מי מטפל בעור הפנים שלכם?

1 בדצמבר 2018
אישה עם סימני שאלה

עור הפנים שוב עושה לכם צרות? אל תאבחנו את עצמכם. קיימים אנשי מקצוע מגוונים שיכולים לעזור לכם, כמו רופא עור, קוסמטיקאית או קוסמטיקאית רפואית. אז לפני שאתם בוחרים טיפול, כדאי לדעת מיהו איש המקצוע המתאים ביותר עבורכם

אורח החיים שאנחנו מנהלים, החשיפה לשמש, זיהום האוויר, עישון, נטיות גנטיות ותהליך ההזדקנות הטבעית משפיעים על מראה עור הפנים שלנו, על הביטחון העצמי וגם על מצב הרוח. נשים וגברים רבים מוצאים את עצמם מוטרדים מהדמות הנשקפת אליהם במראה ופונים לאנשי מקצוע לייעוץ וטיפול בשלל בעיות ותופעות עור, כמו קמטים, כתמים, אקנה וכדומה.
בתחום הטיפול בעור, פועלים גורמים מקצועיים שונים בהם קוסמטיקאיות, קוסמטיקאיות רפואיות ורופאי עור. כל אחד מהם עבר תהליך הכשרה שונה ומשתמש בחומרים פעילים בדרגות שונות. אם הינכם זקוקים לרענון העור והסרת קומודונים (“ראשים שחורים”), קוסמטיקאית תוכל לעזור לכם שכן היא מתמחה בטיפול בחלקו החיצוני של העור ויכולה לשמר את מצב העור ולנקות אותו, אך התכשירים שבהם היא משתמשת אינם יכולים לשנות את מבנה העור והרכבו ואינם פועלים על הרקמות העמוקות של העור.

הקוסמטיקאית הרפואית, לעומתה, משתמשת בתכשירים שמכילים חומר פעיל בריכוז גבוה יותר. היא יכולה להציע לכם תכשירים שונים לקילוף (פילינג) קל עד בינוני, הבהרה והחלקה שישפיעו על מבנה העור ויסייעו לכם לטשטש מפגעים שונים, כמו אקנה, קמטים או כתמים.

הגורם המוסמך ביותר בתחום העור, זה שלמד את הפיזיולוגיה של כל שכבות העור כפועל יוצא מתפקודן של כלל מערכות הגוף, הוא רופא העור. רופא העור יכול לאבחן את הגורם לפגעי עור שונים ולסייע גם בטיפולי אנטי אייג’ינג ובהעלמת קמטים. מעבר לאבחון, הרופא יכול לרשום עבורכם תרופת מרשם בעלת ריכוזים גבוהים יותר של חומרים פעילים ולהתאים לכם טיפול מדויק. אז לפני שאתם פונים לטיפולים קוסמטיים ארוכים ויקרים, מומלץ להיוועץ ברופא העור ולקבל ממנו הכוונה וסיוע לגבי הטיפול המומלץ ביותר עבורכם.

למי לפנות ומתי?

אקנה

האקנה תוקפת את בני כל הגילים ונובעת מפעילות יתר של בלוטות החלב של העור וחסימתן, על פי רוב כתגובה לפעילות הורמונלית. התוצאות הטובות ביותר בטיפול בתופעה מושגות על ידי שימוש ב תרופות מרשם המכילות רטינול או רטין , שהיא נגזרת של ויטמין A, ותכשירים המכילים חומצה גליקולית, המופקת מקנה סוכר. החומצה מפחיתה את הקומדונים, מנקה את הנקבוביות ועל ידי כך מפחיתה את היווצרות הנגעים הדלקתיים האדומים של האקנה.

למי פונים?
במצבי אקנה חריפים, טיפול לא נכון יכול לגרום לנזק בלתי הפיך. לכן, מומלץ לפנות לאבחון ראשוני אצל רופא העור שמעבר לבחינת עור הפנים, יכול גם להפנות אתכם לבדיקות הורמונאליות ואחרות. הטיפול הרפואי שיציע לכם רופא העור יביא לחידוש העור מבלי לגרום לצלקות.

 

קמטים

קמטים הם אחד מסממני הזדקנות העור שנגרמים מסיבות פיזיולוגיות כנטייה גנטית והידלדלות מאגרי הקולגן, ומסיבות חיצוניות כחשיפה לשמש, עישון, תזונה ואורח חיים באופן כללי. טיפול בקמטים נעשה במספר דרכים, חלקן קשורות לביסוס שגרת טיפוח בריאה, תזונה נכונה ופעילות גופנית, וחלקן עושות שימוש בחומרים פעילים שמסייעים להחלקת קמטים וחידוש מראה העור.

למי פונים?
לתחזוקה שוטפת של העור ושמירה על ניקיונו ניתן לפנות לקוסמטיקאית או לקוסמטיקאית הרפואית. הן יעזרו לכם לבסס שגרת היגיינה וטיפוח שיספקו תשתית טובה לשימור מראה עורכם. לטיפולי פילינג והעלמת קמטים יש לפנות לרופא העור. הרופא יוכל לרשום עבורכם תכשירים שזמינים במרשם רופא בלבד, ומכילים רטין A שהיא נגזרת של ויטמין A , שנחשב כיעיל בהחלקת קמטים קטנים וקמטוטים. רופאי עור סבורים שחומר זה מאיץ את צמיחת התאים החדשים ומעודד את יצירת הקולגן.

 

פיגמנטציה

פיגמנטציה היא בעיית עור נפוצה הנובעת מהצטברות מלנין ונגרמת עקב חשיפה לשמש, שינויים הורמונליים, רגישות לתכשירים שונים , כתגובה להורדת שיער מהפנים או פילינג. הטיפול בכתמי העור מבוסס לרוב על שתי טכניקות עיקריות: הבהרת העור וקילוף העור. הקילוף מביא להתחדשות עור הפנים וההבהרה מטשטשת את הכתמים הקיימים.

למי פונים?
טיפולי הבהרת העור הינם טיפולים שפועלים על פני השטח, לכן ניתן לפנות לקוסמטיקאיות רפואיות כדי לקבלם. טיפולי הקילוף העמוק, לעומתם, מבוצעים רק על ידי רופא העור שכן הקוסמטיקאיות הרפואיות מורשות לבצע קילופי עור בדרגה בינונית בלבד ואינן מוסמכות לנפק לכם תכשירים עם אחוז גבוה של חומרים פעילים.

 

נקבוביות פעורות

תופעת הנקבוביות הפעורות היא אחת מתופעות הלוואי של הגיל, וניתן לטפל בה באמצעות הרגלי טיפוח והימנעות מחשיפה לשמש. נקבובית שהפכה לפעורה אינה יכולה לחזור למצבה הקודם, שכן היא איננה שריר ואיננה יכולה להתכווץ בחזרה. נקבוביות פעורות הן אחד הסימנים הראשונים להזדקנות העור, כשאחריהן מופיעים קמטוטי ההבעה, נפילת העור בלחיים ובסנטר והקמטים

למי פונים?
שגרת טיפולים קבועה אצל קוסמטיקאית מקצועית היא המפתח לטיפול בנקבוביות חסומות. הקוסמטיקאית תנקה את הנקבוביות ואף תוכל להשתמש במסכות שונות לסיוע בכיווצן. במקביל, רופא העור יוכל לרשום עבורכם תכשיר רפואי על בסיס חומצה רטינואית, שעלותו נמוכה מזו של טיפול קוסמטי. החומצה הרטינואית שומרת על ניקיון הנקבוביות, מונעת קמטים, מבהירה את העור ומסייעת להתחדשות תאי העור.

 

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות