איך חיים עם צליאק טיפים חשובים

15 ביולי 2018
אישה בוחנת טיפול

כאבי בטן, פריחה, תחושת כבדות ואף סיכון לחלות במחלת הסרטן הם רק חלק מהתופעות המלוות את מי שרגיש לגלוטן. ולמרות זאת, כיום אפשר להשיג כמעט כל מזון גם ללא גלוטן ואפילו מוצרי קוסמטיקה ותרופות. רשימת התרופות שלא מכילות גלוטן

מחלת הצליאק , הידועה בשם העברי כרסת, היא מחלה ממנה סובל כאחוז מהאוכלוסייה בישראל. הסימפטום המרכזי של המחלה הוא רגישות לגלוטן – חלבון המצוי בחיטה, שעורה, שיפון ושיבולת שועל. אכילת מאכלים עם גלוטן כגון לחם, פסטה ועוד גורמת לסובלים לתגובה קשה במעיים, דבר הגורם לשלשולים, רפיון שרירים ובטן תפוחה במרבית המקרים. חשוב לדעת כי גלוטן אינו מצוי רק במזון, ולכן אם אתם סובלים מהמחלה, עליכם לבדוק גם האם מוצרי הקוסמטיקה או התרופה שקיבלתם מהרופא מכילה גלוטן.

 

קיימים חמישה סוגים מוכרים של המחלה:

  1. מחלה קלאסית: טיפוסית בעיקר בקרב ילדים. החולים במחלה הקלאסית סובלים בעיקר משלשולים, רפיון שרירים וירידה דרסטית במשקל . לעיתים התסמינים משתנים עם השנים.
  2. מחלה לא-קלאסית: מרבית החולים בצליאק סובלים מסוג זה של המחלה, שפורץ בגיל מאוחר בדרך כלל ומתבטא באנמיה, כאבי בטן ופגיעה בשיער ובשיניים.
  3. סיכון גבוה לצליאק: חלק מהאוכלוסיה היא בעלת פוטנציאל גבוה לחלות במחלה – בעיקר הסובלים מסינדרום טרנר, סוכרת נעורים, דלקת בלוטת התריס וקרובי משפחה של החולים במחלת הצליאק.
  4. מחלה חבויה: לעיתים המחלה אינה גורמת לנזק למעי אך עדיין פוגעת במערכת החיסונית וגורמת להופעת תסמינים לא נעימים כמו כאבי בטן ושלשולים.
  5. מחלה שקטה: חלק מהחולים בצליאק לא סובלים מתסמיני המחלה אבל רקמת המעי שלהם נפגעה בעקבותה.

כדי לבדוק האם אתם סובלים מצליאק עליכם לעבור בדיקת דם לאיתור הנוגדנים לגליאדין אצל גסטרולוג, וכן לעבור בדיקה של חלק מהמעי, תחת מיקרוסקופ.

 

מחלת הצליאק: לא ניתן להחלים, אך המצב יכול להשתפר

הרפואה המודרנית טרם מצאה למחלת הצליאק תרופה מוכחת ויעילה, לכן רופאים ברחבי העולם מנחים את החולים במחלות אלו להימנע מאכילת מזונות המכילים גלוטן המעורר אותה. על אף שתסמיני המחלה יכולים להשתפר עם השנים לא ניתן להחלים ממנה לחלוטין והיא דורשת מעקב רפואי לאורך כל החיים.

רשימת המזונות המכילים גלוטן היא ארוכה וכוללת מוצרי לחם ומאפים, פסטה, דגני בוקר, חטיפים, אבקות מרק, חטיפים ועוד מגוון מאכלים שניתן למצוא בסופרמרקטים ובמגוון מסעדות. החדשות הטובות הן שכיום, בעקבות עליית מספר החולים במחלת הצליאק, ניתן למצוא מגוון תחליפים נטולי גלוטן ללחם, פסטה, לחטיפים ולכמעט כל המזונות המכילים גלוטן. כמו כן, מסעדות רבות מתאימות את עצמן לצרכי החולים ומציעות מנות מיוחדות הידידותיות לחולים בצליאק והינן נטולות גלוטן לחלוטין.
בזמן רכישת מוצר חדש בחנויות חשוב שתקראו את רשימת המרכיבים בעיון ותבדקו האם הוא מכיל גלוטן. קיימים מספר מאכלים אותם תוכלו לאכול ללא חשש כמו חלב, בשר, במבה, טונה וירקות ופירות טריים, שאינם מכילים גלוטן באופן טבעי.

 

בדקו תרופות ומוצרי טיפוח

תרופות רבות ומוצרי טיפוח שונים עלולים להכיל גלוטן ולכן מסוכנים לחולי צליאק , ובמיוחד משחות שפתיים ושפתונים, שחלקם נבלע מגיע למערכת העיכול ויכולים לגרום לתופעות לא נעימות. לכן לפני שאתם רוכשים מוצרים אלו כדאי לקרוא מהם המרכיבים של המוצר על גבי האריזה, ואם אינכם בטוחים כדאי שתבררו עם החברה. בנוסף, תרופות ותוספי מזון רבים מכילים גלוטן – לכן צריך להודיע לכל רופא אליו אתם הולכים שאתם חולים במחלת הצליאק, כדי שהוא לא ירשום לכם תרופות המכילות גלוטן.

למידע נוסף על מחלת הצליאק אפשר לפנות לאתר עמותת הצליאק בישראל.

 

למידע נוסף

לחברת כצט עוד מגוון מוצרים נטולי גלוטן עם או ללא מרשם רופא. תוכלו לפנות לשירות הלקוחות של כצט ולבדוק האם התרופה או תוסף התזונה אותם אתם מעוניינים לקחת מכילים גלוטן.

מוצרי כצט שאינם מכילים גלוטן

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות