המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  ויטמין D
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  ויטמין D כל המידע על מחסור בויטמין דיויטמין השמש

  למוצרים של כצט

   

  מה זה ויטמין D?

   

   

  ויטמין D ידוע כבר שנים כאחד הויטמינים החשובים לאדם, בפרט באוכלוסיות של ילדים, קשישים ונשים בהריון. ויטמין D הוא בעל חשיבות רבה לספיגת הסידן החיוני לשמירה על רקמת העצם, כמו כן ישנם מחקרים המצביעים לכאורה על הקשר בין ויטמין D להפחתת הסיכון לסוגי סרטן שונים וכן בעיכוב תופעות של אלצהיימר, מניעת דיכאון וסוכרת (1-4).

  בשונה מויטמינים אחרים, שניתן לצרוך אותם רק במזון או באמצעות תוספי תזונה, ויטמין D יכול להיווצר בגוף גם על ידי חשיפת תאי הגוף לשמש, לכן מכנים אותו גם " ויטמין השמש ".

   

    
  ניתן להשלים את כמות הויטמין די החסרה לגוף באמצעות תוספי תזונה . תוסף ויטמין D מכיל 200 יחידות בינלאומיות בכל טיפה וזמין ללא מרשם רופא, בכל בתי המרקחת ורשתות הפארם.


   

  מחסור של ויטמין השמש בישראל

  באופן מפתיע אולי, למרות העובדה שישראל היא מדינה שטופת שמש, מחקרים מראים כי שליש מהישראלים סובלים ממחסור בוויטמין D . בקרב אוכלוסיות שבהן ישנם מנהגי לבוש ארוך שמכסה את הגוף כל ימות השנה, נמצאו אף אחוזים גבוהים יותר של חוסר בויטמין D. גם אנשים כהי עור עשויים לסבול יותר מבעיית ויטמין D נמוך כיוון שהעור הכהה מצריך רמות גבוהות יותר של חשיפה לשמש על מנת לייצר את הכמות הדרושה של הויטמין.

  הסיבות לכך קשורות למספר גורמים : ראשית, ישנה עלייה במודעות לנזקים של חשיפה לשמש ובשימוש בקרם הגנה; שנית, מרבית האוכלוסייה עברה לעבודה משרדית ממושכת בחללים סגורים עם תאורה מלאכותית; ובנוסף, התזונה שלנו כיום מבוססת לא פעם פחות על מזונות טבעיים שמכילים בתוכם ויטמין D ויותר על מזונות שעברו עיבוד ואיבדו את ערכם הבריאותי בדרך.

   

   

  ההשלכות של חוסר ויטמין D

  לויטמין די השפעות בריאותיות חשובות על הגוף, ולכן מחסור בו יכול לגרום לנזקים גופניים ולפי חלק מהמחקרים אף נפשיים (פירוט בהמשך). חוסר חמור בויטמין D עלול לגרום למחלת הרככת (RICKETS), פגיעה בהתפתחות השלד שנוצרת עקב רמה נמוכה של מלחי סידן בעצמות. רמות נמוכות יותר של מחסור בויטמין D יכול לגרום לאוסטיאופורוזיס.

  אבל, ההשלכות של ויטמין די נמוך הן רבות ומגוונות עוד יותר.

   


  ניתן למנות ביניהן את התופעות הבאות:

   

  מה עושים במקרה של ויטמין D נמוך?

   

   


  כאמור, אחת הדרכים הטובות ביותר לצרוך ויטמין D היא פשוט להיחשף לשמש. חשיפה של פעמיים בשבוע, למשך כחצי שעה, אמורה להספיק כדי לייצר בגוף את הכמות המספקת בשביל כל אותו שבוע. חשיפה קבועה מידי יום למשך כעשר דקות (ולא לזמן רב מידי, כדי לא להזיק לעור) מומלצת מאוד.

  אפשרות נוספת היא לצרוך את הויטמין דרך האוכל. אלו חלק מהמאכלים בהם יש כמויות גדולות יחסית של הויטמין:

     

  ויטמין D במזון:

   

  להלן מזונות עשירים בויטמין d

  • כבד דגים
  • דגים 'שמנים' (טונה, סרדינים וכדומה)
  • מוצרי חלב
  • חלבון ביצה
  • טחול, מעיים ושאר איברים פנימיים

  לטבלה המלאה וערכי ויטמין D במזון, ראו כאן  , טבלה מס' 3.

  עם זאת, חשוב להבין שהכמויות של הויטמין שקיימות במאכלים הללו אינן מספיקות כדי להתגבר על החוסרים בצורה מלאה . לכן, רבים מהסובלים ממחסור בויטמין D משתמשים בתוספי מזון וכדורים המכילים כמויות גדולות שלו.


  ויטמין D מינון - צריכה מומלצת למבוגרים ולתינוקות:
  עד גיל שנה: 2 טיפות, המכילות 400 יחידות בינלאומיות
  עד גיל 50: טיפה אחת, המכילה 200 יחידות בינלאומיות
  גילאי 50-70: 2 טיפות, המכילות 400 יחידות בינלאומיות
  70 ומעלה: 3 טיפות, המכילות 600 יחידות בינלאומיות

   

  האם יש אפשרות לנזק בשל עודף בויטמין D?

   


  ראשית, חשוב לדעת כי ויטמין D יכול לגרום לנזקים רק אם נצרוך אותו בכמויות אסטרונומיות, שאדם ממוצע (וגם מי שינסה לעשות זאת במתכוון) יתקשה להגיע אליהן. לכן, מצב של עודף ויטמין D הוא נדיר.
  אם בכל זאת קיים עודף של ויטמין D בדם, הוא יכול לגרום גם לעודף של סידן – בשל עודף ספיגה בגוף - מה שמביא לבעיות בדרכי השתן ובלב (עודף הסידן עלול להביא לסתימת הדרכים לאזורים הללו ולבעיות קשות שיגרמו להם).

  בכמויות שונות, ויטמין D יכול לגרום גם ללחץ דם גבוה מאוד, שהוא כידוע מסוכן מאוד לבריאות, בעיקר בגיל מבוגר. לכל טווח גילאים ישנה כמות מומלצת של הויטמין – כדאי מאוד לעקוב אחריה כדי לא לגרום לחוסר או לכמויות מוגזמות של ויטמין די בגוף.

   

   

  מקורות חיצוניים:

   

  1. ויטמין D ודיכאון

  2. ויטמין D מחלות אוטואימוניות

  3. עלייה של רמות ויטמין D בילדים בפינלנד

   

  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד