ויטמין D וסידן חשיבותם לספורטאים

19 במרץ 2018
אישה עומדת בחוף ועושה מדיטציה

אין להמעיט בחשיבות התזונה הנכונה בזמן שיפור הכושר. ספורטאים יודעים זאת ומקפידים לשמור על תזונה נכונה ועל נטילת תוספי מזון מתאימים. מחקרים חדשים מראים כי מי שמתעמל צריך לשים לב לכמות הויטמין המצויה בגופו.

ויטמין D הוא שילוב של חמש תרכובות אורגניות המסייעות לשמירה על רמות נכונות של זרחן וסידן בגוף האדם. בניגוד לכל שאר הויטמינים שיש לצרוך אותם באמצעות אכילת מזון המכיל אותם, ויטמין D מיוצר בגוף האדם ומבחינה זו הוא יותר דומה להורמון מאשר לויטמין.

כיצד מיוצר ויטמין D בגופנו?

תאי העור שלנו מיצרים ויטמין D כשהם נחשפים לקרינה העל סגולה באור השמש (UV), אלא שיש להיחשף לאור שמש חזק פעמיים בשבוע בשעות הצהריים, ורבים מאיתנו לא נחשפים כך לשמש כיון שאנו נזהרים מהשמש הישראלית הקופחת וחוששים לחשוף את העור ולקבל כוויות. לכן בישראל כמות גדולה של אנשים עם מחסור בויטמין D. גורמים נוספים למחסור בויטמין D הם השימוש בתכשירי הגנה לעור מפני השמש, המונעים את היוצרות ויטמין D והעובדה כי אנשים כהי עור צריכים עוד יותר לשים לב לכמות ויטמין D בגופם, כי צבע עורם חוסם את מרבית הקרינה העל סגולה.

ספורט, ספורטאים וויטמין D

מחקרים רבים ניסו להבין את הקשר בין ספורט, ספורטאים ויטמין D. וכעת משנמצא הקשר חשוב לוודא כי יש לכם מספיק ויטמין D ולשקול לצרוך אותו כתוסף מזון.

אם אתם ספורטאים או עושים ספורט באופן קבוע, כדי לכם לבדוק מהי רמת הויטמין D בגופכם, באמצעות בדיקת דם פשוטה. במידה שיש לכם חוסר בויטמין D, אל תהססו לקחת תוסף מזון שיסייע לכם לתחזק את גופכם, לשמור על אורך חיים בריא ולהגיע לתוצאות ספורטיביות מצוינות.

מזונות המכילים ויטמין D

ישנן שלוש דרכים לקבל ויטמין D. הראשונה היא כאמור חשיפה לשמש, השנייה היא נטילה של ויטמין D והשלישית היא צריכת מזונות המכילים ויטמין D. יש כמות קטנה יחסית של מזונות המכילים את הויטמין D:

  • שמן דגים
  • דג סלמון
  • סרדינים
  • טונה
  • צלופחים
  • ביצים (במידה מעטה)
  • כבדי עוף (במידה מעטה)

 

בנוסף ישנם מזונות המועשרים בויטמין D, כגון מוצרי חלב שונים, דגני בוקר וחטיפים. יש להסתכל על אריזות המזון כדי למצוא מזונות אלה.

 

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות