כל השבוע לח: כך תגנו על העור שלכם

1 במאי 2019
למה חשוב כל כך לשמור על הלחות של העור, ומה עושים כשהעור יבש ומגורה? כל מה שכדאי לדעת העור שלכם

עור יבש וסדוק הוא תופעה נפוצה ומוכרת אצל רבים, ויש לכך סיבות רבות: תנאי מזג אוויר, מגע עם חומרי ניקוי וסבונים המייבשים את העור, גיל, עונה ועוד. כדי לשמור על העור שלנו עלינו לטפל במכלול הגורמים שמשפיעים עליו.

 

מבנה העור

העור מורכב משלוש שכבות, האפידרמיס, הדרמיס וההיפודרמיס:

 • אפידרמיס: שכבת העור העליונה והחיצונית. שכבת האפידרמיס באה במגע עם הסביבה החיצונית ועליה מוטל התפקיד העיקרי של ההגנה על הגוף, בין היתר הגנה מפני קרינת השמש.
 • דרמיס: השכבה האמצעית של העור הבנויה מרקמת חיבור העשירה בכלי דם ועצב. שכבת הדרמיס מעניקה לעור את הגמישות שלו, מזינה את האפידרמיס ונותנת תמיכה וחוזק לשכבת האפידרמיס.
 • היפודרמיס: השכבה התחתונה המכילה רקמת חיבור רופפת ורקמת שומן. שכבת השומן מספקת הגנה מכנית, בידוד לעור ושמירה על חום הגוף.

 

תפקידי העור
העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף וככזה הוא ממלא תפקיד חשוב:

 • העור מונע אובדן נוזלים מהגוף
 • העור מגן מפני כניסת מזהמים לגוף
 • העור מגן עלינו מפני פגיעות ומכות
 • העור שומר על טמפרטורת גוף קבועה של 37 מעלות בערך, על ידי הזעה והתכווצות והתרחבות כלי הדם
 • העור מורכב מסוגים שונים של קצוות עצבים וקולטנים החשים גירוי, שבאמצעותם אנחנו יכולים לחוש תחושות שונות וגירויים כגון חום וקור, מגע ותחושות שונות נוספות

 

איך מודדים את רמת ה-PH של העור?
PH היא יחידת מדידה המשמשת למדידת החומציות או הבסיסיות של החומרים, באמצעות סולם ערכים של 1 עד 14.

אזור חומצי: 1-7

אזור בסיסי: 7-14

ה-PH של העור נע בין 4 ל 5.5 PH ולכן הוא מוגדר חומצי.

עד גיל 6 חודשים בערך, ה-PH של התינוק הוא נייטראלי, משום ששכבת ההגנה החומצית של העור עדיין לא התפתחה. זו גם הסיבה שעור התינוק הוא כל כך רגיש. לאחר 6 חודשים מתפתחת סביב העור מעטפת חומצית, המשמשת שכבת הגנה מפני חיידקים ומזהמים, ומחסלת אותם, משום שהם אינם יכולים לחיות ברמת חומציות נמוכה מתחת ל 4 PH.
למעטפת החומצית המגנה על העור חשיבות רבה גם בשמירה על הלחות והגמישות של העור. מפגש של העור עם מזג אוויר קיצוני (חם או קר), מגע עם מים, חומרי ניקוי בעלי PH בסיסי עלולים לפגוע במעטפת החומצית של העור וכתוצאה ההגנה על העור נפגעת.


כך תשמרו על חומציות העור

רמת החומציות של העור משתנה באזורים שונים בגוף. ישנם אזורים שהם רגישים יותר וסובלים מרמת חומציות נמוכה במיוחד: קפלי עור, בית שחי, מפשעה, בין אצבעות הרגליים. באזורים אלו רמת ה-PH עלולה להחליש את ההגנה הטבעית של העור ולהוביל להתפתחות של פטריות וחיידקים שחיים בסביבה בסיסית. לכן, כדי להגן על העור ועל האזורים הרגישים הקפידו על מספר כללים:

 • השתמשו בסבונים ובחומרי ניקוי בעלי PH חומצי הדומה לזה של העור. מוצרים בעלי PH חומצי הנמוך מ-4 גם מחסלים את החיידקים והמזהמים, וגם שומרים על שכבת ההגנה הטבעית של העור
 • הקפידו לשמור על הלחות של העור באופן קבוע. השתמשו בקרם לחות ובסבון בעלי חומציות נמוכה
 • מרחו קרם הגנה בכל פעם שאתם נחשפים לשמש
 • הימנעו מקרמים ותמיסות שמכילים אלכוהול, נוזל קאלמין או טלק הגורמים לייבוש העור

סדרת לקטופיל מכילה מגוון מוצרים לטיפול בעור יבש, סדוק או מגורה. כל מוצרי הסדרה הם היפואלרגניים ובעלי רמת חומציות pH 3.5 ששומרת על הלחות הטבעית של העור ומגינה עליו מפני זיהומים. מוצרי הסדרה מאושרים לשימוש על ידי האגודה הישראלית לסכרת.

בין מוצרי הסדרה:

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות