המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  עוכלי
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
  כאבים הנגרמים מהצטברות גזים בבטן (הגדל)

  כואבת לכם הבטן?כך תזהו אם מדובר בגזים בבטן

  25/06/2019
  אנשים רבים סובלים מגזים במערכת העיכול, שיכולים לגרום אי נוחות רבה ואף לכאבים עזים. לפניכם מספר כלים לזהות מתי מקור הכאב הוא בגזים ומתי יש צורך לפנות לטיפול רפואי
  כאבים הנגרמים מהצטברות גזים בבטן (הגדל)
  למוצרים של כצט

  אנשים רבים סובלים מגזים במערכת העיכול, שיכולים לגרום אי נוחות רבה ואף לכאבים עזים. לפניכם מספר כלים לזהות מתי מקור הכאב הוא בגזים ומתי יש צורך לפנות לטיפול רפואי


  מרבית האנשים מעבירים בגופם בועות גז כ-20 פעמים ביום, ונתונים אלו עשויים להשתנות בהתאם לסוגי המזון, לגנטיקה ואפילו להרגלי אכילה שגויים שגורמים לבליעת אוויר גבוהה.


  גזים בבטן הינה תופעה נורמלית לחלוטין, אך עשויה במקרים רבים לגרום לאי נוחות, מבוכה ואף לכאבי בטן של ממש. יחד עם זאת, לפעמים תסמינים של כאבים ונפיחות עשויים להעיד על מצב רפואי אחר, מצב המצריך בדיקת רופא.

   

   

  גזים בבטן או תופעה רפואית אחרת?

  לפניכם מספר שאלות שיכולות לסייע לכם להבחין בין גזים בבטן לבין תופעה רפואית אחרת:

  • האם לאחר שחרור גזים כאב הבטן אינו פוחת?
  • האם כאב הבטן מלווה בבחילה או בצורך להקיא?
  • האם כאב הבטן מקרין כלפי החזה או הכתפיים?
  • האם הכאב הינו חד וממוקד באזור אחד בבטן?
  • האם הכאב מלווה בקושי בנשימה?

  אם עניתם בתשובה חיובית על שאלה אחת או יותר, מומלץ לעקוב אחד הכאב ובמידת הצורך גם להגיע לבדיקה רפואית. הרופא עשוי לבצע בדיקה גופנית, לשלוח אתכם לבדיקות דם ואף לבחון רגישויות למזון. כדי לסייע לו במלאכת האבחון, רצוי לנהל מעקב אחרי התזונה והכאבים שלכם ולראות אם יש מזונות שגורמים לכם לכאבים מיוחדים או שהכאבים מופיעים בשעות מסוימות במהלך היום.

  מה יכול להיות מקור הכאב?

  כאבי בטן ונפיחות שגורמים לגזים אך כוללים אחד מהתסמינים שתוארו למעלה עשויים להעיד על:

  • עצירות
  • רגישות למזון 
  • אי סבילות ללקטוז
  • תסמונת המעי הרגיז
  • ריפלוקס קיבלתי ושתי (צרבת )
  • אבנים בכליות
  • דלקת בתוספתן 

  אחד מהכלים האבחנתיים הוא רגישותה של הבטן למגע.

  • גזים אינם משפיעים על רגישותה של הבטן ואינם גורמים לכאב כשנוגעים בבטן
  • גזים אינם משפיעים על התיאבון או גורמים לירידה במשקל

  לכן אם אתם סובלים מנפיחות שמלווה באחד מתסמינים אלו מומלץ להיוועץ ברופא. לקריאה נוספת על  סיבות לכאבי בטן והסוגים השונים  

   

  מתי גזים הם המקור לכאב?

  גזים בבטן הם אמנם תופעה טבעית אך במקרים מסוימים מערכת העיכול מייצרת כמות גזים גדולה מאוד, שגורמת לכאבים ולתחושת נפיחות. תופעה זו יכולה להתרחש כתגובה למזונות מסוימים, למשל קטניות, צריכת משקאות מוגזים, עישון, נטילת תרופות שונות ואפילו לעיסת מסטיק (המגבירה את בליעת האוויר). כדי להקל על התופעה חשוב לנקוט בפעולה בשני מישורים:

  • שיפור הרגלי התזונה: ניתן לנהל יומן תזונה כדי לזהות אילו מזונות גורמים לכם לייצור גזים מופרז ולהפחיתם מהתפריט, וכן מומלץ להימנע מאכילת יתר, להעדיף ארוחות קטנות על פני ארוחה אחת גדולה ולהימנע מצריכת סוכרים וממתיקים מלאכותיים שעשויים לעודד היווצרות גזים.
  • טיפול בשטח הפנים של הגזים: קיימים תכשירים לטיפול בגזים שפועלים על שטח הפנים של בועות הגז ומסייע להתפזרותן. מדובר בתכשיר בטוח לשימוש, הוא אינו נכנס למחזור הדם, אינו מרדים ואינו גורם לעצירות.

  לקריאה נוספת על גזים בבטן ותהליכי עיכול

  כתבות נוספות בנושא

  הקלה על הצתברויות גזים במערכת העיכול

  יש פיתרון להקלה על בטן נפוחה

  רובנו עובדים קשה כדי לשמור על הופעתנו החיצונית, ורבים אף משקיעים שעות בדיאטה ובחדר הכושר בין היתר כדי לקבל "בטן שטוחה". אחת התופעות המתסכלות בהקשר הזה, ובכלל, היא התופעה ההפוכה - נפיחות בבטן. למה זה קורה ואיך אפשר להימנע מן המראה של בטן נפוחה?
  דרכים לטיפול בגזים

  איך לבחור את מה שמתאים לכם?

  אין אדם שאינו זקוק לשחרור גזים ממערכת העיכול מספר פעמים ביום, אך יש אנשים שסובלים מכך בתדירות גבוהה יותר דבר הפוגע באיכות חייהם ועשוי להביך אותם. לכן, כדאי להכיר את הטיפולים הנפוצים וגם את תופעות הלוואי
  מיתוסים על הפרעות במערכת העיכול

  נפיחות עצירות וצרבת

  האם אפשר להמשיך לאכול קטניות ולא לסבול מגזים? האם משקאות מוגזים באמת גורמים לגזים? האם פיתה גורמת לעצירות? מיתוסים רבים אופפים את מערכת העיכול, לכן הגיע הזמן לעשות סדר. מה נכון ומה לא? כל הפרטים בכתבה שלפניכם
  גזים X להקלה בנפיחות בבטן

  ולא לסבול מנפיחות בבטן?

  החגים מזמנים עבורנו אתגר לא קטן בדמות ארוחות החג. ההתרגשות הגדולה לקראת ערב החג גורמת לבשלנים של המשפחה לצאת מגדרם והתוצאה – הרבה יותר מנות ממה שצריך. איך אפשר ליהנות מארוחת החג בלי לסבול מכאבי בטן, עצירןת, גזים ונפיחות?
  גזים X

  אצל נשים וגברים

  כל הנשים סובלות מבעיות של נפיחויות וגזים בבטן. כ- 50% מהן סובלות מבעייה זו באופן יומיומי ועד אחת לשבוע. 18% סובלות מבעיות גזים בתדירות של פחות מפעם בשבוע ועד אחת לשבועיים. 30% הנותרות סובלות מבעייה זו בתדירות נמוכה של פחות מפעם בחודש.
  לכל הכתבות
  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד