מבחן הכאב הכאבים שמאפיינים ישראלים, והדרך הנכונה להתמודד איתם

27 באפריל 2022

כל אדם סובל מכאבים מדי פעם, כאשר בחלק מהמקרים מדובר בכאבים חוזרים או בכאלה שמקשים מאוד על התפקוד. הבעיה היא שאחוז משמעותי מאוד מהאנשים החווים כאב, בצורות הנפוצות ביותר שלו, אינם ממהרים לטפל בו. סקר שערכנו לאחרונה מצביע על הכאבים הנפוצים בקרב ישראלים והיעדר הטיפול בהם, אבל יש כמה פתרונות יעילים מאוד.

מה כואב לנו?

סקר חדש של מכון המחקר “רושינק”, בשיתוף חברת התרופות כצט שבוצע בחודש מרץ 2022 בדק מה כואב לישראלים ואיך הם מתמודדים עם זה.
הסקר העלה כמה תובנות מעניינות מאוד על דפוסי הכאבים שחווים הישראלים.

 • מסתבר שכאבי גב ומפרקים הם הנפוצים ביותר בקרב ישראלים. כאבים אלו שכיחים בכל קנה מידה, כפי שיעיד הנתון שיותר ממחצית מהישראלים בגילאי 30 ומעלה (כ-58%) סובלים מכאבי גב או מפרקים בדרגת חומרה כזו או אחרת.
 • כאבי ראש שכיחים אף הם, ומופיעים מפעם לפעם אצל כמחצית מהישראלים.
 • אחריהם ברשימה כאבי בטן וכאבי שיניים, כל אחד מהם מופיע לסירוגין אצל כ-30% מהאוכלוסייה.

הסקר הראה שלמאפיינים הדמוגרפיים והאישיים של הנשאלים עשויה בהחלט להיות השפעה על דפוסי הכאבים. התפיסה המקובלת היא שהסיכויים לחוות כאבים עולים ככל שהאדם מזדקן ומערכות ההגנה בגוף שלו נחלשות, אולם יש גורמים נוספים שעשויים להשפיע. ממצא מעניין בהקשר הזה העולה מהסקר הוא ששיעור גבוה באופן יחסי של דיווחים על כאבי גב או כאבי מפרקים זוהו בקרב נשים. כ-30% מבין הנשים, למשל, סבלו מכאבי גב.

 

ממה נגרם הכאב?

הסיבות לכאבי שרירים מגוונות וחשוב לאבחן אותן בצורה נכונה.

 • יציבה, שכיבה או ישיבה במנח שאינו נכון, אם זה במקום העבודה או אפילו בזמן שאנחנו ישנים, עלולים לגרום לכאבי גב.
 • גורם משמעותי נוסף הוא חוסר תנועתיות של הגוף, מצב סטטי שבו אנחנו נמצאים לאורך שעות מבלי לחלץ עצמות ולמתוח שרירים. המפרקים והשרירים מאבדים גמישות והדבר יכול לבוא לידי ביטוי בתחושת כאב. לכן, חשוב לבצע פעילות ספורטיבית סדירה ולשמור על תנועה במהלך היום.
 • כמו כן, כאב יכול לנבוע ממתח נפשי (סטרס).

 

מה עושים עם הכאב?

נושא מדאיג שעלה מהמחקר נוגע לאופן שבו אנחנו מתמודדים עם הכאבים, כאשר הם מופיעים. מתברר כי כ-20% מהאנשים שחווים כאב לא מטפלים בו, וחלקם ממתינים שהוא יחלוף מעצמו. ייתכן מאוד שעד שהדבר יקרה, אם בכלל, אותם אנשים יחוו חוסר נעימות ופגיעה משמעותית בשגרת החיים שלהם.
ביחס לשאלת אופן הטיפול בכאבים, הסקר הראה שלמעלה משליש מהנשאלים (כ-36%) השתמשו או רכשו באופן עצמאי תכשיר לטיפול בכאב. רק כרבע מהנשאלים (כ-24%) קבעו תור לרופא הרלוונטי כדי שיתאים עבורם טיפול בבעיה, או לכל הפחות יאבחן אותה בצורה מספקת.

כאבי גב

 

כך ניתן להשאיר את הכאבים מאחור

על רקע מגוון הטיפולים היעילים והפשוטים להפחתת כאבים כיום, חבל לא להתמודד עם הבעיה. זה מתחיל עם כדורים לשיכוך כאבים, חלקם אינו דורש מרשם רפואי. החיסרון העיקרי של התרופות הוא שההשפעה שלהן לרוב היא זמנית. התרופות אינן יורדות לשורש הבעיה, ובנוסף טומנות בחובן תופעות לוואי וסיכונים שונים בעת נטילה ממושכת או בלתי מבוקרת: למשל, סכנת התמכרות.
פתרון אפשרי נוסף הוא ג’ל, אותו מורחים לרוב על גבי האזור הנגוע או הכואב. הג’ל עשוי להרגיע את האזור ולשפר את התחושה האישית. ישנן מדבקות הכוללות בתוכן ג’ל, המבצע את אותה פעולה בצורה יעילה מאוד.

יאיר רחמים, רוקח בבית המרקחת “פריים פארם” המפעילה את בית המרקחת האינטרנטי now2now מוסיף: “התלונות על כאבי גב ומפרקים נפוצות מאד בקהילה וצוות הרוקחים שלנו בדלפק נתקל כמעט מידי יום במקרים מהסוג הזה. ההמלצות שלנו כוללות טיפול בשני מישורים של מניעה וטיפול.

 • למניעה חשוב לשמור על תנועתיות של הגוף, להקפיד לא לשבת זמן רב, לבצע תרגילי שחרור לאיברים הנמצאים במצב סטטי רוב היום ולעסוק בספורט ככל שניתן.
 • במישור הטיפולי קיים מנעד רחב של דרכים על מנת להקל ולטפל בכאבי השרירים והמפרקים. אני ממליץ על טיפול באמצעות מדבקה טופיקלית, בשם דיקלופלסט, המכילה חומר פעיל מוכח ויעיל ומאפשרת טיפול מקומי במגוון סוגים של כאבי שרירים ומפרקים. החומר הפעיל במדבקה משתחרר באיטיות וללא תחושת צריבה. מדובר בתרופה ללא מרשם שניתן להשיג בדלפק בית המרקחת”.

 

יתרונות השימוש במדבקות המכילות תרופה

בשנים האחרונות, יותר ויותר ישראלים הבינו את היתרונות האפשריים של מדבקות לטיפול מקומי (מדבקות טופיקליות). מדבקות אלה מזכירות במהות שלהן פלסטרים, אותם אנחנו מניחים על גבי המקומות הכואבים. החידוש העיקרי הוא שהמדבקות כוללות תרכובות הנספגות בגוף בתהליך הנקרא “שחרור מושהה” למשך 12 שעות אז נדרש להחליף את המדבקה לאחת חדשה. התרכובות אחראיות על הרגעת פעילות מערכת העצבים, מה שמביא להקלה בדרגת החומרה של הכאבים שחווים ולהרגעת הגוף. המדבקות מציעות מספר יתרונות מובהקים, בין אם משתמשים בהן כחלק מההתמודדות עם כאב נקודתי ובין אם במאבק מול כאבים ממושכים או אפילו כרוניים. בין היתרונות המרכזיים של המדבקות:

 • הטיפול עדין, ללא צריבה או ריח לא נעים.
 • להבדיל מכדורים שעוברים דרך הקיבה, החומר במדבקה נספג ישירות במקומות המיועדים דרך מחזור הדם – מה שמקטין את ההשפעה השלילית על הגוף.
 • אם מוסיפים לכך את המינון הנמוך בהשוואה לרוב סוגי התרופות, מבינים מדוע תופעות הלוואי צפויות להיות מעטות וקלות יותר.

בין המדבקות בולטת דיקפלופלסט מבית כצט, המשמשת לטיפול מקומי בכאבים, במחלות ראומטיות ובדלקות שאינן זיהומיות. המדבקות מיועדות לרוב לשימוש של עד כ-14 יום, אינן דורשות מרשם רופא וניתנות לשימוש בקלות, ללא צורך בשינויים בשגרת החיים.

 

הכאבים חוזרים? גשו להיבדק

כאבים הם במידה רבה תוצר טבעי של הגוף, מעין מנגנון הגנה שלו, מה שמסביר את השכיחות הגבוהה שלהם. הנקודה המרכזית היא שכאבים גם עשויים לאותת לנו שמשהו אינו בסדר ודורש טיפול, במיוחד אם הכאבים הם חזקים, ממושכים או כרוניים. גם כאשר משתמשים באמצעים היעילים שתוארו מעלה, כל עוד לא מזהים את המקור לבעיה החוזרת – הם עלולים לחזור.
האדם חייב להיות קשוב לגוף שלו ולא להסס לגשת לבדיקה ולקבלת ייעוץ רפואי על כל כאב שנראה לו חריג. לעיתים קרובות מתברר כי מחלה או בעיה בריאותית אחרת היא שגורמת לכאבים, בצורה ישירה או עקיפה. הבירור עשוי להצביע על סיבות נוספות להופעת הכאבים ולהחמרתם, כשלעיתים הדבר נובע מאורח החיים של האדם: ביצוע באופן שגוי של תנועות גופניות או ספורט, לדוגמה.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות