חרדות והתקפי חרדה - כל מה שחשוב לדעת

חרדות, טיפול בחרדות, והכל על התקף חרדה
חרדות, טיפול בחרדות, והכל על התקף חרדה

כל אדם יודע מהי חרדה או התקף פאניקה –התמודדות עם חרדה היא מצב המוכר לכולנו,  בין אם בשל משהו הקשור בנו ובין אם בשל משהו הקשור באנשים החשובים לנו. כך או כך, מדובר ברגש טבעי שאף מגן עלינו: זהו מנגנון שמופעל באופן טבעי על ידי הגוף כדי לגרום לנו להחליט, בו ברגע, אם לעמוד ולהתייצב אל מול הסכנה, לקפוא או לברוח ממנה.

 

התקף חרדה הוא מקרה שבו אנחנו חווים את אותם תסמינים של חרדה, אפילו חרדה קשה, אך ללא שיש לכך סיבה אמיתית. כלומר 'הכול בראש שלנו', בשפת העם. כחמישה אחוזים מהאוכלוסייה חיים עם הפרעת חרדה וחווים התקף חרדה לפחות פעם אחת בחייהם.

 

מה עלול להוות טריגר להתקפי חרדה?

הגורמים האפשריים (אך לא הוודאיים) להתעוררות של התקפי חרדה הם: גורמים סביבתיים וחינוכיים-– לדוגמה, חינוך 'חרדתי' שמגיע מההורים, עוד בילדות; אירועים דרמטיים וטראומטיים – לדוגמה, אובדן פתאומי של אדם קרוב; קיומן של הפרעות אחרות - לדוגמה, פוסט טראומה, סכיזופרניה  או מאניה דפרסיה; 'נוכחותה' של מחלה מסכנת חיים, כמו מחלת לב; חומרים שונים, בעיקר מעוררים - לדוגמה, קפאין או ניקוטין.

התקף חרדה - איך ניתן לזהות אותו?

חרדות 'רגילות' מתאפיינות לרוב בנשימה בקצב מוגבר, בדופק מהיר, בהזעה (לרוב זו תהיה זיעה קרה), בקשיי נשימה מסוימים, ברעידות ועוד. גם התקף חרדה יתבטא כך, משום שמבחינה תפיסתית מדובר בחרדה 'שגרתית', אך כאמור מדובר בהתקף שאין לו כל סיבה נראית לעין, וכך נזהה אותו.
התקפים שכאלה יכללו עוד תסמינים כמו תחושת נימול באיברים מסוימים, רעידות קשות, לחץ או כאבים בחזה ועוד. יש שמדווחים גם על תחושה של מעין ניתוק מהגוף ומהמציאות בהתקפים כאלו.
התקף חרדה יכול להימשך בין דקות ספורות לכחצי שעה לערך (אם כי לא באותה אינטנסיביות ולא באותה עוצמה לאורך כל ההתקף).

סוגי חרדה

נהוג לחלק את התקפי החרדה לשלושה סוגים עיקריים:

  • התקף מצבי: כזה המתרחש רק במצבים מסוימים או בסביבה מסוימת
  • התקף מסוג פרדיספוזיציה מצבית: מצבים שבהם לעיתים מופיע התקף חרדה ולעיתים לא
  •  התקף בלתי צפוי: כזה המתרחש ללא כל הכנה מוקדמת או 'היסטוריה' מתאימה.

 

כיצד מאבחנים התקף חרדה?

התקף חרדה מאובחן לרוב על ידי פסיכולוג או פסיכיאטר, בהתאם לדיווחים שיספק לו המטופל, על פי ריאיון אבחון מיוחד ועל סמך 'מבחן ה-DSM'. מבחן זה מאפשר לרופא לקבוע אם אכן היה התקף חרדה או לא, והוא קובע כי אירוע ייחשב התקף חרדה אם החל במהירות (בתוך עשר דקות) ובמהלכו חווה המטופל ארבעה לפחות מתוך התסמינים שהוזכרו קודם.
לאחר האבחון יוחלט על הטיפול המתאים, שלרוב – בכל הנוגע להתקפי חרדה – יתרכז בעיקר בטיפול פסיכולוגי-קוגניטיבי, שיסייע למטופל להבין מהו המקור להתקפים וכיצד ניתן להתמודד איתם תודעתית. לא פעם יינתן גם טיפול תרופתי, לטובת 'מצבי חירום', למשל. בעזרת בדיקת נוירופרמג'ן, בדיקה גנטית חדשנית, ניתן להתאים למטופל את התרופה המתאימה והיעילה ביותר מבחינתו.

 

שיטות טיפול בחרדות

טיפול בחרדות ללא תרופות

ישנם כמה צעדים שיעזרו לכם להתמודד טוב יותר עם התקפי חרדה. בראש ובראשונה עליכם לזכור כי לעיתים החרדה מהתקפי דיכאון וחרדה היא שגורמת להם, או מגבירה את רמת החרדה והמתח הכללי, וכך נוצר מעין מעגל שקשה לצאת ממנו. לכן, תפיסת הבעיה, התמודדות אמיתית איתה ומודעות עמוקה לה הן הצעדים הראשונים לשיפור המצב. כמו כן, מומלץ להימנע מצריכת קפה ומעישון ולבצע פעילות ספורטיבית קבועה, שעשויה לשפר את המצב.

 

 

טיפול תרופתי בחרדות ופחדים

 

טיפול בחרדות ידרוש במרבית המקרים טיפול תרופתי. בכל הקשור לטיפול תרופתי, שניתן במקרים רבים לסובלים מהתקפי חרדה, ניתן להתאים למטופל את המענה היעיל ביותר, וזה שיציע כמה שפחות תופעות לוואי, על סמך המטען הגנטי שלו. זאת באמצעות בדיקת נוירופרמג'ן , אשר מסייעת לרופא לבחור בתרופות המועילות ביותר למטופל שלו, על סמך ניתוח גנטי מדויק.

 

הדפסשלח לחבר
גייסטליך
נורלבו
אקילו ספורט
פמינה
טיפטיפות
מוקוליט