המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  אנמיה בהריון
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
  חומצה פולית במהלך הריון (הגדל)

  על ברזל, אנמיה והחשיבות שבביצוע בדיקות דם בהריון

  27/02/2019
  הדאגה לשלומו של העובר מתחילה כבר עם הכניסה להריון. מעבר לבדיקות האולטרה-סאונד והחלבון העוברי, חשוב לבצע בדיקות דם בהריון כדי לזהות בהקדם מצבים של המוגלובין נמוך וזיהומים שונים שיכולים להשפיע על בריאותך ובריאותו של העובר. בכתבה זו תמצאי את כל המידע על בדיקות הדם בהריון
  חומצה פולית במהלך הריון (הגדל)

  מהרגע שנצפתה תוצאה חיובית בבדיקת ההריון, מתחיל תהליך מעקב ההריון במטרה לוודא כי בריאותך לא תיפגע בתשעת החודשים הקרובים. מעקב הריון נכון יסייע בזיהוי מוקדם של תופעות ותסמינים שעשויים להשפיע על בריאותך או על בריאות העובר, ויאפשר טיפול נכון בהם.

  לפנייך רשימת בדיקות הדם החשובות ביותר:

  • המוגלובין

   ההמוגלובין הנו חלבון שנמצא בכדוריות הדם האדומות ותפקידו לשאת את מולקולת החמצן מהריאות לכל רקמה ואיבר בגוף, כולל השליה שמזינה את העובר. הברזל שאנו מקבלים מתזונה ותוספי תזונה מסייע לשמירה על רמה תקינה של המוגלובין, ובכך מונע ירידה באספקת החמצן לתאי הגוף. ירידה זו נקראת אנמיה, וכשהיא מופיעה בהריון היא עשויה לגרום לפגיעה בהתפתחות העובר. לכן, מעקב שגרתי אחרי רמות ההמוגלובין מסייע לזהות בזמן התפתחות של אנמיה בהריון , וליטול תוסף ברזל מניעתי כמו פריפל 3 של כצט . טווח המוגלובין תקין הוא בין 12-16g/dl.
  • CMV

   זהו וירוס ממשפחת ההרפס שבקרב אנשים בריאים נחשב לשכיח ואינו מזיק. תסמיניו הם לרוב חום וחולשה, והוא נקרא בשפה עממית "מחלת הנשיקה". כשני שליש מהאוכלוסייה נדבקת במהלך החיים בווירוס זה, ולאחר ההדבקה הראשונית הגוף מייצר נוגדנים נגד הנגיף שנשאר בגוף בצורה לא פעילה. במקרה של הדבקות ראשונית במהלך ההריון, עולה רמת הסיכון של הנגיף. הסיכוי להעביר את הנגיף אל העובר עומד על כ-30%-50%, דבר שיכול לפגוע בהתפתחות העובר ולגרום למומים שונים.
   עם הכניסה להריון הרופא יבקש מכן לבצע שתי בדיקות דם:

     • CMV IgM : בדיקה לאיתור נגיף פעיל בגוף. אם בדיקה זו יוצאת חיובית יש לבצע דיקור מי שפיר כדי לברר אם הייתה הדבקות של העובר.
     • CMV IgG : בדיקת לאיתור נוגדנים לנגיף. ערכים תקינים בבדיקה זו מעידים שהייתה הדבקות בעבר אך כעת הגוף מחוסן נגד הנגיף ואין סכנה לאם ולתינוק.
 • טוקסופלסמוזיס

  טפיל חד-תאי הנמצא בדרך כלל במעיים של חתולים. ניתן להידבק במחלה בעקבות מגע עם צואת חתולים, אדמה, חלב לא מפוסטר או בשר נא. הדבקות בפעם הראשונה במהלך הריון, יכולה להביא להדבקת העובר בטפיל ולגרום להפלה מוקדמת או מומים. לאם עצמה לא נשקפת סכנה מהמחלה.
  גם במקרה זה, הרופא יבקש מכם לבצע שתי בדיקות דם:

    • Toxoplasmosis IgM: מעיד על נגיף פעיל שנמצא בתוך מערכות האישה, ולכן מצריך מעקב הריון צמוד יותר.
    •   Toxoplasmosis IgG: נוגדן שמעיד על הידבקות בעבר בנגיף, המספק הגנה לגוף מפני הידבקות נוספת. נשים שקיבלו תוצאה חיובית בבדיקה זו אינן נמצאות בסכנה.
 • חומצה פולית

  זו אמנם אינה נמצאת בבדיקות הדם בהריון, אך נחשבת לחיונית במיוחד לפני הכניסה להריון ובחודשי ההריון הראשונים. חומצה פולית היא ויטמין מסיס במים מקבוצת B שאחראי על בניית תאי הגוף. חומצה פולית בהריון חשובה במיוחד, מכיוון שבתקופת ההריון מתרחשת אצל העובר חלוקת תאים מהירה, ומחסור בחומצה הפולית פוגע ביצירת DNA ובחלוקה התקינה של התאים ועשוי לגרום למומים בעמוד השדרה ובמערכת העצבים של העובר. לכן, במיוחד עבור נשים בהריון, פותח תוסף התזונה פריפול, שמכיל ברזל וחומצה פולית בטבלית אחת עם מינון מדויק לנשים בהריון. 
 • כתבות נוספות בנושא

  הכירו את סוגי הברזל הקיימים

  הכירו את הסוגים השונים

  אנמיה כתוצאה ממחסור בברזל היא תופעה שכיחה. עבור חלק מהלוקים בה, הגברת צריכת הברזל על ידי שינוי ההרגלים התזונתיים עלולה שלא להספיק, ויש להשתמש בתוסף ברזל. בשוק קיימים סוגים שונים של תוספי ברז שנבדלים אחד מהשני ביעילות, בספיגה ובתופעות הלוואי, בואו נכיר אותם טוב יותר
  כדורי ברזל

  באילו מצבים בחיים כדאי לקחת ?

  תקופות שונות בחיים מאופיינות בגדילה מואצת, כמו תקופת הינקות, גיל ההתבגרות או הריון. בתקופות אלו מאגרי הברזל בגוף מתדלדלים במהירות ועשויים לגרום לאנמיה שגוררת הפרעה בתהליך הגדילה. איך מזהים חוסר בברזל וכיצד מגשרים עליו?
  תזונה נכונה בזמן ההריון

  והשפעתה על בריאות האם והעובר

  מזל טוב! את בהריון. את אולי לא מרגישה כך עכשיו, אבל כבר מיום הביוץ, ואפילו קצת לפני, את כבר אמא במשרה מלאה. המזון שאת אוכלת משפיע על העובר ואורח החיים שלך משפיע על התפתחותו. רוצה לדעת עוד? כל המידע בכתבה שלפניך
  פוליק 400 תוסף תזונה לחוסר בחומצה פולית

  אם את מתכננת היריון, או שהינך בהיריון חשוב שתדעי – למעלה מ-40% מהנשים בהיריון סובלות מאנמיה. נטילת חומצה פולית חיונית למניעת התופעה ולהתפתחות תקינה של העובר. אז מתי לוקחים את התוסף? ואיך מהוא מגן על מערכות הגוף של העובר? תתחילי לרשום...
  דרכים למנוע ולטפל באנמיה

  דרכים למנוע ולטפל באנמיה

  כשליש מאוכלוסיית העולם סובלת ממחסור בברזל שגורם לאנמיה. תזונה נכונה בצירוף תוספי ברזל יכולים להשלים את המחסור ואף למנוע אנמיה, בתנאי שהם נצרכים בצורה יעילה ונכונה. אז האם כדאי לאכול הרבה בשר ואיזה תוסף מזון יטפל בתופעה? כל המידע לפניכם.
  לכל הכתבות
  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד