כל האמת על המצה ומעלליה פסח

15 במרץ 2019

חג בלי קניידלך, קראפלך ומצה לנשנוש הוא לא באמת חג. ואיך אפשר גם בלי מצה בריי וגפילטאפיש? כך תיהנו מאכילת מאכלי החג וגם תשמרו על הקיבה שלכם על פי המצווה עלינו לאכול מצות בערב חג הפסח, אבל אף אחד לא אמר שחייבים לנשנש מצות בלי הפסקה במשך כל החג.

לא רק שלא חייבים, אלא אפילו לא כדאי. למרות שרבים אוהבים את טעמן של המצה, בין אם זו מצה עם ביצה, עם שוקולד או אפילו מצה קלה – אין ספק שאכילה מרובה של מצות אינה קלה לעיכול.
המצה דלה בסיבים תזונתיים ולכן אנחנו לא מרגישים תחושת שובע כשאנחנו אוכלים מצה. כמו כן, אחוז המים שמכילה המצה הוא נמוך והיא נוטה לספוח נוזלים ממערכת העיכול וכתוצאה לגרום לנו לעצירות. בנוסף, המצה קשה יחסית לעיכול ויכולה לגרום לגזים וכאבי בטן. אז איך בכל זאת אפשר לקיים את מצוות החג וגם לשמור על הקיבה?

 

10 טיפים שיעזרו לכם לעבור את ארוחות החג בשלום

  1. הקפידו על שתייה מרובה של מים. מומלץ לשתות הרבה מים לאחר אכילת מצות. כך תגרמו לגוף לתחושת שובע וגם תמנעו עצירות. אפשר גם לטבול את המצה במים או בחלב כדי להחזיר את הנוזלים שהמצה סופחת ממערכת העיכול.
  2. הרבו באכילת פירות וירקות. רצוי להוסיף פירות וירקות לכל ארוחה – טריים או מבושלים, מאחר והם עשירים בסיבים תזונתיים וגם מכילים מים. כדאי במיוחד לבחור בירקות ירוקים כגון ברוקולי, חסה, עלי ביבי ושאר ירקות המסייעים לתפקוד הכבד וקלים לעיכול.
  3. המעיטו באכילת מצות ומזון המכיל קמח מצה, ובחרו במצות מחיטה מלאה או משיבולת שועל הנחשבות לעשירות בסיבים תזונתיים וקלות בהרבה לעיכול לעומת המצה הרגילה.
  4. צאו להליכה לאחר הארוחה והקפידו על פעילות גופנית קבועה גם בימי החג. אמנם יצאתם לחופשה, אך דווקא עכשיו פעילות גופנית חשובה מאי פעם. בחג הפסח אנחנו מבלים זמן רב באכילה ולכן אין כמו פעילות גופנית כדי לשמור על המשקל, לשפר את ההרגשה ואת פעילות המעיים.
  5. הימנעו מלאכול פחמימות, חלבונים וקטניות בארוחה אחת. בחרו בסוג אחד של מזון – בשר או דגים והעדיפו ירקות כתוספת במקום פחמימות או קטניות.
  6. הוסיפו לתבשילים תבלינים שידוע כי הם עוזרים לעיכול ולמניעת גזים, כגון: ג’ינג’ר, כמון, וזרעי שומר.
  7. קחו תוסף תזונה להקלה על גזים ובעיות עיכול.
  8. הוסיפו לארוחות קטניות הידועות כקלות לעיכול כגון עדשים כתומות ואפונה ירוקה.
  9. אם אתם סובלים מקיבה רגישה הוסיפו לתפריט החג גם שזיפים. אכילת שזיפים מונעת עצירות, בין אם אלה שזיפים טריים, מיובשים או בחליטה.
  10. השתדלו להמעיט באכילת מתוקים. אין כמו לסיים ארוחה טובה בקינוח מתוק. אבל רגע לפני שאנחנו מעמיסים מתוקים לצלחת, כדאי לדעת שמאכלים עתירים בסוכר עלולים לגרום לתסיסה במערכת העיכול וכתוצאה לגזים וכאבי בטן. אם בכל זאת מתחשק לכם משהו מתוק – קחו פרי או מנה נוספת של חרוסת.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות