על ברזל, אנמיה והחשיבות שבביצוע בדיקות דם בהריון

27 בפברואר 2019

הדאגה לשלומו של העובר מתחילה כבר עם הכניסה להריון. מעבר לבדיקות האולטרה-סאונד והחלבון העוברי, חשוב לבצע בדיקות דם בהריון כדי לזהות בהקדם מצבים של המוגלובין נמוך וזיהומים שונים שיכולים להשפיע על בריאותך ובריאותו של העובר. בכתבה זו תמצאי את כל המידע על בדיקות הדם בהריון

מהרגע שנצפתה תוצאה חיובית בבדיקת ההריון, מתחיל תהליך מעקב ההריון במטרה לוודא כי בריאותך לא תיפגע בתשעת החודשים הקרובים. מעקב הריון נכון יסייע בזיהוי מוקדם של תופעות ותסמינים שעשויים להשפיע על בריאותך או על בריאות העובר, ויאפשר טיפול נכון בהם.

 

לפנייך רשימת בדיקות הדם החשובות ביותר:

 • המוגלובין
  ההמוגלובין הנו חלבון שנמצא בכדוריות הדם האדומות ותפקידו לשאת את מולקולת החמצן מהריאות לכל רקמה ואיבר בגוף, כולל השליה שמזינה את העובר. הברזל שאנו מקבלים מתזונה ותוספי תזונה מסייע לשמירה על רמה תקינה של המוגלובין, ובכך מונע ירידה באספקת החמצן לתאי הגוף. ירידה זו נקראת אנמיה, וכשהיא מופיעה בהריון היא עשויה לגרום לפגיעה בהתפתחות העובר. לכן, מעקב שגרתי אחרי רמות ההמוגלובין מסייע לזהות בזמן התפתחות של אנמיה בהריון, וליטול תוסף ברזל מניעתי כמו פריפל 3 של כצט. טווח המוגלובין תקין הוא בין 12-16g/dl.
 • CMV
  זהו וירוס ממשפחת ההרפס שבקרב אנשים בריאים נחשב לשכיח ואינו מזיק. תסמיניו הם לרוב חום וחולשה, והוא נקרא בשפה עממית “מחלת הנשיקה”. כשני שליש מהאוכלוסייה נדבקת במהלך החיים בווירוס זה, ולאחר ההדבקה הראשונית הגוף מייצר נוגדנים נגד הנגיף שנשאר בגוף בצורה לא פעילה. במקרה של הדבקות ראשונית במהלך ההריון, עולה רמת הסיכון של הנגיף. הסיכוי להעביר את הנגיף אל העובר עומד על כ-30%-50%, דבר שיכול לפגוע בהתפתחות העובר ולגרום למומים שונים.
  עם הכניסה להריון הרופא יבקש מכן לבצע שתי בדיקות דם:

  • CMV IgM: בדיקה לאיתור נגיף פעיל בגוף. אם בדיקה זו יוצאת חיובית יש לבצע דיקור מי שפיר כדי לברר אם הייתה הדבקות של העובר.
  • CMV IgG: בדיקת לאיתור נוגדנים לנגיף. ערכים תקינים בבדיקה זו מעידים שהייתה הדבקות בעבר אך כעת הגוף מחוסן נגד הנגיף ואין סכנה לאם ולתינוק.
 • טוקסופלסמוזיס
  טפיל חד-תאי הנמצא בדרך כלל במעיים של חתולים. ניתן להידבק במחלה בעקבות מגע עם צואת חתולים, אדמה, חלב לא מפוסטר או בשר נא. הדבקות בפעם הראשונה במהלך הריון, יכולה להביא להדבקת העובר בטפיל ולגרום להפלה מוקדמת או מומים. לאם עצמה לא נשקפת סכנה מהמחלה.
  גם במקרה זה, הרופא יבקש מכם לבצע שתי בדיקות דם:

  • Toxoplasmosis IgM: מעיד על נגיף פעיל שנמצא בתוך מערכות האישה, ולכן מצריך מעקב הריון צמוד יותר.
  • Toxoplasmosis IgG: נוגדן שמעיד על הידבקות בעבר בנגיף, המספק הגנה לגוף מפני הידבקות נוספת. נשים שקיבלו תוצאה חיובית בבדיקה זו אינן נמצאות בסכנה.
 • חומצה פולית
  זו אמנם אינה נמצאת בבדיקות הדם בהריון, אך נחשבת לחיונית במיוחד לפני הכניסה להריון ובחודשי ההריון הראשונים. חומצה פולית היא ויטמין מסיס במים מקבוצת B שאחראי על בניית תאי הגוף. חומצה פולית בהריון חשובה במיוחד, מכיוון שבתקופת ההריון מתרחשת אצל העובר חלוקת תאים מהירה, ומחסור בחומצה הפולית פוגע ביצירת DNA ובחלוקה התקינה של התאים ועשוי לגרום למומים בעמוד השדרה ובמערכת העצבים של העובר. לכן, במיוחד עבור נשים בהריון, פותח תוסף התזונה פריפול, שמכיל ברזל וחומצה פולית בטבלית אחת עם מינון מדויק לנשים בהריון.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות