5/04/2016
עירוי ברזל מכיל קומפלקס ברזל ייחודי

עירוי ברזל למניעת אנמיה אצל הסובלים ממחלות מעיים דלקתיות

אנשים הסובלים ממחלות מעיים דלקתיות עלולים גם לסבול מאנמיה, עקב דימומים או בעקבות הטיפול התרופתי. עירוי ברזל של כצט מסייע לשמירה על רמת המוגלובין יציבה ולשיפור באיכות החיים של החולה
11/06/2013
הרגלי האכילה של בני נוער משפיעים באופן ישיר על מאזן הברזל בגופם

אנמיה בגיל ההתבגרות, איפה הברזל?

בגיל ההתבגרות צורך הגוף הגדל כמויות רבות של ברזל. בעוד שעל פי רוב תצליח תזונה מאוזנת להשיב לגוף את מלאי הברזל היומי שאבד לו, הרגלי תזונה קלוקלים של בני העשרה עלולים להשפיע לרעה על מאגרי הברזל בגופם. למדו עוד על גורמי הסיכון לאנמיה בגיל ההתבגרות ועל דרכי הטיפול בהם

11/06/2013
פענוח בדיקות דם

האם בדיקת הדם שלכם מעידה על אנמיה או המוגלובין נמוך?

בדיקת הדם מצביעה על המוגלובין מתחת ל 12 מיליגרם? הפריטין מחוץ לסוגריים? ייתכן שנמצאה הסיבה לעייפות שאתם חשים – המוגלובין נמוך או אנמיה; הפיתרון: צריכת ברזל
9/05/2013

המוגלובין נמוך ואנמיה

מתי רמת ההמוגלובין בגוף נחשבת נמוכה, למה זה קורה ומהן אפשרויות הטיפול והמניעה?
8/05/2013
אנמיה בקרב מתבגרים

איך אנמיה משפיעה על תהליך הגדילה?

אנמיה היא תופעה נפוצה בקרב תינוקות, ילדים ובני נוער והיא עלולה לפרוץ בגלל מספר גורמים. הגורם העיקרי הוא מחסור בברזל וכתוצאה מכך עלולות להתפתח הפרעות בגדילה ואפילו בעיות למידה בגיל מאוחר יותר.
9/12/2012
הכירו את סוגי הברזל הקיימים

סובלים מאנמיה? הכירו את סוגי הברזל הקיימים

אנמיה כתוצאה ממחסור בברזל היא תופעה שכיחה. עבור חלק מהלוקים בה, הגברת צריכת הברזל על ידי שינוי ההרגלים התזונתיים עלולה שלא להספיק, ויש להשתמש בתוסף ברזל. בשוק קיימים סוגים שונים של תוספי ברז שנבדלים אחד מהשני ביעילות, בספיגה ובתופעות הלוואי, בואו נכיר אותם טוב יותר
11/07/2012

באילו מצבים בחיים כדאי לקחת כדורי ברזל?

תקופות שונות בחיים מאופיינות בגדילה מואצת, כמו תקופת הינקות, גיל ההתבגרות או הריון. בתקופות אלו מאגרי הברזל בגוף מתדלדלים במהירות ועשויים לגרום לאנמיה שגוררת הפרעה בתהליך הגדילה. איך מזהים חוסר בברזל וכיצד מגשרים עליו?
9/07/2012

איך לבחור תוספי ברזל למשפחה?

תינוקות, ילדים, בני נוער ומבוגרים, כולם זקוקים לרמות ברזל תקינות לצורך שמירה על בריאות שלמה. למדו כאן כיצד בא לידי ביטוי מחסור בברזל אצל תינוקות ומבוגרים, ואיך לבחור תוספי ברזל יעילים שיגנו על כל אחד מבני המשפחה
28/07/2011

אוכלים ומתחזקים – טיפים לטיפול באנמיה וחוסר ברזל

כולנו יודעים שחשוב לאכול מאוזן כדי לשמור על הבריאות – דרך חיים זו יכולה לעזור לכם להתגבר גם על אנמיה וחוסר ברזל ולמנוע עייפות, עצבנות ואפילו נשירת שיער. האם אתם אוכלים מספיק ברזל ומה עליכם לאכול כדי לסייע לספיגת הברזל בגוף? בואו ללמוד כיצד לחזק את הגוף בדרכים בריאות ופשוטות
9/03/2011

ברזל – יסוד חזק לתזונה נכונה ובריאה

לברזל יש מגוון תפקידים חיוניים בגוף האדם. מחסור בברזל עלול לגרום להתפתחות אנמיה ולכן חשוב שתכירו את כל הדרכים להעשיר את גופכם בברזל ואת כל הטיפים לספיגה נכונה של הברזל בגופכם

26/12/2010
ברזל הוא מרכיב תזונתי חיוני בילדים ופעוטות

ברזל בקרב תינוקות וילדים

ברזל הוא מרכיב תזונתי חיוני בבני אדם. רובו קשור להמוגלובין, המרכיב את כדורית הדם האדומה ומיוגלובין בשריר; והשאר מצוי במחסני הברזל בגוף. חלק קטן ממנו קשור לאנזימים שונים שהם קריטיים לתפקוד הגוף. מחסור בברזל גורם לפגיעה בתפקודי הגוף. בתינוקות וילדים נמצא כי חסר בברזל גורם לפגיעה בגדילה והתפתחות פסיכומוטורית ועל כן למניעתו של חסר זה, חשיבות רבה.
3/08/2009

התינוק שלך סובל מאנמיה?

הברזל הוא אחד המרכיבים התזונתיים החשובים ביותר לבני אדם, ובמיוחד בקרב ילדים ותינוקות, שכן הוא הכרחי לגדילתם והתפתחותם התקינה. מחסור בברזל גורם לאנמיה, המשפיעה אפילו על ה- IQ של תינוקות. איך יודעים מתי ילדנו סובל ממחסור בברזל, ואיך מטפלים בכך בצורה היעילה ביותר?
דרכים למנוע ולטפל באנמיה

חוקי ברזל – דרכים למנוע ולטפל באנמיה

כשליש מאוכלוסיית העולם סובלת ממחסור בברזל שגורם לאנמיה. תזונה נכונה בצירוף תוספי ברזל יכולים להשלים את המחסור ואף למנוע אנמיה, בתנאי שהם נצרכים בצורה יעילה ונכונה. אז האם כדאי לאכול הרבה בשר ואיזה תוסף מזון יטפל בתופעה? כל המידע לפניכם.
8/05/2013
לאם
פמינה
טיפטיפות
אקילו ספורט
גייסטליך
פמינה יאנג