מדד גליסון דירוג רמת הסרטן

1 בינואר 2013
מדד גליסון

סרטן הערמונית יכול להתפתח בגופו של אדם במשך שנים מבלי לגורם לתסמינים. למעשה, מדובר בסרטן שנחשב פשוט יחסית לטיפול, כל עוד התגלה בשלבי ההתפתחות המוקדמים שלו, אך אסור לשכוח: זהו אחד מסוגי הסרטן השכיחים ביותר בגברים.

כדי לדעת כיצד לטפל בסרטן הערמונית בדרך הטובה ביותר, יש לאבחן את המחלה בצורה מדויקת ולעמוד על מידת חומרתה. כיום, אחד הכלים הנפוצים ביותר לדירוג חומרת המחלה הוא מדד גליסון, אשר מעריך את רמת הממאירות של סרטן הערמונית על פי מאפיינים היסטולוגיים.

 

מהו מדד גליסון?

המדד הומצא עוד בשנות השישים של המאה הקודמכת, על ידי הפתולוג דונדל גליסון וכמה מעמיתיו למקצוע. כיום הוא נחשב לאחד הכלים החשובים ביותר בקביעת דרגת החומרה של סרטן הערמונית, על סמך נטילת דגימת רקמה מהגידול.

חשוב להבין: ערמונית מוגדלת היא תופעה שכיחה למדי כיום, בעיקר בקרב בני 50 ויותר, אך אין זה אומר חד-משמעית שמדובר בסרטן או שיש צורך לבצע טיפול דחוף. לעיתים מדובר בגידול שפיר בלבד (שגם הוא עשוי לגרום למרבית התסמינים שלהם גורם גידול סרטני באותו מקום), ולא פעם, הטיפול יסתכם במעקב בלבד. לכן חשוב לבדוק, עם גילוי הגידול, מהו אופיו.

כיצד נקבעת חומרת המחלה? ראשית, נדרשת נטילת דגימת רקמות (ביופסיה) מהגידול או מהגידולים שבבלוטה. הביופסיה נעשית בדרך כלל דרך הרקטום, על ידי החדרת מחט דקה אל הבלוטה שדרכה ניתן ליטול את דגימת הרקמות.
השאיפה היא ליטול דגימת רקמות מכמה שיותר אזורים בערמונית על מנת לקבל תמונה מדויקת יותר. כל רקמה מדורגת לפי רמת הממאירות: 1 היא הדרגה הנמוכה ביותר ו-5 היא הדרגה הגבוהה ביותר. זהו הבסיס לקביעת רמת חומרתה של המחלה.

 

מדד המתקבל מהערכים השכיחים ברקמה

לאחר שניטלו דגימות הרקמות מהגידול נבדק מהו סוג התא הממאיר הנפוץ ביותר בבלוטה, ודרגת החומרה שלו היא זו שתירשם ראשונה בנוסחת החישוב. דרגת החומרה של סוג התא הנפוץ פחות תירשם שנייה. לאחר מכן, יחוברו שתי דרגות החומרה שהתקבלו, והחיבור ביניהם הוא זה שיקבע את רמת החומרה של המחלה עצמה.

ננסה להמחיש זאת במספרים: נניח שסוג התא הסרטני השכיח ביותר שנצפה בדגימת הרקמות שנלקחה מבלוטת הערמונית מוגדר כבעל דרגת חומרה 4, וכי סוג התא השכיח פחות מוגדר כבעל דרגת חומרה 3. המשוואה תיכָּתב כך: 7 = 3 + 4, כלומר מידת החומרה של המחלה בגופו של הנבדק היא שבע מתוך עשר – רמת ממאירות בינונית.
כאן יש לשים לב לייחודיות המדידה: אם המצב הפוך, וסוג התא השכיח מוגדר בדרגה 3 וסוג התא שאחריו מוגדר בדרגה 4, התוצאה אומנם תהיה גם כן 7, אך תיכתב אחרת (7 = 4 + 3) ותצביע על דרגת חומרה כללית פחותה מהמצב הקודם (שכן דרגת החומרה התא השכיח ביותר נמוכה יחסית).

 

משמעות דרגת החומרה הכללית

לאחר שהסברנו כיצד מחושב המדד, נותר רק להבין מהי ההגדרה של כל רמת חומרה לאחר החיבור בין שתי רמות החומרה של שני סוגי התאים (כלומר במדד מˉ1 עד 10):

  • מדד עד 6: מחלה שקטה ולא אגרסיבית. היא צפויה להתפתח בצורה איטית, ובעלת נטייה קטנה מאוד להתפשטות
  • מדד 7: מחלה אגרסיבית במידה בינונית וישנה אפשרות שתתפתח בעתיד ואף תתפשט לאיברים סמוכים.
  • מדד בין 8 ל-10: המחלה אגרסיבית ואלימה, וישנה סבירות גבוהה שתתפתח ותתפשט במהירות.

מדד גליסון נחשב לכלי חשוב באבחון סרטן הערמונית מאחר ובעזרת מדד גליסון ומדדים קליניים נוספים הרופא יכול לקבל החלטה מהו הטיפול הדרוש לכל מטופל.

מומלץ לקרוא גם על בדיקת PSA לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית


  • פרולריס הינה בדיקה מולקולרית המגלה את הביולוגיה של סרטן הערמונית – עוזרת לאבחן ולחזות את מידת אגרסיביות גידול סרטן הערמונית
  • פרולריס היא בדיקה גנומית המודדת פעילות גנים המעורבים בהתפתחותו של הגידול.
  • פרולריס מספקת הערכת סיכון אישית ומורחבת הכוללת: הישנות המחלה, התפתחות גרורות וכן הסיכוי לתמותה מסרטן הערמונית ב- 10 שנים הקרובות.
  • פרולריס מותאמת לרקמה מביופסיה או רקמה מערמונית שהוסרה.
  • השילוב של תוצאת בדיקת פרולריס יחד עם המדדים הקליניים והפתולוגיים של הגידול (PSA ומדד גליסון) מסייעים לרופא לחזות את מידת האגרסיביות של סרטן הערמונית ולהתאים טיפול.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות